2024. július 16., kedd

Nebojša az űrbe készül

Szerbia első két űrturistája újvidéki lesz – Kétezer-tizenkettőben hagyják el bolygónkat – Ez az élvezet kétszázezer dollárba kerül és mindössze hét percig tart
Arnold Schwarzenegger, Kalifornia kormányzója is ott volt az űrrepülőgép megkeresztelésén

Az újvidéki Nebojša Jovanović, az E-gimnázium igazgatója lesz minden bizonnyal az első szerbiai polgár, aki bolygónkat a világűrből is megtekintheti. Az idén jelentkezett a kétszázezer dolláros kirándulásra, amelyre 2012-ben kerül sor.

A magángimnáziumi irodájában kerestük fel. A harminckét éves fiatalember tele van életerővel, majd kicsattan az egészségtől.

– Azt hallottam, hogy kalandvágyó.

– Hát arról, aki a világűrbe szeretne utazni, aligha mondható az ellenkezője. Többen is szerettek volna lebeszélni ötletemről, ám senkinek sem sikerült. Csaknem öt éve figyelemmel kísérem mindazokat a híreket, amelyek a világűri idegenforgalmi utazásokkal kapcsolatosak. Hat-hét évvel ezelőtt jelent meg a Virgin Galactic kínálata. Ez az űrturizmussal foglalkozó cég a Virgin Group része, amelynek tulajdonosa a jól ismert brit milliárdos, Sir Richard Branson. Ő a példaképem. Különc ember ugyan, de hatalmas tudással rendelkezik.

– Mikor döntött arról, hogy igénybe veszi e különc ember idegenforgalmi kínálatát?

– Két hónappal ezelőtt.

– Mennyibe kerül ez a kis kaland?

– Húszezer dollárt kellett nemrég letétbe helyeznem a cég számlájára. Ezt követi egy pszichofizikai felmérés, amelyre jövő év júniusában megyek az Egyesült Államokba. Ha a követelményeknek eleget teszek, aláírhatom a szerződést. Miután ezt megtettem, és ha netán elállnék az úttól, a letétet nem kapom vissza, de csak akkor repülhetek, ha kifizetem az utazás teljes összegét, amely kétszázezer dollárnál kissé több. Ha a szerződés aláírása előtt elállnék az úttól, akkor visszakapom a letétet, a szerződés aláíráa után már nem. A húszezer dollárt saját zsebemből fizettem ki, a többit pedig két nagy szerbiai cég fogja majd fedezni, de mindaddig, amíg nem írom alá a szerződést, nem árulhatom el, hogy melyek ezek a cégek.

– Olyan pszichofizikai próbát kell majd kiállnia, mint az űrhajósoknak?

– Nem. Már a jelentkezési kérdőív kitöltésekor tesztelték szellemi rátermettségemet. Ugyanezt teszik júniusban is, azzal, hogy ezt majd a helyszínen alaposabban ellenőrzik, ugyanis maga a repülés igen kellemetlen, és ezt ki kell bírni, tudni kell elviselni.

– Miért kellemetlen?

– A repülőben hat utas lesz. Valamennyiünk szorosan a székhez kötözve. A rakéta huszonöt kilométer magasságra pontosan úgy emelkedik fel, mint bármelyik repülőgép. Ezen a magasságon bekapcsolódnak a rakétamotorok és az a repülőgép, amelyben majd mi ülünk, leválik a hordozó repülőtől és az óránkénti nyolcszáz kilométeres szebességről egy perc alatt négyezer kilométeres sebességre gyorsul. Ezt a gyorsulást nagyon nehéz elviselni, de ez is egy élmény lesz. Az űrbe nem engedik fel a kövér embereket, azokat, akik pszichikailag nem stabilak, azokat, akiknek bármilyen szív- és érrendszeri megbetegedésük van. Sőt, ha valakinek ólmos fogtömése van, azt is ki kell cseréltetnie. A rakéta merőlegesen felfelé halad majd. A mi üléseink ekkor fekvő helyzetbe kerülnek, hogy minél kisebb legyen a ránk nehezedő nyomás. A júniusi felmérésen lesznek olyan próbák is, amelyek során a repüléssel, valamint a súlytalansági állapottal kapcsolatos bíróképességünket ellenőrzik. A Virgin Galactic részéről ugyanis nagyon fontos, hogy az utas ne ájuljon el mielőtt kiérne a világűrbe.

– Meddig tart a világűri kirándulás?

– Maga a világűri kirándulás hét-nyolc percig, a repülés pedig két és fél óráig. Amikor a repülő a világűr szélére ér, a súlytalanság állapotába kerülünk. Mindenkinek lesz egy-egy ablaka, amelyen keresztül nézheti a Földet. Magunkkal semmit nem vihetünk, sem fényképezőgépet, sem kamerát. A felvételeket maga a cég készíti rólunk. És a ruhánkat is tőlük kapjuk. Az a néhány perc lesz a második nagy élmény.

– Nem tart attól, hogy nem tud visszatérni a Földre?

– Ettől nem félek. A Virgin Galactic a NASA legjobb nyugalmazott, tehát igen tapasztalt szakembereit alkalmazta. A pilóták is a NASA pilótái voltak. Mondhatom, hogy már néhány próbarepülést is végeztek – sikeresen. Engem inkább a visszatérés aggaszt kissé. Ugyanis amikor a rakéta kiér a világűrbe, kikapcsolják a motorokat, a szárnyával visszairányítják a Föld légkörébe, és szabadesésben ér talajt. Még ejtőernyő sincs. Ez lesz valószínűleg a harmadik felejthetetlen élmény. Megnyugtató, hogy az eddigi próbarepülések mind sikeresek voltak.

– Mikorra számít az utazásra?

– Kétezer-tizenkettőre. Eddig 85 000 ember fizette be a foglalót, 300 ember pedig már a teljes összeget. Közöttük van az amerikai állampolgárságú honfitársunk is, Nataša Pavlović. Szerbiából rajtam kívül foglalót adott az útra egy tizenhét éves újvidéki fiú is, de kilétét szülei még nem akarják felfedni, függetlenül attól, hogy baráti körében már mindenki tudja, hogy ő is repülni fog az űrbe. Sőt már azt is tudni lehet, hogy a Nike lesz a szponzora. A Virgin Galactic 2012 januárjától naponta több repülőgépet is indít, így ebben az évben biztosan én is sorra kerülök. (Fotó: Dávid Csilla, Reuters )

Az űrben keringve
Az űrben keringve
A kifutópályán
A kifutópályán
A munkacsarnokban, összeszerelés közben
A munkacsarnokban, összeszerelés közben
A munkacsarnokban, összeszerelés közben
A helyfoglaló
Az első szerbiai űrutas, az újvidéki Nebojša Jovanović


Egyelőre én pörgetem..

Ezek a példányok már elkészültek
Ezek a példányok már elkészültek