2024. szeptember 12., csütörtök

Értékkeresés és magyartanítás a mai iskolában

Továbbképzést tartottak a Magyar Tanszéken

Digitális éra – nyitott iskola címmel október 12-én tartották meg az újvidéki Magyar Tanszéken a magyartanárok következő továbbképzését, amely ismét tömeges érdeklődést váltott ki a tanárok körében. A pedagógusokat Csányi Erzsébet tanszékvezető egyetemi tanár köszöntötte. Megnyitó beszédében kiemelte, hogy ezt a testületet a magyartanárok „kamarájának” tekinthetjük, hiszen hasonlóképpen, mint az ügyvédek vagy az orvosok esetében, itt is megnyilvánul az összetartozás. Rendkívül fontos a magyartanárok egymással való találkozása, tapasztalatcseréje, összetartása, valamint a köz- és felsőoktatásban dolgozók együttműködése.

Téchy Tünde, a budapesti Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár volt könyvtárosa a legfontosabb és leghasznosabb irodalmi adatbázisokról tájékoztatta a vajdasági magyartanárokat. A letölthető szépirodalmi szövegek, valamint a tanulmányok és kritikák hozzáférhetősége gyökeresen változtatják meg az oktatást és az olvasóvá nevelést. Ehhez a kitekintéshez kapcsolódott Pásztor Kicsi Mária Hogyan segíthet a Google az oktatásban? című előadása, amely a digitális korszak újabb módszertani távlataira és néhány rendkívül fontos terminológiai szempontra hívta fel a figyelmet.

Csányi Erzsébet Fenyvesi Ottó „instant” világával, az életmű mediális aspektusaival foglalkozott, előadásához csatolt képanyaga az oktatásba való beillesztés lehetőségeire adott ötleteket. Bence Erika Bánk bán-megközelítése új szempontokat adott a tanórán való feldolgozáshoz. Mic bán történetének tüzetes vizsgálata ugyanis elvezeti a befogadót a dráma mögött húzódó archaikus szövegvilágig, amelynek interdiszciplináris kutatása meglehetősen szövevényes, ugyanakkor rendkívül időszerű problémákat vet fel, például az ikrekkel, az ikerhősökkel összefüggésben. Ispánovics Csapó Julianna előadása a nyelvtanórák átalakítását és megszerettetését emelte ki, amely könnyen elérhető, ha a kultúrtörténeti nézőpontot is bevonjuk a tanításba.

A magyartanárok néhány felhasználható példával, a kompetenciafejlesztés, illetve a nyelvi nevelés problémájával és ezek tudományos vonatkozásaival is megismerkedhettek. Németh Ferenc a regionális távlatlehetőségekre összpontosított, előadásában két bánáti Madách-kutató életművét értelmezte sokrétűen a 21. század szemszögéből. Az elhangzott helyi vonatkozású adatok és a kritikai recepció áttekintése tovább gazdagíthatják a Tragédia iskolai feldolgozását.

A Magyar Tanszék hallgatóinak fellépése külön színfoltot jelent az utóbbi évek továbbképzésein. A vizsgatanításokat megvalósító és a mesterdolgozataikat készítő hallgatók kreativitása, felkészültsége, fiatalos lendülete különösen motiválhatja a pedagógusokat. A mostani továbbképzésen Kocsis Lenke, Merzsa Ildikó, Raska Szabina, Romoda Renáta és Fekete Adrianna munkáival ismerkedett meg a népes hallgatóság. A továbbképzés szervezői és vezetői Horváth Futó Hargita tanszékvezető-helyettes és Hózsa Éva voltak.