2024. július 17., szerda
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

A legkisebbeknek marad a tantermi oktatás

A válságstáb egészségügyi szakértő tagjai március 29-éig hosszabbítanák meg a zárást

Ana Brnabić kormányfő és a köztársasági egészségügyi válságstáb egészségügyi szakértő tagjai közötti pénteki egyeztetésen olyan megállapításra jutottak a felek, hogy az általános iskolák alsós diákjai – elsőtől negyedik osztályig – mégsem térnek át a távoktatásra. Ez azt jelenti, hogy a legkisebbek számára továbbra is az eddig hatályos oktatási modellt alkalmazzák. A rosszabbodó járványhelyzet miatt a középiskolások két héttel ezelőtt hétfőn, míg az általános iskolák felsős diákjai hétfőtől tértek át a távoktatásra, esetükben marad ez a modell.

Ana Brnabić és Branko Ružić a válságtörzs ülésén (Fotó: Beta)

Ana Brnabić és Branko Ružić a válságtörzs ülésén (Fotó: Beta)

Ana Brnabić és Branko Ružić oktatásügyi miniszter már korábban is azzal érveltek az alsós diákok távoktatása ellen, hogy a szülők, munkahelyi kötelezettségeik miatt, csak nehézségek árán, vagy egyáltalán nem tudnák megszervezni a gyerekek felügyeletét.
Ami a szerdától vasárnap éjfélig hatályos járványügyi korlátozásokat illeti, ezek tekintetében pénteken nem született hivatalos döntés. Branislav Tiodorović epidemiológus, a válságstáb tagja a Kurir napilapnak nyilatkozva sokadszorra megismételte, hogy egészségügyi szakértő kollégái álláspontja mit sem változott: a korlátozásoknak legalább március 29-éig hatályban kellene maradniuk. A szakértő bízik benne, hogy a válságstáb közös álláspontra jut ezzel kapcsolatban, azt azonban nem közölte, hogy mikor ül össze ismét a testület.
A járványhelyzetet az SZRTV csütörtök esti műsorában értékelő Aleksandar Vučić államfő arra is kitért, hogy legutóbbi bejelentésének értelmében miért nem oltatta be magát aznap, vagy pénteken a koronavírus elleni védőoltással, mondván: jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő védőoltás, ezért a következő vakcinaszállítmány megérkezését követően kapja meg az oltóanyagot.

Azoknak a településeknek az egyikében veszi fel a védőoltást, amelyekben az eddigiekben csak kevesen igényelték a védőoltást, közölte Aleksandar Vučić, majd elmondta, hogy jelenleg még nagyjából éppen annyi ember számára van elegendő vakcina, mint amennyien az országos rendszerben kifejezték igényüket az oltás iránt. Hamarosan a Szputnyik V újabb szállítmánya esedékes, március végén a COVAX-program keretében az AstraZeneca oltóanyagát várják, majd április elején egymillió adagnyi Sinopharm védőoltás érkezhet – az elnök 14 napon belül nagyjából 1,35 millió adagnyi védőoltás érkezésére számít.
Belgrádban, ha magas szinten is, elkezdett stabilizálódni a járványhelyzet, ám az ország középső térségében egyelőre nem, emelte ki az államfő, majd megjegyezte, hogy április elejétől országos oltási kampánykörútra indul. Aleksandar Vučić a szerdától hatályos zárás kapcsán kifejtette, „rühelli" az ilyen jellegű intézkedéseket, ám az egészségügyi rendszer érdekében meg kellett ejteni.

KORLÁTOZÁS, AZ IMMUNIZÁCIÓ ELLENÉRE
Marijan Ivanuša, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerbiai irodájának vezetője szükségesnek minősítette a szerda óta alkalmazott, szigorúbb járványügyi korlátozásokat. Ezeknek az intézkedéseknek az alkalmazása annak ellenére is fontos, hogy mind több polgár kapja meg a koronavírus elleni védőoltást, emelte ki Marijan Ivanuša az N1 tv hírösszeállítása szerint, majd elmondta, hogy a korlátozásoknak egy ideig még hatályban kellene maradniuk, ám nem kívánt pontosítani, hogy értékelése szerint meddig. A járványügyi intézkedéseknek és azok időtartamának az éppen aktuális járványhelyzettel kell összhangban állniuk, nyomatékosította.
– A súlyos járványhelyzet negatívan befolyásolhatja az immunizáció folyamatát. Növekedhet azoknak a polgároknak a száma, akik felvennék a védőoltást, ám a fertőzés miatt ezt nem tehetik meg, de az egészségügyi dolgozók körében is tovább terjedhet a vírus, ez pedig az egészségügyi rendszer stabilitásának a szempontjából hátrányos – taglalta Marijan Ivanuša.

EGY ÉVE HUNYT EL AZ ELSŐ HIVATALOS ÁLDOZAT
A pénteki járványjelentés értelmében egy nap leforgása alatt 17.208 koronavírustesztet végeztek el, ebből 5305 eredménye volt pozitív (30,83 százalék). Hivatalosan a vizsgált egy napban 29 Covid-fertőzött hunyt el, 4869 a járvány kezdete óta, a halálozási arány 0,90 százalék. A kórházakban országszerte 5277 Covid-pácienst gyógykezelnek, 228-nak mesterséges lélegeztetésre van szüsége. Egyébként szombaton lesz egy éve, hogy Szerbiában elhunyt a járvány első hivatalos áldozata, egy 59 éves nagykikindai férfi.
A tartományban előző nap 1165 új fertőzést jegyeztek, Újvidéken 279-et. Az aktív fertőzések száma Vajdaságban 13.923, a székvárosban 3825.
Az országban eddig 2.136.650 adagnyi védőoltással immunizáltak, az oltóanyag mindkét adagját 842.365 polgár kapta meg.

Vesić különbséget tenne
Goran Vesić, Belgrád alpolgármestere sokadszorra megismételte, hogy a pozitív diszkrimináció elvével összhangban bizonyos jogokat, lehetőségeket szavatolna azok számára, akik beoltatták magukat a SARS–CoV–2 ellen. Lehetővé kellene tenni, hogy ezek a polgárok normális életet éljenek, de olyan modellt kellene kidolgozni erre vonatkozóan, hogy az ne diszkriminálja azokat, akik nem kapták meg a védőoltást, emelte ki Goran Vesić. Korábban a héten Ana Brnabić miniszterelnök azt mondta, hogy egyelőre nem adottak a feltételei egy ilyen jellegű döntés meghozatalának, míg Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter egyetértésének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az oltottak számára elérhetővé kellene tenni olyan létesítményeket, vagy szolgáltatásokat, amelyek az oltást elutasítók számára korlátozottan elérhetőek. A köztársasági jogvédő nem támogatja ezeket az elképzeléseket, azokat diszkriminatívnak minősítette.