2025. január 22., szerda

Útmutatás leendő mezőgazdászoknak

Az újvidéki Mezőgazdasági Kar ingyenes felvételi-felkészítőket szervez online felületen

A Mezőgazdasági Kar internetes oldalán már a múlt hét óta elérhető a magyar anyanyelvű diákok számára is az iratkozási felhívás, amelyben szakok szerint felosztva, megtalálhatóak a felvételin szóba jöhető vizsgakérdések. Az előző évekhez hasonlóan az idén is lehetőség van magyar nyelven felvételi vizsgát tenni. Ezzel kapcsolatban kerestük fel dr. Bagi Ferenc rendes egyetemi tanárt, aki készségesen válaszolt a Mezőgazdasági Kar felvételizési rendszerével kapcsolatos kérdéseinkre.

Mint elmondta, a magyar anyanyelvű diákok, a dokumentumok átadása során, vagyis a jelentkezés pillanatában jelezhetik, hogy magyar nyelven szeretnének felvételezni.

– Az állatorvosi szakra jelentkező diákok biológiából és kémiából tesznek felvételi vizsgát, míg a többi szakon saját döntésük alapján a következő szakterületek közül választhatnak egyet a felvételin: biológia, kémia, matematika, közgazdaságtan. A választott szakterületet a felvételire való jelentkezéskor kell eldönteni, vagyis kiválasztani – mondta Bagi.

Kihangsúlyozta, hogy azok a diákok, akik az állatorvosi szakra jelentkeznek, és az iskoláztatásuk során nem tanultak latinul, külön vizsgáznak latin nyelvből a felvételi előtt. Ezt a vizsgát is a Kar fogja megszervezni.

Szavai szerint a Magyar Nemzeti Tanács felkészítő programja rendkívül hasznos lehet a magyar diákok számára, hiszen a vizsgához szükséges minden tananyagot magyar nyelven biztosítja, emellett szerb nyelvi képzésen is részt vehetnek a jelentkezők.

– A Magyar Nemzeti Tanács mérhetetlen segítséget nyújtott azzal, hogy a szaktanárok felkérésével szerb nyelvről magyarra fordíttatta a vizsgára szóba jövő kérdéseket, méghozzá négy tantárgyból: biológiából, matematikából, kémiából és közgazdaságtanból is. A felvételi vizsgára való felkészülést segítő kötet 200 kérdést tartalmaz. A szerb nyelvben való felzárkóztatás, amelyet szintén az MNT irányít, mind szakmai, mind pedig az önbizalom szempontjából is nagy fontosságú – hangsúlyozta ki dr. Bagi.

Elmondta, hogy a felvételi vizsga során a diákoknak a kiválasztott tantárgyból húsz kérdésre kell válaszolniuk, amelyek a már említett kérdéskötetből kerülhet ki. A diákoknak bőven lesz idejük válaszolni és a példákat nyugodtan kell megoldaniuk.

Kiemelte, hogy a Mezőgazdasági Kar ingyenes felkészítőket szervez, amelyeken feldolgozzák a kérdéseket. Az első találkozásra március 20-án került sor, a következőket pedig április 10-én, 17-én, majd június 5-én fogják megtartani.

– Az érdeklődők a http://polj.uns.ac.rs/sr/upis oldalon tudnak elektronikus úton bejelentkezni és itt találhatják meg a felkészítők időpontjait is. Ez a felkészítő szerb nyelven folyik, de mivel ugyanazokat a kérdéseket oldják meg a magyar és a szerb diákok is, szerintem igen hasznos lehet. Az első felkészítő a helyszínen történt, a Mezőgazdasági Karon, viszont a következő az elektronikus térben fog lezajlani, a járványhelyzet miatt. Azt ajánlom a diákoknak: a felvételi során ha valamelyik kérdésben bizonytalanok, inkább ugorják át és később térjenek ki rá. Nem ajánlatos gyorsan megfelelni a kérdésekre, mivel a javításokat nem fogadják el az osztályozók – emelte ki Bagi.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy miért ajánlja az újvidéki Mezőgazdasági Kart a magyar anyanyelvű vajdasági fiataloknak, azt a választ adta, hogy a mezőgazdaság, a tartomány gazdasági életének alapja, mozgatórugója, és nem mellesleg számos magyarajkú család megélhetési forrása is.

– Ez így volt, így van és bízom benne, hogy így marad a jövőben is. A ma már többéves működésre visszatekintő Európa Kollégium pedig olyan élet- és közösségformát biztosít az itt tanuló magyarajkú egyetemistáknak, amelyről az egyetemi éveim alatt álmodni sem lehetett. A Mezőgazdasági Karon idáig egy magyarajkú diáktól sem vették zokon, ha a vizsga során nem találta meg hirtelen a helyes szerb kifejezést, vagy gramatikai hibát vétett. Úgy érzem, jó szakmai alapot biztosít és segítőkész közegben tanulhat minden hallgató – tette hozzá dr. Bagi.

Magyar ember Magyar Szót érdemel