2024. szeptember 2., hétfő

Mi fér bele harminc percbe?

November 17-étől rövidített, azaz harmincperces órákat tartott az iskolák zöme, szerdától viszont ismét 45 perces egy iskolai óra. Tóth Szilviával, a Majsai Úti Általános Iskola igazgatójával a pedagógussztrájk kapcsán beszélgettünk, hogy ez mennyiben érintette a tanulókat, a rövidített órák okoztak-e a kiesést a tananyag elsajátításában. Az iskolaigazgató beszámolt továbbá arról, hogy tanulóik ebben az időszakban is jó eredményeket értek el, tehát nem állt le a versenyekre való felkészítésük sem. Sőt, az iskola szervezésében egy új rendezvényre is sor kerül, amely szintén a tanulók tudását hivatott gyarapítani: – Túl nagy mulasztás nem történt a tananyag elsajátítását illetően. A rövidített órák nem váltak a tanulók kárára. A negyvenöt perces óra módszertanilag úgy van felépítve, hogy az első öt perc az előző óra anyagának ismétlése, az óra fő része harminc percből áll, ekkor a tanulók átveszik az új anyagot, az utolsó tíz perc pedig az összefoglalás. Tulajdonképpen ez maradt el, viszont ha a tanuló előbb hazamegy, erre több ideje jut. A harminc percre vonatkozó részt minden tanár megtartotta. Éppenséggel ezért is találták ki, hogy a törvényes sztrájk harmincperces órákból állhat, mert ebbe belefér az új anyag elsajátítása. A tanulók tehát ugyanúgy tanultak, a szülő feladata pedig csak annyi volt, hogy több otthoni gyakorlásra ösztökélje gyermekét. Az iskola élete eközben továbbra is folyt. Minden sztrájkon kívüli tevékenységünket megtartottuk. A kiemelkedő tanulókat versenyre készítettük fel, a gyengébbek pótórákra járhattak. A szülőkkel is foglalkoztunk, sor került egyéni fogadóórákra, még ha közös szülői értekezleteket nem is tartottunk ebben az időszakban. Bizonyára nem is lesz szükség pótlásra, úgyhogy nem kell tartani plusz munkaszombatoktól vagy szünidei időszakban történő óráktól – fejtette ki Tóth Szilvia, és szólt az iskolai megmérettetésekről is.

– A versenyek nagy része most van folyamatban, nálunk pedig szokássá vált, hogy tanulóinkat számos megmérettetésre készítjük fel. Minden tantárgyból képviselik iskolánkat a tanulóink, és mindenhol kiváló eredményeket érnek el. Nem maradnak ki a községi versenyek, de történelemből például köztársasági szintű megmérettetésen is részt vettünk, ami nagyszerű eredmény mind a tanulónak, mind az iskolának. Ezenkívül nemzetközi versenyeken is részt vesznek tanulóink, biológiából, műszaki oktatásból és képzőművészetből. Magyarországra, Németországba, sőt Japánba is küldünk pályamunkákat, és remek eredmények érkeznek. Megközelítőleg kétszáz tanuló munkáját küldtük el szerte a világba, ezekre most várjuk az eredményeket. A matematikai iskolai verseny is most zajlik, a községi vetélkedő 28-án lesz, akárcsak a francia és az angol nyelvi megmérettetések. Nemrég lezárult a honismereti verseny, amelyen nagyon jól szerepeltünk. A Pannon TV tematikus rajzpályázatokat szokott meghirdetni, mesék témakörben, ezekre is jelentkezünk. Hamarosan a községi szavalóversenyen veszünk részt, tehát van mivel dicsekednünk. Mindemellett nagy hangsúlyt fektetünk a sportra, hiszen két tornatermünk is van. A kisebben egyebek között a harcművészeteket gyakorolhatják a tanulók, a nagy tornateremben pedig a labdasportokat is. Célunk, hogy minél több tanulót bevonjunk a sportba. Nem elsősorban élsportolókat nevelünk, inkább a mozgás fontosságát hangsúlyozzuk – számolt be az iskolaigazgató, majd az új tervekre és egy izgalmas rendezvényre hívta fel a figyelmet.

– Ami előttünk áll, annak szervezése szeptember óta folyik, ez pedig az IDEA 2015 elnevezésű, tudósok, feltalálók és újítók által támogatott nemzetközi kiállítás. Erre a háromnapos rendezvényre május 14-e és 16-a között kerül sor iskolánk dísztermében, ahol az érdeklődők standokat járhatnak körbe, miközben a tudományokkal ismerkednek. A részt vevő tudósok, feltalálók és újítók Szerbiából, Magyarországról, Romániából és Horvátországból érkeznek. A rendezvényt iskolánk tehetséggondozó tanácsa szervezi meg. Ezt a tanácsot azok a tanáraink alkotják, akik felkarolják a tehetséges tanulóinkat. A kiállításon találmányokat, újításokat láthatnak a tanulók, és ezekkel kapcsolatban kérdéseket is feltehetnek, tehát informálódhatnak is. Célunk egyrészt felkelteni a pályaválasztó tanulók érdeklődését a tudományok iránt, másrészt szeretnénk, ha élőben, testközelből is megismernének kutatókat, feltalálókat. Ne érezzék távolinak a tudományokat és azokat, akiknek ez a hivatásuk. Szeretnénk tehát a tanulókhoz közelebb hozni a tudományokat. Erre a kiállításra Szabadkán először kerül sor. Az ötletadó az óbecsei kiállítás, mi pedig kibővítjük a tanulókra is. Ők is előrukkolhatnak ötleteikkel, újításaikkal, egyik tanulónk például egy napelemmel működő kisautót készített, ő azt mutatja be. Két tanteremben párhuzamosan folynak majd az előadások. Egyikben a tanulók, a másikban a kutatók tartanak előadásokat saját találmányaikról. Ha sikeres lesz, szeretnénk minden évben megtartani, sőt idővel kiszélesíteni Szabadka község általános- és középiskoláinak szintjére. Úgy képzeltük el, hogy minden év tematikus lenne, egy-egy kutatóval foglalkozunk, akinek tevékenységét minden oldalról körbejárunk, és minden évben más kutatók kerülnének előtérbe. Nagy kutatómunka vár a tanulókra, ezzel igyekszünk körükben népszerűsíteni a tanulást és a tudományokat, azaz gondolkodásra késztetni őket. A mai gyerekek ugyanis ahhoz szoktak hozzá, hogy kész információkat kapnak, a szülők és tanárok feladata tehát a gyerekekben felébreszteni a gondolkodásvágyat. Erre talán még a mai iskolarendszer nem eléggé nyitott. Amíg a tanterv ennyire kötött, addig nincs elég tér a szabad gondolkodáshoz. Évek óta iskolánkban zajlik az Általános Iskolások Művészeti Vetélkedője, az ÁMV, amire nagyon büszkék vagyunk. Itt a tanulók a művészeti ágak területén jeleskedhetnek, az IDEA pedig a tudományokra fókuszálna. Így a kettő egyensúlyba kerülhetne – mondta Tóth Szilvia.