Az Újvidéken élő magyar gyerekek a téli szünidő idején – de nemcsak akkor – a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület házában számtalan szórakozást találhatnak. Az év folyamán szombatonként játékház fogadja az óvodásokat, az iskolásokat pedig az asztalitenisszel, csocsóval, sakkal, pikádóval, dominóval és egyéb szórakoztató játékkal ellátott klub. Jelenleg a Kincses Pódiumon szerepelnek.
Gombár Edittől, a művelődési egyesület titkárától kérdezem, mi a Kincses Pódium?
– Tizenöt-tizenhat éve rendezzük meg minden téli szünidőben a Kincses Pódiumot, de pontosan már nem is tudom, hogy hanyadszor. A gyerekekkel való ilyen fajta foglalkozásnak az a célja, hogy a téli szünidő alatt lekössük őket, hogy minél kevesebbet üljenek otthon a tévé, a komputer előtt. Az első napokban 10-15 gyerek érkezik a Kincses Pódiumra, számuk azonban mindennap növekszik, és az utolsó napon ötvenen is vannak. A délutáni szórakozásra a nagyobb, iskolás gyerekek járnak, de esetükben nincs meghatározva az időpont, ami azt jelenti, hogy néha délelőtt fordul be hozzánk néhány gyerek, néha délután. Egyébként mindennap este hét órától tizenegy óráig nyitva tart a klubhelyiségünk, amelyet sok fiatal is felkeres. Itt asztaliteniszezni, csocsózni, sakkozni, pikádózni, dominózni lehet, és a söntés is nyitva tart, itt kedvező áron üdítőt is felszolgálnak – mondja Gombár Edit.
Aznap, amikor az egyesületben jártunk, tizenegy gyerek volt a Kincses Pódium játszóházában. Vajda Éva foglalkozott velük.
Éva óvónőnek tanul, még csak a diplomavizsgát kell megvédenie, és máris munkába állhat. Feltéve, ha lesz rá alkalma. Addig is – mivel imádja a gyerekeket – két éve már vezeti a művelődési egyesületen belül működő játszóházat, amely minden szombaton délelőtt tíz órától délig fogadja az óvodásokat, most pedig a már említett Kincses Pódium keretében a szünidő alatt naponta foglalkozik a pici gyerekekkel.
– Hány éves a legkisebb?
– Három.
– És a legidősebb?
– Hát, mondjuk, hat. De gyakran az általános iskola elsősei is eljönnek. Biztosan azért, mert ők még nem szakadtak el teljesen az óvodától, az ottani barátoktól, barátnőktől. Most közöttük van nyolc, sőt tizenkét éves gyerek is.
Ahogy elnézem őket, korra való tekintet nélkül mindegyikük élvezi mindazt, amit Éva játékként, foglalkozásként kitalál számukra.
– Több órán át kell ezekkel a csöppségekkel foglalkozni. Ez hogyan sikerül?
– Játszok velük, tanítom őket, rajzolunk, kifestünk, táncolunk… Állandóan lekötöm a figyelmüket. Számomra ez nem nehéz, sőt, örömmel csinálom.
– Állandóan ugyanazok a gyerekek járnak ide?
– Két éve, minden szombaton vezetem a játszóházat – csak az influenzajárvány zavarta meg kissé a munkánkat. Öt-hat gyerek szinte minden szombaton megjelenik. Rajtuk kívül még öt-tíz gyerek, de ők nem mindig, cserélődnek.
Gombár Edit elárulta, hogy a szülőkben, a gyerekekben nem az kelti fel az érdeklődést ezen foglalkozások iránt, hogy meghirdetik a médiában.
– A gyerekek a legjobb reklámozóink. Ha ők itt jól érzik magukat, és elmesélik barátnőiknek, barátaiknak, a következő alkalomkor ők is biztosan eljönnek. Rábeszélik szüleiket. Egyébként tudni kell azt is, hogy ez a foglalkozás ingyenes, és a szülőknek nem szükséges itt ülniük, ami azt jelenti, hogy amíg gyerekük biztonságban van, elvégezhetik ügyes-bajos, mindennapi dolgaikat.
Végül szólnom kell Kalapáti Norbertről is, aki jelenleg, a téli szünidőben szintén foglalkozik a gyerekekkel, de egész éven át az árnyjáték szakcsoportot is vezeti az egyesületben.
– Jelenleg tíz gyerekkel foglalkozom a szakcsoportban, a szünidő alatt pedig a Kincses Pódium gyerekeivel is. Nagy sikerünk volt, amikor tavaly a Radnóti-verseket jelenítettük meg, az idén pedig Vajdaság több helységében mutatjuk majd be az árnyjáték művészetét.
Mindaz, amiről most szóltunk, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesületnek nem az összes kínálata. Ennél sokkal több van. Erről minden újvidéki magyar család meggyőződhet, ha autóba ül, autóbuszra száll, vagy gyalogszerrel felkeresi az egyesület Szabadka utcai székházát. (Fotó: Dávid Csilla)
Vajda Éva két éve vezeti a játékházat
Gombár Edit: A gyerekek a legjobb hírnökeink