2024. július 17., szerda

Ősztől cukrász szak magyarul

Szent Száva-díjat kapott a szabadkai Vegyészeti–Technológiai Iskola

Az oktatási minisztérium azokat az egyéneket és intézményeket részesíti ebben a rangos elismerésben, akik, illetve amelyek munkásságukkal kimagasló eredményeket értek el az oktatás és nevelés területén. Az idén a szabadkai Vegyészeti–Technológiai Iskola is a díjazottak között szerepelt. Nikola Matković, az intézmény igazgatója a napokban vehette át a Szent Száva-díjat Mladen Sarčević oktatási minisztertől. Erről és a következő tanév újdonságairól kérdeztük.

Gyakorlati oktatás

Gyakorlati oktatás

Többek javaslatára pályáztunk a Szent Száva-díjra. A többi között a Regionális Gazdasági Kamara, a középiskolai igazgatók szakaktívája, illetve néhány középiskola, amelyekkel szorosabb kapcsolatot ápolunk ajánlotta, hogy jelentkezzünk az oktatási minisztérium pályázatára. A 230 jelentkező közül mi is bekerültünk a Szent Száva-díjban részesültek közé. Ezt a rangos elismerést az előző évi tevékenységünkért kaptunk. Ebben az évben mi vagyunk az egyetlen szakközépiskola Szerbiában, amely részesült ebben az elismerésben. Nagyon elégedettek és büszkék vagyunk erre az eredményre. Úgy gondolom, hogy kötelességünk tovább javítani az iskolában folyó oktatás színvonalát, hogy minél több nyolcadikos döntsön a szabadkai Vegyészeti–Technológiai Iskola mellett – nyilatkozta Nikola Matković, az intézmény igazgatója.

Arról is szó esett, hogy milyen új szakok nyílnak az iskolában a 2019/2020-as tanévben. Az igazgató kiemelte, hogy a munkaerőpiac igényeit szem előtt tartva, szeptembertől cukrász szakot indítanának magyar nyelven.

A következő tanévre kilenc elsős osztály megnyitását tervezzük, ebből 6 szerb és 3 magyar tannyelvűt. Szeretnénk népszerűsíteni az oktatási profiljainkat, továbbá kielégíteni a munkaadók szükségleteit. Ezért a 2019/2020-as tanévben cukrász szakot indítanánk magyar nyelven, mivel úgy látjuk, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a szakma iránt. Ezenkívül egy olyan négyéves, kombinált tagozat is lesz magyar nyelven, amelyben az élelmiszeripari, valamint a szőlész-borász technikusok fognak egy osztályba járni. A harmadik magyar tannyelvű osztályunk pedig a négyéves ruhamodellező technikusi szak lesz. A szerb nyelvű tagozatok között újdonság lesz az olaj- és gázfeldolgozó technikus, mert erre is nagy igény mutatkozik a munkáltatók részéről – ismertette a jövőbeli terveket Nikola Matković. Hozzátette, hogy az érdeklődő nyolcadikosoknak nem kell megvárniuk az intézmény nyílt napját vagy az oktatási kiállításokat, hiszen bármikor szívesen látják őket az iskolában.

A duális oktatással kapcsolatban az igazgató megjegyezte, hogy magyar nyelven a cukrász szak, szerb nyelven pedig a pék szak fog ilyen rendszer szerint megvalósulni. Mindezt a helyi vállalatokkal való számos egyeztetés és megbeszélés útján dolgozták ki a legújabb előírásokkal összhangban, amelyek szeptembertől lépnek életbe.

A Vegyészeti–Technológiai Iskola igazgatója szerint az intézmény azért is különleges, mert a vezetőség és a tanárok minden évben azon fáradoznak, hogy minden olyan vajdasági általános iskola nyolcadikosaihoz eljussanak, ahol magyar nyelven folyik az oktatás.

Az előző évben az iskolánk népszerűsítő körútja során csaknem 2500 kilométert tettünk meg. Ezt az utat az idén is végig szeretnénk járni azért, hogy minél több tanuló válassza a szabadkai Vegyészeti–Technológiai Iskolát. A középiskolai diákotthon a szomszédban van, tehát biztosított a diákok bentlakása. Úgy gondolom, hogy iskolánkban az oktatási körülmények magas szinten vannak. Nem csak azért, mert jelenleg renoválják az épületet. Ha végeznek a munkálatokkal, akkor szerintem a régió egyik legszebb szakközépiskolája lesz – szögezte le Nikola Matković, az intézmény igazgatója.