A média beszámolt arról, hogy egy könyv készül Óbecse napsugaras oromzatai címmel, majd arról is, hogy a könyv a Historiae Hagyományőrző és Történeti Társulat jóvoltából jelent meg. A szerző, Szerda András, igen érdekes kötetében többek között régi házak jellegzetességeit mutatja be, visszatekint a múltba, figyelmeztet, hogy ne feledkezzünk meg arról, amire büszkék lehetünk, hiszen nekünk, rólunk szól.
Óbecsén, első alkalommal a Kincsesláda címet viselő tévéműsorban került bemutatásra a kiadvány, majd az ünnepélyes könyvbemutatóra a városnap előzetes programjaként hallhatott róla többet az óbecsei közönség.
A téma vitathatatlanul nagy érdeklődést váltott ki és cselekvésre ösztönözte a fiatalokat is. Augusztus első napjaiban a Than Fivérek Ifjúsági Mozgalom szervezésében megtartott honismereti tábor (Honit) kézműves foglalkozásának részeként napsugaras oromzatot készítettek, amely azonnal gazdára talált. Augusztus 25-én került Búzás István, Recsó János 7. alatt lévő házára.
Az első mérések, készül a napsugaras oromzat
„A napsugaras oromzatok a születő fényt ábrázolják. Mivel ezt a fényt, a világ világosságát népünk régi hite szerint a Boldogasszony árasztotta a világra, őt magát is megjeleníti a szimbólum. Mondhatjuk, hogy a napsugaras deszkaoromzat az Istenanya oltalmát jelképezi és terjeszti ki a házra, úgy a benne lakókra, mint a környezetére. Ezért tartjuk fontosnak, hogy az elkövetkező időben minél több utcába kerüljön napsugaras oromzat. Általuk az emberek nap mint nap találkozhatnak a felkelő nap reményt ébresztő sugaraival. Másrészt, népi építészetünknek ezt a remekét kötelességünk ápolni, mert csak tőlünk függ, hogy meddig lesznek napsugaras házaink. Más ezt nem teszi meg helyettünk. Bennünket fejeznek ki. Egy fiatal barátom így fogalmazott: Ezek a mi székely kapuink! Legyünk rájuk olyan büszkék, mint a székelyen a kapuikra!” – mondta Szerda András, amikor az utolsó deszkalap is felkerült Búzás István házára. A folytatásban reményét fejezte ki, hogy lesz rá alkalom és igény, hogy minden évben Óbecse legalább egy utcájában, egy-egy ilyen díszítésű ház fogadja az arra járót, és hozzon örömet a ház gazdájának és lakóinak. – Őrizzük az értékeket – mondta – mutassuk meg és vigyük át az utókorra. Ne járjunk leszegett fejjel, végső ideje, hogy a Nap felé nézzünk, mert van miért – emelte át a gondolatot Óbecse napsugaras oromzatai című könyvéből.
Az oromzat a házra kerül
A befejezett oromzat Sági Gábor vállalkozó munkáját dicséri.