2024. december 26., csütörtök

Megbukott a szíriai rezsim

Aszad elmenekült, kaotikus a helyzet az országban

Gyors fordulatot vett a helyzet Szíriában, a lázadók egyetlen nap alatt elfoglalták Damaszkuszt, Szíria fővárosát. Benyomultak és a hírek szerint kifosztották az elnöki palotát.

Bassár el-Aszad szír elnök elhagyta az országot, a Reuters ugyanakkor azt írta szír forrásokra hivatkozva, hogy a menekülő elnök gépét valószínűleg lelőtték, így a nem megerősített hír szerint talán már nincs is életben.

A lázadók vasárnap bejelentették, hogy megdöntötték kisebbségi, a siíta iszlámhoz tartozó alavitákra, de a szír keresztényekre is támaszkodó Aszad-rezsim uralmát, ezzel újabb, talán végleges fordulatot vett a több mint 13 éve tartó polgárháború a közel-keleti országban. Ami bizonyosnak látszik, hogy vége az Aszad-család több évtizedes uralmának. Vélhetően szunnita hatalomátvétel következik be az országban.

Izrael azonnal harckocsikat és gyalogos erőket vezényelt a Golán-fennsíkon a demilitarizált ütközőzónába, hogy megakadályozzák szíriai fegyveresek esetleges belépését.

A lázadócsoportok közösségi médiában jelentették be Aszad elnök kormányának megdöntését és Damaszkusz „felszabadítását”. „Aszad, a zsarnok elmenekült” – írta a felkelők közleményében. „Ez az a pillanat, amelyre a menekültek és a rabok oly sokat vártak, a hazatérés és szabadság pillanata évtizedek elnyomása és szenvedése nyomán” – közölték. A világszerte élő szíriai polgárháborús menekültek millióihoz intézve üzenetüket hozzátették: „A szabad Szíria vár rátok.”

A felkelők egyben bejelentették a rabok elengedését a Damaszkusz határában található hírhedt Szednaja katonai börtönből.

MÁSFÉL ÉVES ÁTMENETI IDŐSZAK?
Szíriának 18 hónapos átmeneti időszakra van szüksége ahhoz, hogy „biztonságos, semleges és békés környezetet teremtsen a szabad választásokhoz” – mondta Hadi al-Bahra, az egyik legfőbb szíriai ellenzéki csoport vezetője vasárnap Dohában a Reuters hírügynökségnek.

Bahra, a Szíriai Nemzeti Koalíció elnöke kifejtette: Szíriának hat hónapon belül alkotmánytervezetet kell készítenie, és az első választásnak az erről tartandó népszavazásnak kell lennie. „Az alkotmányban meg kell határozni, hogy parlamentáris, elnöki vagy vegyes rendszerünk lesz. Ennek alapján választja meg a nép új vezetőjét” – emelte ki. Hozzátette: az ellenzék arra kérte az állami alkalmazottakat, hogy a hatalomváltásig változatlanul végezzék munkájukat, és biztosította őket afelől, hogy nem éri őket bántódás.

 

 

A lázadók a szíriai katonákat és a rezsimet állítólag támogató szír lakosokat ejtettek foglyul (Fotó: Beta/AP)

A lázadók a szíriai katonákat és a rezsimet állítólag támogató szír lakosokat ejtettek foglyul (Fotó: Beta/AP)

KIJÁRÁSI TILALOM DAMASZKUSZBAN
A felkelők kijárási tilalmat rendeltek el vasárnap Damaszkuszban, amely helyi idő szerint 16 órától hétfő hajnali 5 óráig van érvényben.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter közölte, hogy milícisták hatoltak be a damaszkuszi olasz nagykövet rezidenciájára, három autót elvittek, de se a diplomatának, se a biztonsági személyzetének nem esett bántódása.
Vasárnap reggel ismeretlen fegyveresek megrohamozták és feldúlták Irán damaszkuszi nagykövetségét. Az iráni állami televízió beszámolója szerint a diplomáciai képviselet mellett közeli üzleteket is kifosztott egy fegyveres csoport, amely nem azonos a Damaszkuszt elfoglaló Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoporttal.
A reggeli órákban feltételezhetően izraeli légicsapások érték a szíriai főváros Mazzeh nevű kerületét – közölték libanoni és szíriai biztonsági források. Ezenkívül – helyi biztonsági források szerint – valószínűleg izraeli harci repülőgépek bombázták a déli Halhala légi támaszpontot is, amelyet a szíriai hadsereg az éjszaka során kiürített. A Szuveida városától északra található bázison nagy mennyiségben maradtak hátra rakéták és lőszerek, s félő volt, hogy ezek szélsőséges csoportok kezére kerülhetnek.
Két libanoni biztonsági forrás szerint az Irán támogatását élvező Hezbollah síita milícia már szombaton kivonta erőit Szíriából, amikor a felkelők megindultak Damaszkusz felé. Ezzel egy időben egy török biztonsági forrás arról számolt be, hogy az Ankara támogatását élvező lázadó csoportok behatoltak az eddig a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milícia kezén lévő Manbidzsba az ország északi részén. Az YPG-t Törökország terrorszervezetnek, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségesének tekinti, de a szervezet az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei kulcspartnere volt az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni küzdelemben Szíriában.

AZ EURÓPAI VEZETŐK ÜDVÖZÖLTÉK ASZAD BUKÁSÁT

A Közel-Kelet számára sorsfordító pillanatot jelentő eseményre a világ vezetői és nemzetközi szervezetek gyorsan reagáltak. A német kancellár, a francia elnök és a brit miniszterelnök üdvözölték Aszad bukását.

„Bassár el-Aszad szíriai elnök bukása mindenekelőtt jó hír, mert uralma alatt a szíriai nép szörnyű szenvedést volt kénytelen átélni” – jelentette ki Olaf Scholz nyomatékosítva, hogy az „új Szíriának" békében kell élnie szomszédaival, és az országban mielőbb helyre kell állítani a rendet és a joguralmat, valamint a kisebbségeket meg kell védelmezni”. Emmanuel Macron francia elnök az X-en azt írta, hogy „a barbarizmus állama megbukott. Végre”. Sir Keir Starmer brit miniszterelnök a Downing Street által ismertetett rövid nyilatkozatában úgy fogalmazott: „a szíriai nép túl hosszú ideig szenvedett Aszad barbár rezsimjének uralma alatt. London üdvözli Aszad eltávolítását a hatalomból” – mondta. „A Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette diktatúra vége pozitív és régóta várt fejlemény, ami egyúttal megmutatja a rezsim támogatói, Oroszország és Irán gyengeségét is” – írta vasárnap az X-en Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a szíriai határnál tett vasárnapi látogatásán azt mondta, hogy a szíriai kormány bukása Izraelnek a Hezbollahra és Iránra mért csapásainak a következménye.
A nagyhatalmak, az Egyesült Államok és Kína vezetői vasárnap késő délutánig nem adtak hivatalos nyilatkozatot. A Fehér Ház helyi idő szerint szombaton közölte, hogy Joe Biden amerikai elnök és csapata figyelemmel kísérik a rendkívüli eseményeket Szíriában, és kapcsolatban állnak a regionális partnerekkel.

Bassár el-Aszad, ha még életben van, vélhetően Oroszországba vagy Iránba távozott. Más hírek szerint az Egyesült Arab Emírségekbe. Vlagyimir Putyin orosz elnök egyelőre nem szólalt meg az ügyben. „Bassár el-Aszad lemondott elnöki hivataláról és elhagyta Szíriát” – közölte az orosz külügyminisztérium vasárnap a Telegramon.

Az események vesztese a vezető siíta állam, Irán, amely az Aszad-rezsim támogatója volt. „Szíria sorsa egyedül a szíriai nép felelőssége, és ki kell zárni a külföldi kényszert vagy beavatkozást” – közölte vasárnap az iráni külügyminisztérium. A térség vezető szunnita állama, a Szíriával szomszédos Törökország is megszólalt. „Átfogónak kell lennie az új szíriai kormányzatnak Bassár el-Aszad elnök bukása nyomán, hogy a szíriai nép dönthessen saját jövőjéről” – közölte vasárnap Hakan Fidan török külügyminiszter Dohában tartott sajtótájékoztatóján.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Iszlamista tüntető (Forrás: Beta)