2024. szeptember 13., péntek

Hétfőn elhallgat a Klubrádió a 92,9-es MHz-en

A fellebbezések benyújtásának elmulasztásai miatt a bíróság nem tárgyalta a frekvenciajogosultság meghosszabbítását – Nemzetközi tiltakozás indult az ellenzéki rádió védelmében

Elutasította kedd délután a Fővárosi Törvényszék a Klubrádió keresetét. A bíróság leszögezte: törvényi kizáró ok miatt a médiatanácsnak nem volt más választása, mint megtagadni a rádió megújítási kérelmét. Az indoklás szerint mivel a Klubrádió a törvényi kizáró okot jelentő ismételt jogsértései ügyében nem élt jogorvoslattal, azok jogerőssé váltak, így a megújítás tárgyában nem volt más döntési lehetőség, mint annak megtagadása.

Az ítélet ellen ugyan lehet fellebbezni, de arról biztosan nem döntenek február 14-éig, ez pedig gyakorlatilag azt jelenti, hogy hétfőn már nem szólalhat meg a Klubrádió a budapesti 92,9-es frekvencián. Arató András, a Klubrádió elnöke azt nyilatkozta, keresik a jogorvoslati lehetőségeket.

ÚJBÓL PÁLYÁZHATTAK
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága tavaly szeptember 11-én jelentette be, hogy újra pályázható lesz a Budapest 92,9 MHz frekvencia, mert a médiatanács ismételt jogsértések miatt nem újította meg a Klubrádió jogosultságát. Akkori közleményében az NMHH azt írta: a Klubrádió hétéves működése alatt többször – köztük egyszer ismételten – megsértette a médiatörvény rendelkezéseit, amelyek miatt a médiatanács különböző jogkövetkezményeket alkalmazott. A médiatörvény szerint a médiaszolgáltatási jogosultság megújítását kizáró ok, ha a médiaszolgáltató a működése során a médiatörvény rendelkezéseit ismételten vagy súlyosan megszegi. A médiatanács ezért nem hosszabbította meg a szolgáltató 2021. február 14-én lejáró jogosultságát.
Az NMHH is azt tudatta: az ismételt jogsértéssel érintett határozatokat a Klubrádió tudomásul vette, bíróságon nem kezdeményezett jogorvoslatot, a bírságok összegét befizette.
A médiatörvény előírásai alapján egy pályázattal hét évig (az új, 2019-ben módosított szabályok szerint tíz évig) lehet használni egy frekvenciát. Amennyiben a médiaszolgáltató a törvényeket, előírásokat betartva működik ez alatt a hét év alatt, akkor élhet azzal a kedvezménnyel, hogy ne kelljen újra pályáznia, hanem további öt évig (az új, 2019-ben módosított szabályok szerint hét évig) szóljon az addig is használt frekvencián. Ismételt vagy súlyos jogsértés esetén ez a kedvezmény nem alkalmazható, de a rádió nincs elzárva attól, hogy sikeres pályázati részvétel után tovább szóljon ugyanazon a frekvencián, vagy akár elinduljon egy másik frekvenciára kiírt pályázaton.
Tavaly októberben a médiatanács azt közölte: a Klubrádió jó eséllyel pályázhat a Budapest 92,9 MHz frekvenciapályázatán. A frekvenciára az ajánlatokat tavaly december közepén lehetett benyújtani, a médiatanács az év végén jelentette be, hogy hiánypótlást kér a Klubrádió szolgáltatójától a Budapest 92,9 MHz frekvenciára vonatkozó pályázat alaki vizsgálata után, míg a másik két pályázó ajánlatát érvénytelennek minősítette.

INDULÓ TILTAKOZÁSI HULLÁM
A francia diplomácia keddi állásfoglalása szerint a Klubrádió „felfüggesztése a médiafüggetlenség és a pluralizmus szempontjából nagyon nyugtalanító jel lenne".
„Nagy figyelemmel követjük a helyzetét ennek a független magyar rádiónak, amely komoly nehézségekbe ütközött a frekvenciára szóló jogosultság megújításának folyamatában" – mondta kedden Agnes von der Mühll francia külügyi szóvivő. „Felszólítjuk Magyarországot, hogy tartsa tiszteletben európai kötelezettségvállalásait ezen a területen" – tette hozzá.
„Újabb elhallgattatott hang Magyarországon. Egy újabb szomorú nap a média szabadsága számára" – fogalmazott a Twitteren közzétett üzenetében kedden Dunja Mijatović, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács emberi jogi biztosa annak kapcsán, hogy a Fővárosi Törvényszék kedden elutasította Klubrádió keresetét a frekvenciahasználat megújítására.
A Klubrádió esete súlyosbítja a magyarországi médiaszabadsággal és pluralizmussal kapcsolatos aggodalmainkat – jelentette ki Christian Wigand, az Európai Bizottság illetékes szóvivője szerdán a testület sajtótájékoztatóján.
„A uniós államok jogállamisági helyzetét elemző múlt évi jelentésünkben már fejeztünk ki ezzel összefüggő aggályokat" – tette hozzá. Hangsúlyozta: a bizottság már kapcsolatba lépett az illetékes magyar hatóságokkal, hogy garantálják, a rádiócsatorna továbbra is legálisan folytathassa tevékenységét. Wigand szerint a bizottság megvizsgálja, hogy a Klubrádióval kapcsolatos bírósági döntés mennyire van összhangban az uniós joggal, illetve a döntéshozatal során betartottak-e a vonatkozó uniós jogszabályokat.
„Az Egyesült Államok, amely Biden elnök alatt ismét összpontosítani kíván a demokráciára, osztja az aggályokat a magyarországi sajtószabadság visszaszorulása miatt" – idéz hvg.hu a washingtoni külügyi tárca szóvivőjét a frekvewnciamegvonás ügyében. Ned Price kihangsúlyozta, amennyiben újabb független hang szorul ki a közvitából a Klubrádió után, az hatalmas csapás volna a magyar média sokszínűségére nézve. Arra ösztönzik a magyar kormányt, hogy támogassa a nyílt sajtóviszonyokat, tartsa fenn a jogállamot és kövesse az átláthatóság elveit – tette hozzá.
Az ellenzéki pártok több politikusa is felemelte szavát az ellenzéki rádió érdekében. „A csendet halljátok most harci kürtként" üzente a Facebookon Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke a hírre, hogy hétfőn elveszíti a frekvenciáját és a végleges döntésig az online térbe költözik a Klubrádió.