2024. július 18., csütörtök
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Fennakadások a betegállomány miatt

Tiodorović attól tart, hogy a munkaszüneti napok újabb növekedést generálnak

Branislav Tiodorović epidemiológus és a köztársasági egészségügyi válságstáb tagja egyetért azokkal a becslésekkel, hogy a koronavírus aktuális hulláma a hónap közepén tetőzhet, majd ha az influenzavírusok nem bonyolítják a helyzetet, a hónap végén csökkenni kezdhetnek a járványmutatók. Az SZRTV-nek nyilatkozva súlyosnak minősítette a járványhelyzetet, szavai szerint jelenleg elsősorban az idősebb korosztályt veszélyezteti a vírus. A gyermekek körében is mind több fertőzést jegyeznek, sőt, esetükben is gyakrabban fordul elő szövődmény, tette hozzá Tiodorović, aki szerint indokolt volt a gyermekorvosok korábbi, az országban alkalmazott oktatási modellekkel kapcsolatos észrevétele. A napokban fiatalabb Covid-fertőzöttek is elhunytak, 1971-es és 1978-as születésű személyek, azzal, hogy krónikus megbetegedésben szenvedtek, magyarázta a szakértő, mondván, hogy habár a hatalmas esetszám miatt úgy tűnik, hogy a kórházakra nem nehezedik teher, ez nem így van, „ezek kapacitásai elkezdtek komolyan betelni”. Az egészségügyi dolgozók közül sokan a fertőződés miatt kényszerülnek betegállományba, így nehéz megőrizni a rendszer stabilitását, hangsúlyozta Tiodorović, majd rámutatott arra, hogy ugyanez jellemző az oktatási rendszerre is, hiszen tovább növekszik a fertőzött tanárok száma.

Tiodorović attól tart, hogy a hónap közepén, a kétnapos állami ünnep ideje alatt, megismétlődik a tavalyi forgatókönyv, ez pedig negatívan befolyásolja majd a járványhelyzetet. A jelenlegi gazdasági és politikai légkör megnehezíti a szabályok betartását és betartatását, jegyezte meg a szakértő, majd arra kérte a polgárokat, hogy a munkaszüneti napok ideje alatt „ne tóduljanak a téli üdülőhelyekre, vagy a gyógyfürdőkbe”.

HOSSZÚ TÁVON AZ OLTÁS A MEGOLDÁS

Nehéz lenne „megjósolni”, hogy miként alakul a járvány a továbbiakban, hiszen amíg az átoltottsági arány globális szinten nem éri el a megfelelő szintet, bárhol és bármikor újabb vírusvariánsok alakulhatnak ki, majd terjedhetnek a világban, értékelte Dragan Delićinfektológus az N1 tv-nek nyilatkozva. Mint hozzátette, úgy tűnik, hogy az omikron esetében, százalékokban mérve, valóban kevesebb páciensnél alakul ki súlyos kórkép, ám amikor rengetegen fertőződnek meg, sokan lesznek azok, akik súlyosan betegek, vagy elhunynak a szövődmények következtében.

Delić nem érti, hogy most, amikor az egészségügyi rendszer ennyire leterhelt, az állam a hatályos törvényes rendelkezések ellenére miért nem vonja be a rendszerbe a magánalapítású egészségügyi intézményeket, adott esetben a nem Covid-páciensek megfelelő ellátásának céljával. Delić kitart amellett, hogy ha az oltáshajlandóság nem növekszik, hosszú távon a védőoltás kötelezővé tétele jelentene megoldást a járványhelyzetre, „ám nem sokkal a választások előtt nem valószínű egy ilyen döntés”.

A JÁRVÁNY KEZDETE ÓTA 145 ORVOS HALT MEG

Slavica Plavšić tüdőgyógyász és az Összefogással a Covid ellen tagja az N1 tv ugyanezen műsorában katasztrofálisnak minősítette a járványhelyzetet, szavai szerint már nemcsak a kórházakban, hanem az egészségházakban is tűrhetetlen a helyzet. Mint hozzátette, már a járvány előtt sem alkalmaztak elegendő egészségügyi dolgozót a rendszerben, most pedig a körükben is jellemző tömeges fertőződés tovább bonyolítja a helyzetet. A fertőzött egészségügyi dolgozók tekintetében is rövidült az izoláció időtartama, ám felmerül a kérdés, hogy egy részük milyen állapotban tér vissza a munkahelyére, azaz képes-e megfelelően végezni a munkáját, jegyezte meg Plavšić. Mint hozzátette, az egyesület számításai szerint a járvány kezdete óta Szerbiában 145 orvos halt meg a Covid–19 szövődményeinek következtében.

Keretben: 19.214 új fertőzött – 58 elhunyt

A tegnapi hivatalos járványjelentés szerint országszerte 19.214 új fertőzést jegyeztek, 39.473 koronavírustesztet végeztek el, így a pozitivitás aránya 48,7 százalék. Hivatalosan a vizsgált egy napban 58 Covid-fertőzött hunyt el, hivatalosan 13.687 a járvány kezdete óta. A kórházakban 3848 Covid-pácienst gyógykezelnek, közülük 148-an vannak lélegeztetőgépen. Vajdaságban előző nap 4663 új fertőzést jegyeztek, ebből 1322-őt Újvidéken.