2024. szeptember 13., péntek

Múltidő

Emlékképek a jubiláló VMPE útjáról

„Az idő igaz,

S eldönti, ami nem az.”

(Petőfi Sándor)

Muhi Béla alelnök a nemrégiben megtartott jubileumi ünnepségen

Muhi Béla alelnök a nemrégiben megtartott jubileumi ünnepségen

A húszéves Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete az 1991 óta tevékenykedő Újvidéki Diáksegélyező Egyesületből sarjadt. Nagy Margit tanárnő volt az ÚDE második elnöke. A civil szervezet kezdeményezte a Szórakoztató szóra késztető anyanyelvápolást játékos foglalkozásokon és nyári diáktáborokon (Orovec Júlia osztálytanító szakmai vezetésével) és a tankönyvpótló Ismeretterjesztő Füzetek kiadását (Az utóbbit az ÚDE munkacsoportja, a Családi Kör szerkesztősége és a Soros Alapítvány által). E nemes tevékenységeket folytatta a VMPE.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete 1993. október 2-án tartotta meg alakuló ülését az újvidéki Petőfi Sándor ME székházában. Az itt megjelent óvónők, osztálytanítók, általános, középiskolai és egyetemi tanárok voltak a civil szervezet alapító tagjai, akik képviselték tartományunk oktatási intézményeit. Idézünk dr. Ribár Béla akadémikus felszólalásából: „Egy nemzedéknél sem vagyunk alábbvalók. Nekünk is vannak tudósaink, szakembereink és pedagógusaink. Tudatosítsuk nemzeti értékeinket annak céljából, hogy ne legyen kisebbségi tudatunk. Tartsunk össze az oktató-nevelő munkában is! Szervezetten sokkal többet tehetünk.” A VMPE alapító tagjai Nagy Margitot választották meg elnöknek, Ács József tanárt pedig titkárnak. A folyó évben október 30-án, az egyesület második ülésén új tagokat választottak a vezetőségbe: Orovec Júliát alelnöknek és Baksa Erzsébetet pénztárosnak. Kinevezték a szakbizottsági tagokat is, vagyis a pedagógus szakosztályvezetőket: Madarász Máriát (matematika), Muhi Bélát (fizika), Ács Józsefet (biológia), Berényi Ilonát (magyar nyelv és irodalom – középiskolai felvételi előkészítő és helyesírási vetélkedő lebonyolítója, valamint más tevékenységek megbízottja), dr. Mészáros Sándort (a társadalomtudományi csoportok koordinátora) és Kohanec Mónikát (az osztálytanítók munkájának szervezője). 1993. december 3-án került sor az új egyesület hivatalos bejegyzésére.

Kezdetben a VMPE fő célkitűzése lettek: a vajdasági magyar pedagógusok érdekeinek képviselete és támogatása, a magyar kultúra és oktatás ápolása és fejlesztése, a pedagógus-továbbképzés, diákjai részére tanulmányi versenyek és táborok megszervezése, a tanulók széleskörű támogatása, pótoktatása, szakkönyvek kiadása, érettségizők búcsúestjének a rendezése stb.

A fenti és a későbbi vállalt feladatokat is megvalósították az egyesület tagjai az anyanyelv szeretetének és megőrzésének jegyében. Elsősorban az anyaország erkölcsi és anyagi támogatásával a VMPE útját hagyományos és újabb jeles tevékenységek fémjelezik. E civil szervezet közreműködésével magyar iskolai és óvodai tagozatok nyíltak Vajdaságban. Az egyesület anyanyelv-ápolási munkáját koordinálta Orovec Júlia, majd mgr. Viola Lujza magyartanárnő, akinek szervezésében a szereplő diákok kitűntek a Vajdasági Suliszínház Fesztiválon. A tanulók élvezték az évente rendezett Szórakoztató szóra késztető szemléket is.

Anyanyelvápolást oktatók, óvónők, osztálytanítók és tanárok gazdagították szakmai tudásukat az újvidéki Apáczai Diákotthonban (a VMPE székhelyén) a gyakorlati jellegű TANOM-továbbképzésen és az Apáczai Nyári Akadémián. Az egyesület szervezésében számos pedagógusunk részt vett külhoni magyar szemináriumokon, tanfolyamokon is.

Sikeresen működött a VMPE oktatási diákközpontja Nagybecskereken Lukács Gabriella és Lukács Attila, Újvidéken Hatala Éva vezetésével. Tanulóink számára emlékezetesek maradnak a hagyományápoló Kincses Tarisznya Tábor, a Gion Nándor Olvasási Verseny és Tábor is (pedagógusaink szervezésében). Muhi Béla fizikatanár a Géniusz, a tehetséges diákokért mozgalom keretében többféle vetélkedőt és más rendezvényt szervezett különböző korosztályú diákok részvételével. Korábban dr. Ribár Bélával együtt szerkesztette az Ismeretterjesztő Füzeteket, majd szakkönyvek, oktatási jellegű kiadványok szerkesztője lett. Több éven át ő volt a házigazdája az Újvidéki Színházban és a másutt tartott Ismeretterjesztő előadásoknak, kitűnt előadóként is. A VMPE-hez, illetve Szabó Gabriella nevéhez fűződik a Szólj, síp, szólj! Népzenei vetélkedő és a Kőketánc énekes népi gyermekjáték és néptánc vetélkedő megszervezése.

Sok általános és középiskolai tanulónk nyert díjat a VMPE versenyein. Számukra a legértékesebb jutalom volt a rendezvények alkalmával szövődött barátság. Az egyesület együttműködött hazai és külföldi magyar pedagógus-szervezetekkel tapasztalatcsere jegyében.

Csupán néhány esemény emlékképét villantottuk fel a jubiláló civil szervezet múltjából. Az érdeklődők erről számos tájékoztatót találhatnak lapjainkban 1993-tól napjainkig (digitalizálva is az interneten). Figyelmükbe ajánljuk a Fókusz elektronikus folyóiratot is, amelynek dr. Muhi B. Béla a főszerkesztője. Fellapozhatják a szövegben és fotóban gazdag VMPE-évkönyveket is.

A nemzeti közösségünkben jelentős szerepet betöltő egyesület a huszadik évfordulójára jelentette meg az Igaz idő – 20 éves a VMPE – A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének két évtizede c. kiadványát, amely visszaemlékezéseket és színes képgalériát tartalmaz. A szerkesztők Nagy Margit és Muhi Béla.

A jubileum alkalmából gratulálunk a szervezet többtagú vezetőségének és a közreműködő pedagógusoknak az eredményes munkáért. Külön elismerés illeti meg a fáradhatatlanul és sikeresen alkotó Nagy Margit elnököt és Muhi Béla alelnököt.

(Utóirat – E múltidéző beszámoló írója is alapító tagja volt az ÚDE-nek és a VMPE-nek, aki mindkét egyesületben vállalt és teljesített tanári és újságírói feladatokat napjainkig. Ezáltal nyert betekintést a két civil szervezet tevékenységébe.)