2024. november 23., szombat

,,Szeretek ebbe az iskolába járni”

Iskolabuszt indítottak Maradékról a magyar ajkú diákoknak – Az újvidéki Petőfi iskolába járnak

Újvidéken a Sonja Marinković Általános Iskolában, a Petőfi Sándor Általános Iskolában, a József Attila Általános Iskolában és Nikola Tesla Általános Iskolában működnek magyar nyelvű osztályok. Az utóbbi években nem kis nehézségeket jelentett megtölteni egy-egy elsős osztályt magyar ajkú diákokkal. Éppen ezért a Petőfi Sándor Általános Iskolában nagy örömmel fogadták a hírt, hogy öt maradéki gyerek is hozzájuk jár. A Magyar Nemzeti Tanács oktatásfejlesztési stratégiájának keretében iskolabuszprogramot indítottak a 28 kilométerre levő szerémségi faluból, és az öt tanuló ingyenesen utazik a Petőfibe.

Az iskolabusz megnevezés ebben az esetben kicsit helytelen, mivel egy kombiról van szó, de mindez lényegtelen, mert a szórványmagyarok oktatásának szempontjából egy rendkívüli támogatásról van szó, amelynek identitásmegőrző és kulturális jelentőségét nem lehet szavakban mérni.

Az gyermekek utaztatása kapcsán az újvidéki Petőfi Sándor iskolában jártunk, ahol 2 maradéki elsős és 5 újvidéki tanuló jár az első osztályban, valamint 3 maradéki és 8 újvidéki diák tanul a negyedik osztályban. A gyerekek jól értenek magyarul, de észre lehet venni, hogy jobban feltalálják magukat, ha szerb nyelven fejezhetik ki mondanivalójukat. Az iskolai oktatás keretében a tanítónők igyekeznek a helyes nyelvhasználat magvait elhinteni a szórványból érkező tanulókban, akik nem szokták meg a magyar nyelv használatát.

– Most fél óráig tartott az út, időnként a sok beszéddel zavarjuk a sofőrt, de én nagyon szeretek az iskolába utazni. Reggelenként hat óra tizenöt perckor kelek, hogy elérjem a kombit, de ez nem gond, mert én szeretek ebbe az iskolába járni – mondta a negyedik osztályos Koroknai Hunor.

– A szülők eddig a legjobb szándékaik ellenére sem tudták megoldani, hogy a gyermekeik magyar nyelven tanuljanak, hiszen önköltségen nagyon megterhelő lenne mindennap utaztatni a diákokat. Ezért a Magyar Nemzeti Tanács segítsége nagyon jól jött – mondta Bálizs Magdolna tanítónő.

– A tervek szerint jövőre is folytatódik az iskolabuszprogram, s újabb magyar ajkú tanulók érkeznek az iskolába. A három negyedikesnek jóval nehezebben megy a magyar nyelvű oktatási folyamatba való beilleszkedés. Az elsősök mivel az alapoktól indulnak, könnyebben haladnak a tanulmányokkal – világított rá a tanítónő, aki kiemelte: a nemzeti identitás és az anyanyelv megőrzése érdekében nagy lépést tettek a szülők.

Argyelán Zoltán, a Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója szerint a segítség a legjobbkor jött.

– A magyarlakta vidékeken megvalósuló iskolabuszprogram a Magyar Nemzeti Tanács tevékenységei közé tartozik. Az utóbbi néhány évben volt egy ehhez hasonló kezdeményezés, amikor Pirosról szállították a gyermekeket a tartományi székvárosba, mivel a faluban nem volt elég tanuló a magyar tagozatok megnyitásához. Lényeges különbség, hogy abban az időben nem volt támogatás, és a szülők önerőből oldották meg a diákok utaztatását. Augusztus derekán értesítettek bennünket, hogy új tanulókat kapunk, s ennek nagyon megörültünk, mivel az egyik legnagyobb gond a kétnyelvű iskolákban Újvidéken, hogy egy magyar osztálynak meglegyen a minimális létszáma. A maradéki szülők eljöttek az iskolába, elbeszélgettünk velük és a gyerekekkel. Az elsősök és a harmadikosok kellene hogy legyenek az első váltásban, a másodikosok és negyedikesek a második váltásban. Az új tanulók miatt úgy alakítottuk ki a tagozatok délelőtti és délutáni váltásait, hogy az megfeleljen a szerémségi utazó diákoknak – számolt be lapunknak az igazgató.

– Ez egy nagyon fontos dolog, mivel valóban veszélyben vannak a magyar tagozatok. Újvidéken négy iskolában van magyar nyelvű oktatás, a Nikola Tesla Általános Iskolában viszont a létszámhiány miatt már elfogyóban vannak a magyar osztályok. Az utóbbi három évben nem nyílt magyar tagozat a Teslában, s ha egyszer nem sikerül az első osztályt megnyitni, akkor a magyar tagozatok működtetése szinte biztosan kihalásra van ítélve. Az iskolabusz programhoz hasonló segítségek fenntarthatják a magyar tagozatokat – vélekedett Argyelán Zoltán.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás