A sztrájkbeszüntetésről szóló megállapodásban foglaltatottak mielőbbi megvalósítását definiálta első számú prioritásként Tomislav Živanović, a Függetlenség Szakszervezet oktatásügyi ágazati szakszervezetének elnöke csütörtökön, a szakszervezet újvidéki épületében, ahol a tömörülés a nemrégiben megkötött megállapodásról és a szintén aláírt ágazati kollektív szerződésekről tartottak sajtótájékoztatót.
Slavko Derenj, a Függetlenség Egyesült Ágazati Szakszervezet tartományi bizottságának alelnöke úgy értékelte, hogy az eddig elértek a közös munka eredményei, majd rámutatott: a szakszervezet ez irányú tevékenységének célja egyértelműen az oktatásügyben dolgozók státusának és megítélésének javítása, vagyis az, hogy ugyanolyan viszonyt ápoljon az itt alkalmazottakkal is az állam, mint a közszféra más területein dolgozókkal.
Živanović továbbá idevágóan elmondta, a szakszervezet már megtette az első lépéseket annak érdekében, hogy a megállapodás tartalma meg is valósuljon.
Véleménye szerint az egyik legösszetettebb és egyben legfontosabb pont e téren a fizetésekkel foglalkozó bizottság megalakítása, a fizetési osztályok bevezetése, valamint e téren a következetesség szavatolása. Itt jegyezte meg, hogy az oktatásügyi sztrájk indítéka is az volt, hogy az oktatásügyben alacsonyak a fizetések.
– Az idevágó törvény módosításával pedig racionálisabb viszonyok közé lehetne terelni az oktatásügyet, például a középiskolába való beiratkozási feltételek struktúrájának megváltoztatásával. Igaz ez egy hosszabb folyamat, de szakszervezetünk úgy gondolja, hogy az említett megállapodás megkötésével egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy javuljon az oktatásügyben dolgozók helyzete – húzta alá az elnök. Elmondta, hogy nem a fizetések növelése a kizárólagos cél, hanem a jobb munkakörülmények szavatolása is, amely nemcsak tanárok, az alkalmazottak számára fontos, hanem a diákoknak is.
Tóth Bátori Erzsébet, a Függetlenség Egyesült Ágazati Szakszervezet tartományi bizottságának elnöke kifejtette, hogy a sikeres megállapodást nagyban segítette az érdek-képviseletei tömörülés nemzetközi kapcsolatai is, vagyis az EU-ban tevékenykedő szakszervezetekkel való együttműködés. Véleménye szerint az, hogy külföldi egyesületek is egyre jobb kapcsolatokat ápolnak velük, nyomásgyakorlásként hatott a szociális párbeszéd elindítására, sőt egyes esetekben a kormányra közvetlenül is hatottak.
Ružica Todić Brdarić, a szakszervezet képviselője elmondta, hogy a sztrájk beszüntetéséről szóló megállapodást a négy érintett szakszervezetből kettő írta alá, ez pedig nem jelenti egyből azt, hogy a másik két tömörülés nem támogatja azt. Mint megjegyezte, a tüntetések során érezhető volt a szakszervezeti egységesség legyengülése, végül viszont mégiscsak sikerült megállapodást kötniük a feleknek.