A próbateszt megírásának pont úgy kell zajlania, mint ahogyan majd a kisérettségi vizsgának. A tanulók a próbateszt alkalmával megismerkedhetnek azokkal a lépésekkel, amelyekkel akkor is találkoznak, amikor élesben vizsgáznak. Mivel ismerős tananyagok ismeretlen példáit kell megoldaniuk, a próbateszttel letesztelhetik a tudásukat is. A tanárok számára ekkor derül ki, mely az a terület, ahol még lehet javítani, a próbateszt eredményei ugyanis nem számítanak osztályzatoknak.
A tanulók a tesztelés idején ceruzát, örökírót, radírgumit, vonalzókat és körzőt használhatnak. Utóbbi kettőre csak az anyanyelvi tesztnél nincs szükség. Csak ennyit szabad bevinniük a terembe, azaz nem lehet náluk táska, tolltartó, számológép és mobiltelefon sem. Egy próbateszt két óra hosszat tart.
Tóth Szilviát, a szabadkai Majsai Úti Általános Iskola igazgatóját az első benyomásokról kérdeztük, az első próbatesztet követően. Ez az ún. kombinált teszt volt, amely földrajzból, történelemből, kémiából, fizikából és biológiából tartalmazott kérdéseket:
– Úgy vettem észre, hogy a tanulókat nem viselte meg különösebben a próbateszt. Szinte semmiben nem különbözött egy dolgozattól vagy tudásellenőrzőtől. Annyi volt a változás, hogy más helyszínen történt, a mi esetünkben a díszteremben, ahol a szerb és a magyar tagozatok együtt voltak. A tanulók utasítást kaptak arról, hogyan kell lefolynia a tesztelésnek, hogy amikor majd élesben történik, már mindennel tisztában legyenek. Ami a kombinált tesztet illeti, arra a következtetésre jutottam, hogy nem lehetett túl nehéz, a tanulók ugyanis nagyon gyorsan befejezték. Nem volt szükségük két óra hosszára, sőt sokan a másfél órát sem használták ki. Egyesek már 30-40 perc után elhagyták volna a termet, de egy óra hosszáig kötelező bent maradniuk, abban az esetben is, ha készen vannak. Egy óra hosszát tehát mindenki bent volt, de utána tömegesen adták át a teszteket. Azt mondják, könnyű volt, természetesen diákfüggő, hogy kinek mi megy jobban. Szerintem nem kaptak olyan feladatot, ami kifejezetten próbára tette volna a tudásukat. Az anyanyelvvel és a matematikával sem lehet problémájuk, mert azt már nagyon sokat gyakorolták – mondta az igazgató.
Lapunknak névtelenül egy tanuló is nyilatkozott. Szerinte is sokan jóval korábban végeztek a teszttel, és már alig várták, hogy leteljen a kötelező egy óra. Úgy érzi, hogy neki csupán a kémia okozott némi fejtörést.
Közélet/Oktatás