2024. szeptember 11., szerda

A kormányfő is katasztrofálisnak tartja az oktatásügy helyzetét

A szerbiai iskolák egy részében folytatódik a 30 perces, rövidített órák tartásával e hó 17-én kezdődött sztrájk. A négy mérvadó szakszervezet vezetői azt követelik az oktatási minisztertől, váltsa le a zimonyi és a rakovicai általános iskolák igazgatói aktíváinak elnökeit, mert nyomást gyakoroltak a sztrájkolókra. Közben megkezdődött az ágazati kollektív szerződés előkészítése.

Slobodan Brajković, a Szerbiai Oktatásügyi Dolgozók Szakszervezetének elnöke szólt a pénteken tartott megbeszélésről, amelyen Aleksandar Vučić kormányfő, Srđan Verbić oktatási miniszterrel és Dušan Vujović pénzügyminiszterrel találkoztak. Ezen a kormányfő – amikor a szakszervezeti vezetők az oktatásügy katasztrofális helyzetét ismertették – kijelentette, véleménye szerint az állapotok még az elmondottaknál is rosszabbak, és mindent megtesz, hogy az oktatásügyben javuljon az anyagi helyzet.

– Nekünk vannak a legalacsonyabb fizetéseink a költségvetésből finanszírozott ágazatok közül, holott az oktartásügyben dolgozók 80 százaléka egyetemi végzettségű. A tanárok bérénél magasabb a minisztériumi sofőrök havi juttatása, és a tanárinál magasabb vagy ezzel azonos fizetést kapnak a titkárnők a rendőrségen vagy a hadseregben – ecsetelte Brajković. Ezért is követelik a szakszervezetek, hogy tudassák velük, mikor vezetik be a fizetési osztályokat.

– Ha a fizetési osztályok bevezetése után minden ágazatban azonos végzettséggel, hasonló felelősséggel járó munkakörben dolgozók egyforma fizetést kapnak, akkor nyugodtan csökkenthetik a bérünket – mondta a szakszervezeti elnök. Megismételte, a kormány képviselői pénteken közölték, szó sem lehet arról, hogy az oktatásügy kivételt képezzen a 10 százalékos fizetéscsökkentés alól, mert már meghozták az erre vonatkozó törvényt. Vujović pénzügyminiszter ekkor javasolta, hogy kezdjenek hozzá a fizetési osztályok kidolgozásához, és készítsék el a kollektív szerződéseket, amelyek a fizetéscsökkentés hatását enyhítenék.

Brajković elmondta: az oktatásügyben a 2006-os ésszerűsítés után a 103 ezer teljes munkaidős munkahely helyett 80 ezer van, de mégis 103 ezer felé osztják a fizetésekre fordított összeget, mert sok ezren dolgoznak csökkentett normával 1500 dinárostól 17 000 dináros havi juttatásért. Felemlítette, hogy amikor 2008-ban más ágazatokban 20–40 százalékkal emelték a béreket, az oktatásügyben erre nem került sor, mert befagyasztották a fizetéseket.