2024. november 22., péntek
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Március végéig súlyos maradhat a helyzet

Becslések szerint a Covid–19 a járvány kezdete óta 450 egészségügyi dolgozó életét követelte

Az elmúlt napokban az egészségügyi szakértők több alkalommal is becsléseket fogalmaztak meg azzal kapcsolatban, hogy mikor tetőzhet, majd enyhülhet az aktuális járványhullám. A legtöbbek szerint a tetőzésre a hónap közepéig számíthatunk, majd ha az influenzavírusok nem bonyolítják a helyzetet, a hónap végén elkezdhetnek csökkenni a járványmutatók. MirsadĐerlekegészségügyi államtitkár szerint eddig még senkinek nem sikerült pontosan felmérni, hogy meddig tart a járvány. Mint a Pink tv vendégeként kifejtette, szinte mindenki abban reménykedik, hogy az idei év végéig véget ér a járvány, ám ezt nem tudni.

A SARS-CoV-2 omikron-variánsa generálta járványhullám tekintetében az államtitkár véleménye az, hogy „március végéig biztosan nagy küzdelem vár az egészségügyi rendszerre”. Az omikron következtében valóban enyhébb kórkép alakul ki, ám a fertőződés tömeges jellege megingatja az egészségügyi rendszer stabilitását – jegyezte meg Đerlek. Mint hozzátette, úgy tűnik, hogy a társadalom képtelen kilépni az ördögi körből: „a fiatal és oltatlan egyének fertőződnek, majd hazaviszik a vírust és megfertőzik az idősebb családtagokat”.

– A társult megbetegedésben szenvedő nagymamák és nagytaták a kórházakban végzik, az elhunytak legtöbbje is sajnos idősebb személy. Jelenleg több vírus is körforgásban van, az influenzavírusok mellett a koronavírus delta-variánsa is – fejtette ki Đerlek.

ÚJABB KÓRHÁZ TÉR VISSZA A RENDSZERBE

Továbbra is legveszélyeztetettebbek az egészségügyi dolgozók (Dávid Csilla illusztrációja)

Továbbra is legveszélyeztetettebbek az egészségügyi dolgozók (Dávid Csilla illusztrációja)

Múlt pénteken a kórházi ellátásra szoruló Covid-páciensek száma növekedésének okán a belgrádi Dragiša Mišović Klinikai-kórházi Központ bizonyos részlegei visszatértek a Covid-rendszerbe, PredragSavić, az intézmény igazgatóhelyettese megerősítette, hogy péntektől az egész intézmény visszatér a Covid-rendszerbe. Az SZRTV-nek nyilatkozva elmondta, addig igyekeznek elvégezni minden korábban betervezett vizsgálatot vagy beavatkozást, illetve más intézményekbe irányítani a nem Covid-pácienseket, akiknek egy jelentős része rosszindulatú daganatos megbetegedésben szenved. Savić azt is elmondta, hogy ebben az intézményben jelenleg 189 Covid-pácienst gyógykezelnek, közülük 41 gyermek, míg a többi páciens legtöbbje 70 évnél idősebb.

Ugyanezen egészségügyi intézmény gyermekklinikájának vezetője, OliveraOstojić a Večernje novosti napilapnak elmondta, hogy a kiskorú Covid-páciensek legtöbbje három hónapnál fiatalabb csecsemő.

300 NŐVÉR, 145 ORVOS

Az Egészségügyi Nővérek és Ápolók Szakszervezetének kimutatása szerint a járvány kezdete óta nagyjából 300 nővér és ápoló hunyt el a Covid–19 szövődményeinek következtében, az Összefogással a Covid Ellen orvosi egyesülés nyilvántartásában pedig 145 olyan orvos szerepel, aki ugyanezen betegség következtében halt meg – áll az N1 tv összeállításában. Dragica Dašić, az Egészségügyi Nővérek és Ápolók Szakszervezetének képviselője szerint nem tudni, hogy mire vezethető vissza a magas halálozási arány, lehet, hogy „kezdetben valóban nem volt megfelelő a védőfelszerelés. Az is lehet, hogy az egészségügyi dolgozók a kávészünetben fertőződtek meg, de az is megtörténhet, hogy egyszerűen túlságosan leterheltek voltak, ez pedig kedvezőtlenül befolyásolta az immunrendszerüket”.

Keretben: 17.851 új fertőzés – 61 elhunyt

A tegnapi hivatalos járványjelentés szerint egy nap leforgása alatt 17.851 új fertőzést jegyeztek, 36.874 koronavírustesztet végeztek el, így a pozitivitás aránya 48,4 százalék. Hivatalosan a vizsgált egy napban 61 Covid-páciens hunyt el, hivatalosan 13.748 a járvány kezdete óta. A kórházakban 3962 Covid-pácienst gyógykezelnek, 166-an vannak lélegeztetőgépen. Vajdaságban előző nap 4725 volt az esetszám, Újvidéken 1037.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás