2024. szeptember 13., péntek

Számvetés nyári táborokról

Szemléltető útmutató az élményszerű zenehallgatáshoz

A húszéves Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete az újvidéki Apáczai Diákotthonban szombaton tartotta meg az e tanév első szakösszejöveteleit.

Mgr. Viola Lujza szakmai vezető koordinálta a Szórakoztató szóra késztető anyanyelvápolás oktatóinak a tanácskozását. A csoportvezető pedagógusok beszámoltak a tanítványaik nagyarányú részvételéről az idei, többnapos nyári táborokban. Sikeresnek és színesnek, élvezetesnek minősítették mind a vajdasági, mind a magyarországi tanulmányi és szórakoztató programokat. A diákok és oktatóik számára egyaránt emlékezetesek maradnak azok tapasztalataik és élményeik, amelyek a nezsényi, a maradéki, a módosi, a Kincses Tarisznya, a Gion Nándor olvasási és a balatoni táborhoz fűződnek.

Mgr. Viola Lujza tanárnő ezúttal ismertette az e tanévre szóló anyanyelvápolási programot (az oktatók továbbképzése nyelvhelyességi, szövegfeldolgozási, dramatizálási szakelőadásokon, a Szórakoztató szóra késztető óvodás- és diákcsoportok foglalkozásai, tanórai, táborai, részvételük szervezése az anyanyelvápolási szemlén és a Vajdasági Suliszínház Fesztiválon, valamint más rendezvényeken). E tervezet gazdagítható a pedagógusok ötletei, javaslatai által. Danyi Zsuzsanna, az újvidéki Művészeti akadémia gyakorlatvezető zenetanára – a VMPE közkedvelt vendégelőadója – adott szemléltető útmutatót az élményszerű zenehallgatáshoz nagyszámú osztálytanító és tanár, valamint más érdeklődők részére. Bemutatta a számítógépes programból és az egyéb forrásból választott minőséges zeneművek alkotta sorozatot kivetített táncfelvételekkel (a saját szerkesztésében). Kodály Zoltántól kölcsönzött gondolatokkal nyitotta meg színvonalas értekezését: „Sokszor egyetlen élmény egész életre megnyitja a fiatal lelket a zenének. Ezt az élményt nem lehet a véletlenre bízni: ezt megszerezni az iskola kötelezettsége.” Az előadó kiemelte, hogy az oktató-nevelő folyamat során a zenekultúra tantárgy keretében jelentős szerepet tölt be a minőséges zene hallgatása, ez más tanórák bevezetője vagy része is lehet motivációként. Mint mondta, az ilyen zene a tantárgy többi témakörével karöltve kihat azon célok megvalósítására, amely által a tanulók a klasszikus zene, illetve minden más zenei műfaj és korszakok minőségi, művészeti zenéjének a tudatos hallgatójává válnak. Danyi Zsuzsanna ismertette azon módszereket és didaktikai szempontokat, amelyekkel fejleszthető a tanulók zenehallgatási készsége, lelki világa és képzelete, harmonikus kapcsolata.

A zenei továbbképzésen az is elhangzott, hogy a diákok a tanítási órán a zeneművek hallgatása után önállóan fejezzék ki élményeiket és véleményüket, miközben vegyék számba a megszólaltatott hangszereket. Így idővel előnyben részesítik a tartalmilag és formailag értékesebb zene választását a silány zenével szemben.

A tartalmas és hangulatos, gyakorlati jellegű előadáson a pedagógusok élményszerű zenehallgatásban részesültek. A felcsendülő komolyzene részleteket minősítve megnevezték a műfajokat és a szerzőket. Élvezték a kivetített képekkel kísért gyermekdal- és népdalfeldolgozásokat is, ezeket beiktathatják az iskolai mesemondásba, illetve a műelemzésbe vagy hagyományaink ismertetésébe.

Végezetül Danyi Zsuzsanna jelentőséget tulajdonított az osztálytanító vagy zenetanár hatásos énekoktatásának, kifejező éneklésének, amelybe bekapcsolódnak a tanítványok is. A jeles iskolai rendezvényeken elmaradhatatlan a diákénekkar és -zenekar fellépése.