2024. szeptember 12., csütörtök

Módszertani műhelymunka a magyar nyelvet környezetnyelvként tanítók számára

A Vajdasági Tehetségsegítő Tanács szervezésében Élményalapú tanítás, élőnyelvi osztályterem, tehetséggondozás címmel módszertani – tehetséggondozói továbbképzést tartottak a szabadkai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában a MagyarOK tankönyvcsalád segítségével. Az előadó dr. Pelcz Katalin volt, a Pécsi Tudományegyetemen a magyar, mint idegen nyelv program vezetője. Saláta Ugrai Krisztinától, a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács tagjától megtudtuk, hogy a továbbképzésen 41 pedagógus vett részt, akik a magyar nyelvet környezetnyelvként tanítják. A megjelent pedagógusok között voltak óvónők, tanítók, magyar, angol és német szakos tanárok is.

A módszertani műhelymunka keretén belül sok hasznos tanács hangzott el, hogy mire kell odafigyelni az idegennyelv-oktatás terén. Milyen a kommunikációs igény, a mentális vezérlés és hogy folyamatosan fejleszteni kell a logikai és a kognitív készségeket. Szó volt tanítási stratégiákról, fonetikáról, és hogy a legegyszerűbb feladatok hogyan válhatnak komplex, interaktív feladattá.

A műhelymunka végén dr. Pelcz Katalin előadó, aki szerzője a MagyarOK tananyagcsomagnak – amely elnyerte a 2013-as Európai Nyelvi Díjat is – bemutatta könyvét. Köszönhetően a Vajdasági Tehetségsegítő Tanácsnak a megjelent intézmények képviselői ajándékban megkapták ezt a tananyagcsomagot.