2024. szeptember 2., hétfő

A figyelmeztető pitypang

A Vajdasági Magyar Doktoranduszok és Kutatók Szervezete új kiadványát mutatta be Szabadkán, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon

– A vajDasági geneRáció című kötetben vajdasági magyar doktoranduszok mutatkoznak be. A kiadvány a vajdasági magyar tudományossággal foglalkozó, tudományosság iránt érdeklődőket célozza meg. A különböző tudományterületeket, tudomány- és művészeti ágakat képviselő kötetszereplők a közvélemény figyelmét szeretnék felkelteni. A vajDasági geneRáció valójában a vajdasági magyar közösség számára nélkülözhetetlen értelmiségi és technokrata réteg, az utánpótlás, akik tudására közösségünknek szüksége van. A fiatalok ugyanis nagyon nehezen tudnak kibontakozni, nincs az akadémiai közösség részéről megfelelő fogadókészség, ezért kell a falak lebontásán dolgozni, növelni az átjárhatóságot a magyarországi, azaz külföldi és szerbiai rendszerek között.

A könyv borítóján megjelenő pitypang jelképesen, de hűen ábrázolja a vajdasági magyar tudományos utánpótlás aktuális helyzetét, törékenységét, a közösségben eluralkodó szakmai perspektívavesztést, közömbösséget. A fokozatok társadalmi hasznosulása tehát a kérdés: mi lesz a sorsuk a doktori tanulmányokat folytató, doktori fokozatot szerzett szerbiai és vajdasági fiataloknak, intézményi támogatás és a vajdasági magyar akadémiai közösség határozott támogatása nélkül? – tudhatjuk meg a kötet leírásából.

A Magyar Nemzeti Tanács, a Magyar Tudományos Akadémia, a Bethlen Gábor Alap Zrt., az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Balassi Intézet, valamint a szabadkai Rotaract támogatásában készült könyvet Novák Anikó, a Vajdasági Magyar Doktoranduszok és Kutatók Szervezetének elnöke mutatta be:

– A sokszínűség és a pluralizmus jellemzi, tulajdonképpen mindaz, ami a fiatal vajdasági magyar tudományos utánpótlásra vonatkozhat. Amíg Takács Zoltánnal és Rózsa Ritával szerkesztettük, mi is meglepődtünk, hogy mennyi értékes emberünk, kutatónk van, hiszen 127-en mutatkoznak be a kötetben. Ezekből a bemutatkozókból sok minden leszűrhető, elég széles körű, tartalmaz önéletrajzot, tudományterületi besorolásokat, kutatási témák ismertetését és elérhetőséget. Ami viszont szerintem a legfontosabb, hogy a kötetben mindannyian megfogalmazták véleményüket a fiatal tudományos utánpótlás lehetőségeiről, azaz mit gondolnak, mi vár rájuk a jövőben. Ez a kiadvány persze csak egy töredékét tartalmazza a gazdagságunknak, amiről sokan nem is tudnak – fejtette ki az elnök, akitől azt is hallottuk, hogy a könyvnek újvidéki bemutatója is lesz a Magyar Tanszéken, február 19-én a Kontaktzóna keretében déltől, valamint Budapesten február 13-án a Magyar Tudományos Akadémia Domus vendégházában.

– Utóbbi egy különleges bemutató lesz, mert a szlovákiai, ukrajnai és romániai doktorandusz szervezettel együtt tartjuk és mindenki bemutatja a saját kiadványát – tette hozzá Novák Anikó.