2024. szeptember 12., csütörtök

WHO: eurómilliárdok szükségesek a nemzetközi oltóprogramra

Zajlanak az egyeztetések az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca által fejlesztett koronavírus elleni védőoltás EU-s engedélyeztetéséről, de az Európai Gyógyszerügynökség szerint nem valószínű, hogy januárban ez megtörténjen. Az Egyesült Királyság az első, és bizonyára hetekig még az egyetlen európai ország, ahol a vakcina használatát engedélyezték.

A Pfizer-BioNTech oltóanyagával az Európai Unióban, Szingapúrban és az Egyesült Államokban kezdték meg az idősek és az egészségügyi dolgozók oltását. Az Egyesült Államokban a Moderna vakcináját is engedélyezték.

Az orosz fejlesztésű Szputnyik V-vel először Oroszországban, majd a vele gazdasági és védelmi uniót alkotó Belruszban és a dél-amerikai Argentínában kezdtek oltani.

Országonként egyedi stratégia kezd kirajzolódni a koronavírus elleni oltási gyakorlatot illetően, Törökországba például már megérkezett a kínai Sinovac vakcinája.

Ankara 50 millió adagot rendelt a kínai cégtől, de tervezi 30 millió dózis vásárlását a BioNTechtől is.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint sürgősen 3 milliárd eurónyi forrást kell biztosítani annak érdekében, hogy az összes országban elérhető legyen hatékony és biztonságos oltóanyag.

A WHO főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz reméli, hogy a közös erőfeszítések eredményt hoznak.

Számos ország kormánya hangoztatja, hogy a 2020-ban szerzett tapasztalatok segítik a járvány elleni küzdelmet 2021-ben.