Az én templomom magas és tágas. Tornya van. Rajta kereszt. Más tornyokon csillag, de láttam olyat is, amelyiken érdekes kakas volt. Belülről falfestmények díszítik, ablakait pedig színes üvegképek. Bútorzata sötétbarna. A szőnyeg, melyet futónak hívnak, hosszú és puha. A nagy templomok is kis dolgokból állnak, márvány szenteltvíztartóból, fényes rézkilincsből, vörös bársony perselyből, tömjénillatból, imazsámolyból és aranyszínű angyalokból.
A plébános szerint ez Isten háza. Én még nem láttam, de nagymama szerint, aki mindennap beszél vele, ő mindenhol lát engem. Biztos azért van ez így, mert túl nagyok az oszlopok és a boltívek, Isten pedig a kis tereket szereti. Az almáriumfiókok sarkát, ahol a dédnagymamák a máriaradnai vagy verseci búcsúban vásárolt rózsafüzéreiket, a szépen vasalt zsebkendőket vigyázzák. Azt hiszem, hogy Isten olyan, mint én, mert szeret kis helyekre elbújni, és a nagyok sokszor ezért nem találják meg. A hittantanár azt mondta, hogy mindenki rajzolja le a saját templomát. Én emlékezetből rajzolom, mert én nem ott vagyok otthon, ahol születtem, hanem másutt.
Másutt is vannak templomok, de azok másmilyenek. Olyan is van, hogy egy huszártorony jelzi, ez a családi ház templom. Láttam olyan magasat is, hogy alig látszott. Isten háza lehet zöld színű, mint a tordai és a csókai, vagy okkersárga, mint a lukácsfalvi, vagy egyszerűen fehér, mint megannyi ház városon, falun. A templomnak kívülről ház formája van, belülről meg még inkább, hiszen csendes és tiszta, ünnepekkor orgonamuzsikától hangos, és asztal is van benne, amit oltárnak nevezünk. A plébános onnan mondja, hogy béküljünk ki egymással. Mindig elcsodálkozok azon, hogy ő honnan tudja rejtett dolgaimat. Azt hiszem, hogy a templom fontos hely, mert oda ünneplőben megyünk, és nem mérgesen.
Gyerekszájjal talán így mondható el legtalálóbban az, amit a bánáti hittanosok Az én templomom című rajzpályázatra küldött munkáikkal kifejezni szerettek volna. Msgr. dr. Német László SVD megyés püspök néhány éve rendszeresen meghirdeti a hittantanulók hasonló rajzpályázatát, amellyel változatosabbá kívánja tenni a hittanoktatást.
Tanúi vagyunk annak, hogy egy jó ötlet és annak megvalósítása nemcsak a tudásszint növelését, hanem a hittanosok alkotókészségének fejlesztését is szolgálhatja. A főpásztor által szorgalmazott kis képzőművészeti és irodalmi vetélkedők bizonyítják, hogy néha túl kell lépni a megszokott, eddig bevett hitoktatási módszereken, ha nagyobb érdeklődést, eredményesebb lelki nevelést és egyéniségformálást szeretnénk.
Mindenkinek megvan a saját temploma. Ki így, ki meg úgy látja, és tehetségéhez, hangulatához képest rajzolta, festette meg. A munkákból megtudhatjuk, hogy milyen a hódegyházi, a verseci vagy a szentmihályi templom. Nem utolsósorban azt is, hogy milyenek a kis nebulók, mert mindenki egy kicsit önmagát is belerajzolta a pályamunkájába. A végére Szent Pál szavait idézve mondhatjuk: Maga az ember Isten legszebb temploma.