2024. november 27., szerda

Barátkozás hét határon át

Képben és szóban a Péterrévei Nyári Napokról
A tusnádfürdői vendégek Mi kell egy hangulatos nyári kikapcsolódáshoz? Mindenekelőtt kellemes idő, vidám társaság, zene, és nem utolsósorban jó falatok. Természetesen mindez még fokozható, ha szép környezetben, távol a város zajától – például a péterrévei Csík-ér partján, vagy ahogyan a helybeliek nevezik, a Barán találja meg az ember. Nos, ez megadatott mindazoknak, akik a múlt szombaton ellátogattak az immár hagyományos Péterrévei Nyári Napok rendezvényre. Az idén még az égiek is kedveztek, hiszen jobb időjárást el sem lehetett volna képzelni. A meleget a víz hűs hullámai voltak hivatottak elviselhetővé tenni, ki kívülről, ki pedig belülről hűtötte magát, illetve sörrel vagy borral igyekezett megóvni szervezetét az egészségre igen veszélyes és súlyos következményekkel járó folyadékveszteségtől, azaz a kiszáradástól...

Györe, a fáradhatatlan
A hagyományos uborkanapok, a jól bejáródott táborok, a színvonalas művelődési műsorok mellett Péterréve 2002 óta egy újabb rendezvénnyel, a Péterrévei Nyári Napokkal gazdagodott. Megálmodói olyasmit szerettek volna összehozni, ami a falu javára válik, és amibe minden belefér: baráti találkozó, művelődési rendezvény, szórakoztató műsor, főzőverseny, sportvetélkedő stb. Felsorolni is sok mindezt, hát még megszervezni, tető alá hozni. Mégis belevágtak.

A tavasszal a péterréveiek az osztrák fővárosban vendégszerepeltek, az ottani Magyar Munkás Egyesület jóvoltából, most a bécsiek látogattak ide

Néhány vállalkozó szellemű helybeli Györe Istvánnal az élen nem sokat kukoricázott, hanem a festői szépségű Csík-patak péterrévei torkolatától néhány kilométerre – ahol egykor csárda állt, és a legenda szerint még a hírhedt betyárkirályként emlegetett Rózsa Sándor is megfordult – horgásztavat létesített.
Kevesen hitték, hogy évről évre rendezettebb lesz a tó környéke, és kedvelt kirándulóhellyé válik. Ehhez azonban sok-sok áldozatos munkára, kitartásra, türelemre volt szükség. A szép környék most már nemcsak a helybelieket vonzza, szívesen jönnek ide külföldiek is, például Harkányról, Siófokról, Siklósról, Tusnádfürdőről, Budapestről, Körösszakállról, legújabban pedig Bécsből is.

Készül a marhapörkölt harkányi módra

A péterrévei Tisza Művelődési Egyesület ugyanis több határon túli testvértelepüléssel ápol baráti kapcsolatot, s ennek köszönhetően hol itt, hol ott találkoznak évente több alkalommal. Az esztendő Péterrévén a farsangi disznótorral kezdődik, majd a Siófok melletti Balatonszabadiban elűzik a telet, Harkányban kitáncolják a májusfát, ugyanott ismét összegyűlnek a Fürdőfesztivál megnyitójára. Innen az út Péterrévére vezet a Nemzetközi Tisza Táborba, majd következnek a Péterrévei Nyári Napok, a siklósi Tenkesalja Fesztivál, a Harkányi Szüreti Napok, és sorolhatnánk tovább. A péterréveiek több ízben jártak a kárpátaljai Szalókán is, jelenleg pedig Tusnádfürdőre készülnek. Mindez szép példája a határon átívelő testvértelepülési együttműködésnek.
E kis kitérőt követően térjünk azonban vissza a hétvégi rendezvényhez. A marhapörköltfőző verseny zsűrizését munkafeladatul kaptam, lévén, hogy egy-két év kivételével a kezdetektől jelen vagyok a rendezvényen, s nem mellékesen jegyzem meg, hogy szinte már családtagként érzem magam ott, hiszen számos külföldi vendégszereplésre is elkísértem a Tisza Művelődési Egyesületet tagjait.

Helybeli siker

„Veszünk egy pohár vörösbort, lehetőleg szárazat, testeset és teljes lelki nyugalommal nekifogunk egy nagyot főzni” – ez volt az egyik főzőcsapat szakácsa által diktált alapállás, és bejött – mert főztek egy jó adag marhapörköltet. Ez pedig olyasmi, amiből nyáron, szabadban, jó társaságban kell és lehet jót enni, a bográcsos pörkölt íze ugyanis nem reprodukálható a legjobb tűzhelyen sem.

A körösszakálli legények fergeteges tánca a szabadtéri színpadon

Nos, szombaton több mint hatvan bográcsban főtt egyik ősi eledelünk, amelyet Magyar Elek, az ínyesmester derék magyar ételnek nevezett. A szakácsok kitettek magukért, mindenkinek kijutott a munkából, hiszen pucolni kellett a vöröshagymát – könnyeztek is egyesek annak rendje-módja szerint. Volt, aki a szakács keze alá dolgozott, míg más alapállásban maradt és a bort kóstolgatta, hogy elég száraz-e.
A marhapörkölt jó eséllyel vette fel a versenyt a halászlével, ugyanis a Péterrévei Nyári Napok keretében a kezdetektől fogva – hol víz, ott hal is van, s ahol horgásznak, ott kedvelik a halból készült ételeket is – indokkal eddig halászléfőzésben jeleskedtek a versenyzők. Most első ízben marhapörkölt főzésében mutathatták meg gasztronómiai tudásukat.

Fellépés előtti gyakorlás

Szinte tízlépésenként rotyogott egy-egy bogrács tartalma. Dehogy rotyogott, mit beszélek, halkan főtt, fődögélt, fejedelmi illatokat terjesztve. Hol a bográcsok alól bodorodó füst szaga nyomta el a pörkölt illatát, hol meg fordítva.
Ennek a marhapörköltfőző versenynek is híre lesz, úgy, mint a nyolc alkalommal megtartott halászléfőzőnek. Ezt máris igazolhatom. Hiszen itt is érvényes volt a mondás, miszerint ahány ház, annyi szokás, igaz, nem készült hatvanféleképpen a pörkölt, de érdekes volt bekukkantani, belekóstolni egyik-másik bográcsba. Néhol ugyan megkörnyékeztek jófajta pálinkával, nyárson sült falatokkal, töpörtyűs pogácsával – de egy zsűrielnök, ugye, tántoríthatatlan … Itt jegyzem meg, hogy bundázni lehetetlen volt, hiszen a versenyzők sorszámai lezárt borítékban voltak, amit a zsűri és a résztvevők is csak közvetlenül az eredményhirdetés előtt bonthattak ki.

A díjazottak

Ahogy múlt az idő – négy óra állt a szakácsok rendelkezésére –, nyilvánvalóvá vált, hogy nemcsak a versenyzők, hanem mi, a zsűri tagjai is alaposan beleizzadtunk a kóstolgatásba, amíg eldöntöttük, melyik bogrács gazdája lesz a győztes.
Ezúttal helybeli siker született, a verseny első, második és negyedik helyezettje is péterrévei lett, név szerint Tóth István, Györe Róbert és Berecz Albert, harmadik a temerini Sörös Tibor, az ötödik pedig az óbecsei Dancsó Zoltán. A szervezők Radócz Imréről sem feledkeztek meg, ő az önzetlen és lelkiismeretes segítségért kapott oklevelet.

Sokan a vízben kerestek felüdülést

Szombaton mindenki jól érezte magát, érdemes volt a Csík-ér partján lenni gyereknek, fiatalnak, idősnek, falusi, városi embernek egyaránt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás