2024. november 22., péntek

Az EU és az Egyesült Államok is elítélte a mianmari katonai puccsot

Elítélte az Európai Unió és az Egyesült Államok a Mianmarban történt katonai hatalomátvételt. Az uniós vezetők a tavaly novemberi választás eredményének tiszteletben tartására, az őrizetbe vettek szabadon bocsátására, valamint az alkotmányos rend visszaállítására szólították fel a puccsistákat.

Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel a Twitteren fejtette ki álláspontját az államcsínnyel kapcsolatban:

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője közleményében kiemelte, hogy a korábbi évtizedek fájdalmas emlékeit idéző államcsíny sérti az ország alkotmányát.

Aláhúzta, hogy a szükségállapot kihirdetésével a katonaság meg kívánja hiúsítani a mianmari nép novemberi választásokon kinyilvánított akaratát, és fel akarja számolni erős kötődését a demokráciához. Kijelentette: a demokráciának érvényesülnie kell, ezért azonnal helyre kell állítani a mianmari legitim polgári kormány és a parlament működését. Mianmar népe demokráciát akar - tette hozzá Borrell.

Tíz év szünet után visszavette az irányítást a hadsereg

A korábban az országot évtizedekig kormányzó hadsereg hétfőn választási csalásra hivatkozva letartóztatta Mianmar de facto vezetőjét és a tavalyi választás győztesét, Ang Szan Szú Csít, több politikustársával együtt.

A puccs hírére komoly sorok alakultak ki a bankautomaták előtt. Az állami televízió felfüggesztette adását, a mobiltelefon- és internetszolgáltatás akadozik, néhol teljesen meg is szűnt.

A Nobel-békedíjas Szú Csí arra kérte a támogatóit, hogy tiltakozzanak a hatalomátvétel ellen. A hadsereg főparancsnoka, Min Aung Hlaing egy évig tartó szükségállapotot hirdetett, és új választást ígért.

A hadsereg legutóbb 1962-ben hajtott végre puccsot a délkelet-ázsiai országban, hatalmát 2011-ig tudta megőrizni. Az újabb államcsíny tízéves demokratikus átmenetet akasztott meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás