2024. november 25., hétfő

A Nišava partjáról, mosolyogva

Pillanatképek a Kelet és Nyugat kapujából
Niš történelmi központjában is hétköznapi közlekedési eszköznek számít a lovas kocsi (Sándor Zoltán felvételei) Szerencsések azok a városok, amelyeknek van folyója. A víz – csordogáljon, áramoljon vagy hömpölyögjön – mozgalmasságot visz a városok életébe, az ezotéria szókészletével élve azt is mondhatnánk, hogy oldja a globális feszültséget, segíti az energiák áramlását. Egyszóval kellemes hangulatot teremt, ami kihat az ott élők közérzetére is. A fenti megállapítás Niš városára mindenképp vonatkozik. Ritkán találkozni annyi vidám, mosolygós emberrel, mint a Nišava-parti város kockakövein sétálgatva.
A TÜNDÉRVÁROSTÓL NAPJAINKIG Merre tovább? Háttérben a százegy éves igazságügyi palota
A Balkán egyik legrégebbi városát kelták alapították az i. e. III. században. Egy Nais nevű tündérről nevezték el a folyót – amelynek a partjára épült – Navissosnak (Tündérfolyó), a települést pedig Naissusnak (Tündérváros). Mivel a város fontos balkáni és európai közlekedési útvonalon helyezkedett el Nyugat-Európa, a Közel-Kelet és Görögország között, a Kelet és Nyugat kapujaként emlegették. Innen el lehet jutni Isztambulig, sőt Kis-Ázsiába is. A kedvező földrajzi fekvésű település számtalan hódítót vonzott, tartozott római, szláv, bolgár, bizánci, török, német fennhatóság alá is, mindig új nevet kapva. A rómaiak Naissusnak, a bizánciak Nysosnak, a németek Nissának, a szerbek Nišnek nevezték el.Az újabbnál újabb hódítók a romboló munka mellett szerencsére építettek is, így az évszázadok során Niš fontos gazdasági, politikai, kulturális központtá nőtte ki magát, napjainkban Szerbia harmadik legnépesebb városa.ÉVSZÁZADOK HOZADÉKA

Térdig a Nišava vizében – kapásra várva

Bár a XV.. század előtti időkből nem maradtak fenn építészeti alkotások, de ötszáz éves épületekkel Niš is büszkélkedhet. A XV–XVIII. századból fennmaradt épületek (családi házak, dzsámik) ma vendéglátó helyekként, galériaként működnek, az 1723-ban, a törökök által felépített vár pedig a város ékessége. A városközpont akár történelmi negyednek is tekinthető, hiszen kialakításakor arra törekedtek, hogy megtalálják a régi és az új épületek közötti harmóniát, így az akár több évszázad különbséggel létrejött házak egymásmellettisége teremti meg a központ különleges hangulatát. Macskaköves utcák, gyönyörű épületek, gondozott parkok, szökőkutak, csobogók, szobrok határozzák meg a mai Niš utcaképét, amely a hagyománytiszteletről és a modern gondolkodásról egyaránt tanúskodik.AMIT MINDENKÉPP LÁTNI KELL Az ötven éve nyugállományba vonult helyi villamosoknak állít emléket a Tramvaj nevű kávézó élethű berendezésével

A Nišbe látogatók semmiképp se hagyják ki a kulturális centrumként is felfogható várat, hisz az építészeti látnivaló mellett itt számos kulturális rendezvény is helyet kap, hangversenyek, kiállítások várják az érdeklődőket.
A város történelmének másik fontos emlékműve a Koponyatorony, azaz a Ćele Kula, melyet az első szerb felkelés (1804) áldozatainak koponyájából építtetett fel Hursid pasa. Eredetileg 952 koponyát falaztak a toronyba, mely a török hatalom ellen lázadni szándékozókat volt hivatott elrettenteni, de a török hatalom alól való felszabadulás után a szerbek sok csontot kifeszegettek a falból, hogy tisztességgel eltemethessék őket, emiatt napjainkban csupán 59 koponyát őriz a torony. Mára kis templomot emeltek fölé, hogy megvédjék az időjárás viszontagságaitól és az illetéktelen kezektől, csupán idegenvezető kíséretében tekinthető meg az emlékmű.
Az ismert szerb író, Stevan Sremac másfél évtizedet töltött Nišben a XIX. század végén, munkássága előtt tisztelegve emeltek neki szobrot a város egyik hangulatos, régi utcájának bejáratánál. A szobor Sremac alakja mellett az író egyik hősét, a Kalča nevű vadászt és hűséges kutyáját, Čapát is megörökítette, egy kiskocsma kacska lábú asztala mellett üldögélve.

Régi és új ötvözete – a belváros hangulatát meghatározó gyakori utcakép

A látnivalók között érdemes még megemlíteni a Cegar szobrot, amelyet Stevan Sinđelić és 3000 elesett katonája emlékének szenteltek, a Medianát, amely Konsztantin császár nyári rezidenciája volt, és a város felszabadulásának emlékére állított lovas szobrot, amely a főtér dísze.

NEMCSAK A SZEMNEK, HANEM A GYOMORNAK IS

A Koponyatorony fala ma már csak 58 koponyát őriz

A város hangulatos utcácskáin andalogva sütödék és pékségek kirakatai előtt halad el az odalátogató. A balkáni konyha roston sült remekei és a török cukrászművészet finom falatkái egyaránt kaphatók, csak győzzük gyomorral. Étterem az éttermet éri. Asztalkáknál, pultok mellett, kellemesre hűtött kerthelyiségekben eszik-iszik a turisták és helyiek színes forgataga, jóféle mediterrán szokás szerint az élet két alapvető élvezetére, a jó ételekre és finom italokra láthatóan nem sajnálják az időt és a pénzt sem a helyiek, sem az odavetődők. A desszertekre láthatóan mindenütt nagy hangsúlyt fektetnek. Rengetegféle fánk, aprósütemények, piték, cukorszirupban ázó falatkák kínálják magukat, szinte nincs is olyan járókelő, aki ne majszolna, nassolna valamit nézelődés közben. A pékségekben is csak hajnaltájt csitul a nyüzsgés. Érdekesség, hogy a helyiek a burekot nyolc szeletre vágják, tehát a tapasztalatlan vásárló bizony éhen marad, ha itthoni szokás szerint csak egy szeletet kér. A rahatlokumot pedig kilóra mérik. Gondolom, nem véletlenül.

VENDÉGSZERETET ÉS MOSOLY
Itthoni ismerőseink furcsállva fogadták, hogy Nišbe készülünk kiruccanni néhány napra. Ugyan mi látnivaló lenne ott, morfondíroztak, hozzátéve, hogy nem tudunk majd átverekedni a szeméthegyeken, és megsüketülünk az utcán sivító turbófolk hallatán.

Stevan Sremac és Kalča vadász asztalánál egy szabad bronzszék várja az odatelepedő járókelőket

Nem így történt. Tisztább és gondozottabb várost nemigen láttam eddig, és sok tekintetben európaibb, mint a vajdasági városok zöme. Az emberek közvetlenek, mosolygósak, és visszafogott eleganciával, ízlésesen öltözöttek. Rengeteg a fiatal, mivel Niš egyetemi központ, 40 000 diák tanul a város iskoláiban, tőlük hangosak az utcák, terek. Bár nemzetközi dzsesszfesztivál zajlott az ott-tartózkodásunk idején, részeg fiatalt alig lehetett látni, randalírozásnak pedig nyoma sem volt, annak ellenére, hogy tömegeket mozgattak meg a rendezvények. Fiatalokat, időseket egyaránt. Az utcákon kézműves termékeket kapni, gyakran látni könyves standot, olvasgató embereket. Az autósok ott is átengedik a járókelőket, ahol egyébként tilos a gyalogosforgalom, és a városi autóbuszokon jelentkeznek a frissen érkezők a cirkáló jegykezelőnek. Az egyik ajándékboltba betérve kedvesen érdeklődött az elárusító hölgy, hogy honnan érkeztünk, a beszédünkből következtetett arra, hogy külföldiek vagyunk. Elcsodálkozott a válaszon, hogy Szabadkáról. Külföldiek gyakran megfordulnak itt – mesélte, de hogy szerbiaiak turistaként érkezzenek a városba, nagyon furcsállotta.

A sétálóutcán reggeltől hajnalig nyüzsgés fogad

Talán magunk mögött kellene hagyni az előítéleteinket, és országhatárunkon belül is választhatnánk néha úti célt. Egy-egy kellemes hétvégét biztosan megérne.

Az előítéleteket megcáfolandó – gondozott sétányok, parkok városszerte

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás