Egyetemista tüntetés volt tegnap az újvidéki Bölcsészettudományi Kar épülete előtt. A tiltakozásra azért került sor, mert a bölcsészkar döntése értelmében mintegy ezer eurót kellene befizetniük a hallgatóknak, amennyiben le nem tett vizsgák miatt hosszabbítanák meg az alapképzésen vagy a mesterképzésen tanulmányaikat, noha korábban ezek a költségek csak 9000 dinárba kerültek. A legújabb határozat értelmében a hallgatók csak önköltségesként iratkozhatnak be ismét, tehát állniuk kell a 65 ezertől 96 ezer dináros összegig terjedő éves tandíj összegét.
– Elfogadhatatlannak tartjuk a kar döntését. Tüntetésünk az egyetlen logikus válasz a Bölcsészettudományi Kar határozatára, hiszen már hónapok óta gyűjtjük az aláírásokat, adjuk át a kérvényeket, mindezt eredménytelenül – hangzott el tegnap az Újvidéki Bölcsészettudományi Kar (BTK) bejárata előtt megszervezett tüntetésen.
Marko Šović, a tiltakozást megszervező, Hallgatói Front elnevezésű diáktömörülés szóvivője beszédében egyebek között a következőket mondta: – – Örök egyetemistáknak neveztek bennünket, holott, a legtöbben időben befejeztük a négyéves akadémiai alapképzést. Javarészt mesterhallgatók vagyunk, akiknek már nincs több előadása, csupán vizsgája, diplomamunkája. Nem lustaság miatt húzódtak el tanulmányaink, többen párhuzamosan dolgoznak is. Az illetékeseknek tisztában kell lennie azzal, hogy már eleve mennyire drága a felsőoktatás, és hogy milyen alacsonyak a fizetések, milyen kilátástalan, jövőkép nélküli helyzetben vannak a fiatalok. A jelenlegi oktatási rendszer kapitalista elvekre épül, amely már rég nem a tudást helyezi előtérbe, hanem a profitot – jegyezte meg a diákszervezet képviselője.
A megjelentek közül többen is ehhez hasonlóan vélekednek.
– Annak ellenére, hogy engem nem érint a döntés, támogatom a hallgatókat, hiszen olyan időket élünk, amikor minden kiadás külön terhet jelent egy háztartás számára, a felsőoktatás pedig nem olcsó – nyilatkozta az egyik támogató.
A tiltakozás előtt a Bölcsészettudományi Kar vezetősége azzal a javaslattal állt elő, hogy az anyagi nehézségekkel küzdő hallgatók az újbóli beiratkozáskor fizessék be az éves tandíj egynyolcadát, a tandíj első részleteként, majd írjanak kérvényt a többi részlet befizetési határidejének a meghosszabbítására. Ezzel ki tudnának menni a vizsgákra azon kötelezettség nélkül, hogy a részleteket határidőre fizessék. Ezt a javaslatot a hallgatók nem fogadták el, mivel minderről nem kaptak írásos bizonylatot.
A tiltakozáson Isidora Gordić, a dékáni hivatal munkatársa olvasta fel a kar hivatalos közleményét. Ebben az áll, mivel a Hallgatói Front és az ASI Oktatásügyi Szakszervezet által szervezett tiltakozáshoz a hallgatói prodékán és a BTK parlamentjében tevékenykedő hallgatói egyesületek sem csatlakoztak, ebből az a következtetés vonható le, hogy a Front és az ASI nem a hallgatók jogaiért, hanem saját politikai céljaik megvalósítása érdekében szervezték meg a tüntetést, amelyhez a sajtó figyelmére volt szükségük. Végül, az üggyel kapcsolatban a közlemény kitért arra is, hogy a kar vezetősége minden lépést az érvényes előírásokkal összhangban tett meg.
A hallgatók bevonultak a bölcsészkar épületébe, ahol az amfiteátrumban megvárták a kar vezetőit, akik kollégiumi ülésen voltak. Ezt követően Ivana Živančević Sekeruš dékán leszögezte, mindenekelőtt a hallgatók anyagi nehézségeiről van szó, és megismételte a megoldási javaslatot, miszerint a hallgatóknak nem kell befizetniük a teljes évi tandíjat, ha most befizetik ennek egynyolcadát, vagyis az első részletet, és kérvényt adnak át, hogy anyagi gondjaik miatt nem tudják időben fizetni a többi részletet. Mint mondta, ezt írásban, szerződés formájában is megkapják a hallgatók. A tiltakozó egyetemisták, mivel ígéretet kaptak, hogy írásban is megkapják ezt, elfogadták a javaslatot.