2024. szeptember 12., csütörtök

Egészséges életmódra nevelni az iskolásokat

A vajdasági fiatalok egyharmada túlsúlyos és szinte minden ötödik gyerek elhízott

A vajdasági képviselőház csütörtöki ülésén többségi szavazattal elfogadta az iskolai sport fejlesztésére vonatkozó stratégiát. A 2013–2017-es időszakra vonatkozó stratégiát ismertető beszédében Marinika Tepić tartományi sport és ifjúságügyi titkárasszony kiemelte, a gyerekek egészséges életmódra nevelése ezentúl prioritást élvez majd a titkárságon belül.

Az illetékes titkárság stratégián dolgozó munkacsoportja a kutatás során körbejárta a vajdasági iskolákat, a dokumentum kidolgozását 7 nyilvános vita előzte meg, amelyeket Vajdaság-szerte tartottak. A begyűjtött adatok szerint az oktatási intézmények mintegy 86 százalékában a fiatalok csupán egyharmada jár sportszakkörre a testnevelési órákon kívül. Mind ennek következtében a vajdasági fiatalok egyharmada túlsúlyos és szinte minden ötödik gyerek elhízott. A sportegészségügyi intézet és az egészségházakban végzett megelőző vizsgálatok adatai azt mutatják, hogy minden tizedik általános iskolás korú és minden ötödik középiskolás korú gyereknek gerincferdülése van. A motorikus fejlettségi szintet tekintve pedig jóval lemaradtak az európai kortársaikkal szemben.

– Az iskolai sporttevékenység feladata elsősorban az, hogy hozzájáruljon ahhoz, hogy a gyerekeket egészséges életmódra nevelje, illetve felfedezze a tehetségeket, és teljes mértékben támogassa őket pályájukon – mondta az illetékes titkárasszony. Hozzátette: – A kutatás során bebizonyosodott, hogy rengeteg a visszaélés ezen a téren. Gyakran a tornatanárok saját érdeküket nézve sportegyesületeknek dolgoznak, és az iskolák tornatermeiben tartják a magánfoglalkozásokat, háttérbe szorítva az iskolán belüli sportszakköröket. Nem foglalkoznak a túlsúlyos, elhízott gyerekekkel és azokkal, akiknek a motorikus képességeit kellene fejleszteni, hanem a tehetséges fiatalokat készítik fel a versenyekre.

Éppen ezért a jövőben a testnevelés megszerettetésére kellene fektetni a hangsúlyt, hogy már fiatal korban kialakuljon az igény az egészséges életmódra. Több iskolában különböző sporttevékenységre is van lehetőség, amelyek célja nem feltétlenül a versenyzés, hanem a mozgás öröme.

A tartományi sport és ifjúságügyi titkár asszony végezetül elmondta, a jövőbeni tervek között szerepel az iskolai sportolimpiádé megrendezése is, amelyet utoljára 30 évvel ezelőtt tartottak a vajdasági iskolákban.