2024. július 17., szerda

A családokban és a társadalomban az értékrendszer teljesen felbomlott

Az iskolákban elharapódzott erőszak megelőzése céljából műhelymunkát szerveztek a tanárok részére Újvidéken

A belgrádi Nansen Párbeszéd Központ az újvidéki Pannónia Polgári Alap, valamint a belgrádi Kreatív Kommunikáció és Vita Asszociáció a Norvég Királyság belgrádi nagykövetségének pénzügyi támogatásával az iskolai erőszak megelőzése céljából műhelymunkát szervezett Újvidéken. A projekt célja, hogy az oktatók és a tanulók bevonásával megelőzzék az erőszakot a vajdasági több tannyelvű iskolákban. A szerbiai Oktatási, Tudományos és Műszaki Fejlesztési Minisztérium, valamint a tartományi oktatási titkárság szintén támogatta a kezdeményezést. A projektben az újvidéki Nikola Tesla Általános Iskola, az újvidéki Petőfi Sándor Általános Iskola, a törökbecsei Miloje Čiplić Általános Iskola, a temerini Kókai Imre Általános Iskola, a petrőci (Bački Petrovac) Jan Čajak Általános Iskola és a temesmiklósi (Nikolinci) Október 2-a Általános Iskola vett részt.

Deli Andor tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár kifejtette, hogy az elmúlt hónapok iskolai incidensei mindannyiunkat arra késztetnek, hogy elejét vegyük az erőszaknak.

– A mostani eseményen a civil szervezetek kezdeményezésére azokat a megelőzési mechanizmusokat mutatják be a tanárok és az iskolák vezetői részére, amelyekkel felvehetik a küzdelmet az iskolai erőszakkal. A nevelői intézményekben az erőszak visszaszorítása törvényi előírásokkal szabályozva van, viszont a szabályok ismeretének hiányában lehetetlenné válik a gyakorlatba való átültetés. A mai műhelymunkán éppen ezeket a szabályokat veszik górcső alá. Fontos megemlíteni, hogy a tanárok, az iskolai vezetőség, a tanulók és a szülők közös összefogásával lehet hatékonyan felvenni a küzdelmet az erőszak ellen – szögezte le Deli Andor.

– Az erőszak mindennapos jelenség lett, az erőszak újabb és újabb formái jelennek meg. A közösségnek összefogásra van szüksége, hogy a tanár, a szülő vagy az utca embere megfelelően tudjon reagálni – mondta Bori Mária, a temerini Kókai Imre Általános Iskola igazgatónője.

– Mikor az iskola szakszolgálata vagy az osztályfőnök behívja az összetűzésbe keveredett diák szüleit, akkor azok az esetek 90 százalékában a gyerek mellé állnak. A szülők ezzel a fellépéssel nem támogatják az iskolát abbéli igyekezetében, hogy minden diák számára biztonságos környezetet teremtsen. A gyerekek azt hozzák az iskolába, amit otthon láttak és tapasztaltak. A családokban és a társadalomban az értékrendszer teljesen felbomlott, már nem tudjuk mi a jó és mi a rossz, ezért keményen meg kell dolgoznunk, hogy ellentétes irányba haladjunk – hívta fel a figyelmet Bori Mária.

Biljana Lajović, a szerbiai Oktatási, Tudományos és Műszaki Fejlesztési Minisztérium erőszak megelőzésével megbízott osztályának koordinátora kiemelte, hogy ha a közösség minden tagja nem csatlakozik az erőszak elleni harchoz, akkor az bukásra van ítélve.