„Az Őszinte ígéret nevű hadműveletet tegnap este és ma reggel sikeresen végrehajtották, és az minden célját elérte” – mondta tegnap Mohammad Bagheri tábornok, az iráni fegyveres erők főnöke a helyi televízióban. Állítása szerint az éjszakai támadás „minden célját elérte”, hozzátéve, hogy a drónok és rakéták egyetlen városi vagy gazdasági központot sem vettek célba. Közölte, hogy a két fő célpont „az a hírszerzési központ volt, amely a cionistáknak a szükséges információkat szolgáltatta” az iráni konzulátus április 1-jei damaszkuszi lerombolásához szükséges csapáshoz, valamint „a Nabatim légi bázis, ahonnan a bombázó F-35-ös gépek” felszálltak. Szavai szerint „ez a két központ jelentős károkat szenvedett és működésképtelenné vált.”
Ezzel szemben Jeruzsálem azt állítja, a légvédelem lelőtte az Izraelre kilőtt több tucat ballisztikus rakétát, a Nabatim bázisban pedig csak kisebb károk keletkeztek. Az Egyesült Államok hadserege szerint Izrael határain kívül több tucat kamikaze drónt és robotrepülőgépet fogott el, s Jordánia harci gépei is részt vettek a drónok elcsípésében. Tájékoztatásuk szerint az eddig három hullámban indított több mint száz kamikaze drónt katonai célpontok ellen szánták, s ezeken a helyeken is felkészülnek a fenyegetés elhárítására.
London is közölte tegnap, hogy a brit királyi légierő (RAF) is részt vett az iráni támadás elhárításában, és számos drónt lelőtt. Sajtónyilatkozatában Rishi Sunak brit kormányfő kijelentette: az összehangolt nemzetközi akcióban, amelynek Nagy-Britannia is részese volt, csaknem az összes iráni légi támadóeszközt sikerült megsemmisíteni, és Izrael mellett a szomszédos országokban, köztük Jordániában is emberéleteket mentett meg. Hozzátette: az iráni támadás esetére kidolgozott cselekvési tervről már pénteken döntött a kormány különleges helyzetekben összehívott tanácskozó testülete (COBRA).
Teherán a támadás bejelentésekor közölte azt is, hogy ballisztikus rakétákat is kilőtt Izraelre, ezek repülési ideje tizenkét perc. Az Iránból támogatott libanoni síita Hezbollah is rakétákat indított Izrael északi határvidéke ellen, de ezek nagyságrendje nem haladta meg az elmúlt hónapok mértékét. A jemeni húszik is rakétákkal és drónokkal támadtak Izrael déli, vörös-tengeri kikötővárosa, Eilat felé. Az Umm al Fahem nevű arab faluban sérülést okozott egy lezuhanó rakétatöredék, és a Negev-sivatag egyik beduin falvában is súlyosan megsebesült egy tízéves kisfiú egy ilyen alkatrész miatt, de más kárról vagy sérülésről nem számoltak be.
Üzenet Washingtonnak
„Nem áll szándékunkban folytatni ezt a műveletet, de ha a cionista rezsim bármilyen akciót hajt végre az Iráni Iszlám Köztársaság ellen, akár a mi földünkön, akár a hozzánk tartozó központokban Szíriában vagy máshol, a következő műveletünk sokkal nagyobb lesz, mint ez” – figyelmeztetett tegnapi tévés nyilatkozatában Mohammad Bagheri tábornok, és azt is elmondta, az iráni hatóságok „üzenetet küldtek az Egyesült Államoknak, amelyben figyelmeztették, hogyha a következő lehetséges (iráni) akciókban együttműködnek Izraellel, akkor a bázisaik nem lesznek biztonságban”. Az üzenetet a teheráni svájci nagykövetségen keresztül továbbították, amely a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok hiányában az amerikai érdekeket képviseli Iránban. Az állami televíziónak nyilatkozó Hosszein Szalami, a Forradalmi Gárda főparancsnoka azt mondta, hogy az éjszaka végrehajtott művelet nagyobb léptékű is lehetett volna. „Ezt a műveletet azokra a szolgálatokra korlátoztuk, amelyeket a cionista rezsim a szíriai nagykövetségünk megtámadására használt.” A konzulátus elleni izraeli csapás az őrség hét tagját, köztük két tábornokot ölt meg.
Teherán figyelmeztette a szomszédokat
Irán 72 órával korábban figyelmeztette a szomszédos országokat az Izraelre mért megtorló csapására – közölte Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter. „Előre figyelmeztettünk, hogy amennyiben az Egyesült Államok az érintett országok légterét vagy területét Tel-Aviv védelmére használják, akkor az ottani amerikai támaszpontokat is célba vesszük” – tette hozzá. „A Fehér Háznak megküldött reggeli üzenetünkben elmagyaráztuk, hogy korlátozott jellegű válaszról volt szó” – mondta Amirabdollahián, aki tegnap, török hivatali partnerével, Hakan Fidannal folytatott telefonbeszélgetésében arról tájékoztatta a török külügyminisztert, hogy Teherán nem tervez újabb csapásokat Izrael ellen, hacsak nem kell újabb agresszióra reagálnia. Figyelmeztetett egyben, hogy utóbbi esetben Teherán még keményebb választ fog adni.
Moszkva és Kairó önmérsékletre int, a Nyugat elítéli
A lehető legnagyobb önmérsékletre szólított fel tegnap minden érintettet az egyiptomi külügyminisztérium. Moszkva szintén önmérsékletre szólította fel a közel-keleti konfliktusban részes feleket és aggodalmát fejezte ki a térségben bekövetkezett újabb veszélyes eszkaláció miatt. „Többször figyelmeztettünk arra, hogy a Közel-Keleten, elsősorban a palesztin–izraeli konfliktusövezetben kialakult számos válság megoldatlansága, amelyeket gyakran felelőtlen provokatív akciók szítanak, a feszültség fokozódásához vezet. Minden érintett felet önmérsékletre szólítunk fel. Bízunk benne, hogy a régió államai politikai és diplomáciai eszközökkel oldják meg a fennálló problémákat. Fontosnak tartjuk, hogy ehhez a konstruktívan gondolkodó nemzetközi szereplők is hozzájáruljanak” – áll az orosz diplomáciai tárca állásfoglalásában.
Példa nélküli eszkaláció
A támadást az Európai Unió és több európai ország egységesen elítélte. Az Európai Unió határozottan elítéli az Irán elleni szombat esti elfogadhatatlan dróntámadást – írta az X-en Josep Borrell kül- és biztonságpolitikai főképviselő, bírálva a „példa nélküli eszkalációt” és „a regionális biztonságra leselkedő súlyos fenyegetést”. Stéphane Séjourné francia külügyminiszter szerint Teherán „új határt lépett át destabilizációs tevékenységeiben”. Egyúttal Párizs szolidaritásáról biztosította Izraelt.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter közlése szerint Olaszország aggodalommal követi a helyzetet. Közölte, tárgyalt Giorgia Meloni miniszterelnökkel és Guido Crosetto védelmi miniszterrel, a kormány „kész bármilyen helyzet kezelésére”.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közösségi oldalán közzétett üzenetében indokolatlannak és példa nélkülinek nevezte Irán támadását, és arra szólította fel Teheránt, hogy „haladéktalanul hagyjon fel az ellenségeskedéssel”. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke üzenetében azt írta: mindent meg kell tenni a regionális helyzet elmérgesedésének megelőzésére. „Kerülni kell a további vérontást” – jelentette ki. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke üzenetében arra figyelmeztetett, hogy Irán „példátlan drón- és rakétacsapása Izrael ellen komoly eszkalációt jelent és újabb ellenségeskedést robbanthat ki a Közel-Keleten”.
A NATO önmérsékletre szólított fel annak érdekében, hogy a közel-keleti konfliktus ne váljon ellenőrizhetetlenné. Farah Dakhlallah, a NATO szóvivője közleményében azt írta, a szövetség elítéli Irán éjszakai támadását Izrael ellen, és szorosan figyelemmel kíséri a fejleményeket. „Létfontosságú, hogy a közel-keleti konfliktus ne fajuljon el, és ne kerüljön ki az irányítás alól.”
Vasárnap virradóra Irán több mint 300 drónt és rakétát lőtt ki a zsidó állam felé, az eszközöket szinte kivétel nélkül még a levegőben elfogta és megsemmisítette a légvédelem. Irán jogos önvédelemnek nevezte a támadást, válaszul arra az április 1-jei légicsapásra, amelyet Izrael hajtott végre Irán damaszkuszi konzulátusa ellen.
Nyitókép: A jelek szerint az izraeli légvédelmi rakétarendszer (Vaskupola) kiállta a „szakítópróbát”. A felvétel az iráni éjszakai támadáskor Izrael központi részén készült (Fotó: AP via Beta)