2024. szeptember 13., péntek
DIGITÁLIS ÉRA – NYITOTT ISKOLA II.

A magyartanárok szakmai továbbképzése

A magyartanárok szakmai képzésére az Újvidéki Magyar Tanszéken kerül sor, ennek első napja október 12-e, szombat (a képzés katalógusszáma: 975).

Szombaton délelőtt 10 órakor Csányi Erzsébet tanszékvezető köszönti a megjelenteket. Ezt követően a következő előadások hangzanak el: Téchy Tünde (Fővárosi Szabó Ervin Központi Könyvtár, Budapest): Online irodalmi adatbázisok, Csányi Erzsébet: Instant világ, Ispánovics Csapó Julianna: A művelődéstörténet szerepe az anyanyelvi kultúra megőrzésében, fejlesztésében, Bence Erika: A Bánk bán és a Micbán történet kérdései, Németh Ferenc: Két Madách-kutató Bánátban.

A délutáni részben: A vizsgatanítás mint modell – A tanszék hallgatóinak vizsgaóráiból: Kocsis Lenke: Költészet és zene (szakköri órák), Merzsa Ildikó: Böszörményi Gyula: Gergő és az álomfogók (részlet), Raska Szabina: Az erőszak mediális aspektusai és a detektívregény módszertani megközelítése az oktatási folyamatban (A krimiirodalom – óraterv). Ezt követi Pásztor Kicsi Mária: Hogyan segíthet a Google az oktatásban? című előadása, majd sor kerül a továbbképzésnek a Hallgatóink szakmai gyakorlatainak portfóliója elnevezésű részére: Fekete Adrianna: Multimediális módszerek az irodalomtanításban, Romoda Renáta: Juhász Erzsébet Határregény című regénye a tanórán. A hallgatók bemutatkozása után a továbbképzés zárórészében: Hózsa Éva – Horváth Futó Hargita: A tanítás aktuális problémái – beszélgetés, vita.

A továbbképzés második napja november 30-a. Az említett napon délelőtt 10 órakor Hózsa Éva a szervezők nevében köszönti a megjelenteket. Előadást tartanak: Müller Péter (Pécsi Tudományegyetem, BTK, Modern Irodalomtörténeti és Irodalomelméleti Tanszék): Test és színház, ismétlés és emlékezet, Bertók Rózsa (Pécsi Tudományegyetem, BTK, Filozófiatörténet Tanszék): A szülők és az iskola, Katona Edit: Metafora és vidéke (Kalandozás a kognitív metaforaelmélettől a fogalmazásig), Molnár Csikós László: Napjaink szóalkotási jelenségei, Toldi Éva: Identitástapasztalatok, irodalmi szövegek (Szövegértelmezési javaslatok az általános iskolai oktatásban). A vizsgatanítás mint modell – A tanszék hallgatóinak vizsgaóráiból: Szollár Anna: Johann Wolfgang Goethe Vándor éji dala című versének értelmezési lehetőségei az irodalomórán, Oláh Tamás: Herceg János: Viharban, Nagybali Tamara: Jovan Dučić: Dél – művészetközi értelmezés, Fehér Dorottya: Hajnóczy Péter: A hangya és a tücsök (A magyarországi humanizmus és reformáció irodalmának összefüggései a 20. századi magyar irodalommal), Kovács Hédi: József Attila: A város peremén – új lehetőségek az oktatásban. A hallgatók részét Utasi Csilla: Balassi Bálint költészetének multimediális megközelítése című előadása követi. Losoncz Zsuzsanna: A magyarkanizsai, a törökkanizsai és az újvidéki diákok körében végzett szókölcsönzés összehasonlító vizsgálatának tanulságai. Hallgatóink szakmai gyakorlatainak portfóliója: Horvát Tímea: E-tanulás és irodalomtanítás, Jaksi Nelli: Kosztolányi Dezső: Aranysárkány című regényének értelmezése – módszertani aspektusok a közoktatásban. Hózsa Éva – Horváth Futó Hargita: A tanítás aktuális problémái (beszélgetés, vita)