2024. július 17., szerda

Hagyományteremtés és újítás

Klenanc Miklós, a Jövő Fiataljai – Magyar Ifjúsági Egyesület elnöke a szervezet célkitűzéseiről és terveiről
A Jövő Fiataljai – Magyar Ifjúsági Egyesület 2005 elején alakult meg Újvidéken, mint önálló államtól és pártoktól független civil társulás a diákok és egyetemi hallgatók jogainak megvalósítása, a vajdasági magyar ifjúságnak az anyaországi és a Kárpát-medencei társaikhoz való közelítése érdekében. Célul tűzte ki a fiatalok megismertetését a környezetükkel, a világgal, továbbá szórakozási és művelődési lehetőségek megteremtése és megszervezése is céljaik közé sorolható. Ezen felül az egyesületet erélyes kábítószer-ellenes fellépés jellemzi, számos sikeres ifjúsági rendezvényt, jelentős projektumokat valósított meg, valamint együttműködik a hasonló célokat és feladatokat felvállaló hazai és külföldi szervezetekkel. Az elnöke Klenanc Miklós negyedéves joghallgató, aki lapunknak az egyesület céljairól, további terveiről és az eddig megvalósított elképzeléseiről nyilatkozik.

– Az egyesület létrehozásának ötlete azoknak a fiataloknak a fejéből pattant ki, akik 2002 októberétől kezdődően szervezték és mind a mai napig szervezik az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület nagytermében a Diákbált. Ez a rendezvény – bár szegényes –, mégis az akkori igényeknek megfelelő szórakozási lehetőséget biztosított számunkra, s a kezdeti sikeren felbuzdulva a ballagási ünnepségek megszervezését is magunkra vállaltuk. A fiatalság előtt hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy az őket érintő problémák megoldásához, a sikeresebb ténykedéshez intézményes érdekképviseletre van szükség. Ebből a gondolatból fakadt az egyesület létrehozása.

Ennek oroszlánrészét Klenanc Miklós vállalta magára, aki már gyerekkorában vonzódott a jogtudományhoz, ezen belül pedig az alkotmányjoghoz. Ha jól emlékszem, 10 éves sem volt, amikor saját államot alapított és annak alkotmányát állította össze. Ilyen előzményekkel bizonyára nem okozott gondot egy egyesület megalakítása.

– Mondhatom, hogy nem ment minden simán, de kitartóak voltunk és utánajártunk a dolgoknak, több előkészületi megbeszélés követte az első összejövetelünket, amelyre 2003. augusztus 22-én került sor. Időbe tellett, mire 2005. február 19-én Újvidéken megalakult az egyesületünk, amelynek bejegyzése sem volt egy sima ügy, és végül ugyanezen év április 15-én az akkori Szerbia és Montenegró Emberi és Kisebbségjogi Minisztériuma bejegyzett bennünket, s megkezdhettük kitűzött céljaink megvalósítását. Ezek a következők voltak: a diákok és az egyetemi hallgatók jogainak védelmezése és megvalósítása, a kapcsolat ápolása az anyaországgal és a Kárpát-medencei más országok fiataljaival, ezenkívül a fiatalok megismertetése környezetükkel és a világgal, amelyben élnek, s nem mellékesen szórakozási és értékes, színvonalas művelődési lehetőségek biztosítása.

Milyen tevékenységet vállaltak magukra?

– Ismertetjük a diákokkal és egyetemi hallgatókkal jogaikat, és sérelmek esetén intézkedést foganatosítunk, ismeretterjesztő kiadványokat jelentetünk meg a tagságot érintő kérdésekről, témákról, diákcserét, táborokat szervezünk, belföldön és külföldön egyaránt, konferenciákat, vitaesteket, előadásokat tartunk, a művelődést, a tudományt és az oktatást elősegítő céllal, és közvélemény-kutatást is végzünk. Évente két-három diákbált rendezünk az újvidéki Petőfi Sándor MME-ben, ezeken 300-nál is több fiatal részére biztosítunk szórakozási lehetőséget, magyar lakodalmas zenét és örökzöld slágereket szolgáltatunk, Magunkra vállaltuk a GENIUS – a tehetséges diákokért mozgalom vajdasági szintű versenyének részbeni lebonyolítását, immáron több éven át a ballagási ünnepségeket is megszervezzük. 2006-ban felmérést készítettünk a vajdasági magyar tannyelvű általános iskolák hetedik és nyolcadik osztályos tanulói körében a továbbtanulási elképzeléseikről és az iskolarendszerrel kapcsolatos ismereteikről. Mondhatom, hogy első alkalommal készült ilyen jellegű felmérés Vajdaságban, majd a kérdőívek elemzése után az eredményeket többek között a Szegedi Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karának Statisztika és Demográfia Tanszékén is ismertettük és a kar tudományos kiadványában is megjelent. Tavalyelőtt rendeztük meg első alkalommal az Alkotmány és állampolgári jogok elnevezésű vajdasági szintű diákversenyt – a GENIUS-szal és a VMP-vel együttműködve –, amelyre az idén is sor kerül. Ugyancsak 2007-ben beindítottuk a diákjogi forró drótot, azon diákok és egyetemi hallgatók számára, akik jogsértés áldozatai lettek az oktatás terén. Enjoy Life Party-t is szoktunk szervezni, techno- és diszkózenével. Tavaly először adtunk ki tájékoztató füzeteket az általános iskolások számára a vajdasági magyar tannyelvű középiskolákról, a felvételi és a pályaválasztással kapcsolatos kérdésekről. Csütörtök esténként a Petőfiben rendszeresen szervezünk ismeretterjesztő előadásokat, a fiatalság érdeklődésére számot tartó valamennyi témában. Jótékonysági akciót is tartottunk, és pályázatokat hirdetünk az ifjúságot érintő témakörökben.

Úgy tűnik, széleskörű a tevékenységük, s minden bizonnyal bővülni fog.

– Igen, az egyesületünk tagjai számos képzésen, különféle foglalkozáson, valamint más szervezetek programjain vesznek részt, és folyamatosan kutatjuk, hogy miként lépjünk tovább. Ennek egyik formája volt, hogy tavaly, november 20-án a szegedi városháza dísztermében egy rendhagyó programot szerveztünk az ELSA Szeged Egyesülettel karöltve. A közös konferencián az érdeklődők a szerb–magyar kapcsolatokról és a Szerbia útja az Európai Unió felé témáról hallhatták Goran Gvozdenović, a Szerb Köztársaság Budapesti Nagykövetsége tanácsosának előadását angol nyelven Szerbia és Magyarország bilaterális kapcsolatairól, valamint Szerbia külpolitikai céljairól és az országnak az európai, valamint euroatlanti integrációhoz való csatlakozási törekvéseiről. Ezenkívül Varjú Márta, a Magyar Szó újságírója politikai és külpolitikai szakelőadást tartott, a szerb politikai palettáról az egyes pártoknak az Unió és az EU-s csatlakozáshoz való viszonyulásáról beszélt, külön kitérve a vajdasági magyarság helyzetére, szerepére és lehetőségeire az egyre bővülő és mélyülő integrációs folyamatban. Az idén tavasszal szeretnénk egy hasonló jellegű előadást rendezni Újvidéken, amelyre természetesen meghívjuk majd az ELSA képviselőit is.

Milyen újdonságról tud még beszámolni az idei tevékenységükkel kapcsolatban?

– Minden évben kitartóan bővítjük a repertoárunkat, persze egyesületünk hagyományteremtő céllal jött létre, de fontosnak tartjuk a folyamatos újítást is. Az idén is lesz alkotmányvetélkedő, megszervezzük a szokásos bálokat, ballagást a Petőfiben, és egy kecsegtető, új programmal is előálltunk. Szakmai tanulmányi kirándulást szervezünk Budapestre, joghallgatók egyetemisták, valamint a jogi tanulmányok iránt érdeklődő középiskolások számára. Erre február 23-a és 25-e között kerül sor, a programban való részvétel teljesen ingyenes, s a csoport tagjai a magyar fővárosban ellátogatnak majd a Magyar Köztársaság Alkotmánybíróságára, a Legfelsőbb Bíróságra és Ügyészségre, a Magyar Nemzeti Bankba, megtekintik az Országgyűlés épületét és a Sándor-palotát. Minden intézmény látogatását megelőzően szakmai jellegű ismertetőt is tartunk.

Klenanc Miklós a Jövő Fiataljai – Magyar Ifjúsági Egyesület elnöke
Az 1988-as generáció ballagási ünnepsége
Ifjúsági klubest a Csütörtök esték a Petőfiben című rendezvénysorozat egyik előadása után