A nem formális oktatási programok fontosak, sok esetben bizonyulhatnak előnynek is a hasonló vagy azonos végzettségűek elbírálásában, arról nem is beszélve, hogy minden rétű tudás kamatozik a megfelelő szituációban – hangzott el kedden a Tartományi Képviselőházban a Kompas Evrope (Európa Iránytűje) kétszemeszteres EU-s szakképzés diplomakiosztóján.
Az egy átlagos egyetemi évig tartó programban részt vevő felsőoktatási hallgatók az Európai Unió működésével, intézményeivel, jogi kereteivel és egyéb jellemzőivel ismerkedtek meg, neves szakemberek és előadók segítségével. Magát a programot a Szerbiai Európai Mozgalom újvidéki fiókja és a Konrad Adenauer alapítvány hozta létre.
Gordana Filipović, az alapítvány programkoordinátora elmondta, hogy a képzést első ízben szervezték meg, emiatt több váratlan szituációval is szembe kellett nézni, ezeket végül sikerült gyorsan orvosolni.
– Ezek a kezdeti nehézségek, amelyekkel mindenkinek szembesülnie kell, aki ilyesmibe vágja a fejszéjét. Minden hiányosságot igyekeztünk kiküszöbölni, és hiszem azt, hogy a hallgatók naprakész, kompetens tudást szereztek a két szemeszter alatt, valamint olyan kapcsolatokra tettek szert, amelyek mindenféleképpen hasznosak lesznek számukra a karrierépítés folyamata alatt. A nem formális képzés igen népszerű az unióban, reméljük, hogy a résztvevőknek több külföldi projektum során is hasznára válik majd az itt szerzett tapasztalat – fejtette ki Filipović.
– Igazán színvonalas oktatási modellen keresztül ismerkedünk meg az EU-s politikai trendekkel, az unió különböző integrációs kérdéseivel. A program gyakorlatilag egy iskolaévet vesz igénybe, és kiváló alkalom, hogy az érdeklődő fiatal értelmiség kiszélesítse látószögét, a különböző bel- és külföldi előadók segítségével. Igaz, egyesek kedvet kapnak a távozásra, amikor összehasonlítják a szerbiai állapotokat más jól teljesítő EU-s állam mutatóival, de én mindenféleképpen maradok – nyilatkozta a médiának Anja Kostić, a képzést sikeresen befejezett egyetemi diplomás.
Nenad Kokić, a program egyik résztvevője szerint értékes képzésről van szó, hiszen sokkal közelebb került az EU-s diplomáciai folyamatok megismeréséhez, jobban átlátja az unió „működési útvesztőjét”.
– További pozitívumként említhető meg az is, hogy nagykövetekkel és egyéb aktív politikai szereplőkkel találkozunk, tehát első kézből érkezett hozzánk sok információ. Úgy gondolom, hogy a legnagyobb hasznot a kapcsolati tőkém kiterjesztéséből szereztem az elmúlt egy év alatt, ezt tudom kamatoztatni a közeljövőben, mivel Németországban tervezem tanulmányaim folytatását – magyarázta az egyetemista.