2024. október 7., hétfő

Százakat még eltűntként tartanak nyilván

Tovább emelkedik az indonéziai földrengés és szökőár áldozatainak száma

A legfrissebb összesítések szerint 832 halottja és több száz sérültje van az indonéziai Celebeszt (Sulawesi) megrázó földrengésnek és az azt követő szökőárnak – közölte tegnap a helyi katasztrófavédelem.

Palu városában a szökőár szabályosan mindent letarolt (Fotó: AP/Beta)

Palu városában a szökőár szabályosan mindent letarolt (Fotó: AP/Beta)

Több száz embert még eltűntként tartanak nyilván, 540-en súlyosan megsérültek. Palu városában 71 külföldi tartózkodott, három francia, egy malajziai és egy dél-koreai állampolgár sorsáról nem tudni. A többieket – egy németet, egy belgát és egy szingapúrit, tíz vietnamit, 32 thaiföldit és 21 kínait – megtalálták vagy kimenekítették.

Az áldozatok többsége a mintegy 350 ezer lakost számláló palui területről való. Ennek egyik magyarázata, hogy a katasztrófa idején sokan tartózkodtak a strandon, ahol éppen egy fesztivált tartottak.

Egy katasztrófavédelmi tisztviselő elmondta, hogy a földrengést követő szökőár óránként 800 kilométeres sebességgel száguldott a nyílt tengeren. A partra több mint három méter magas hullámok csaptak le.

Donggala halásztelepülés miatt is aggódnak, az ott történtekről ugyanis egyelőre nem érkeztek jelentések, a megrongálódott utak és a távközlés rossz állapota miatt.

Az egyik helyi szálloda, a Roa Roa romjai közül néhány embert sikerült kimenteni, de mintegy hatvanan még a romok alatt hevernek (Fotó: AP/Beta)

Az egyik helyi szálloda, a Roa Roa romjai közül néhány embert sikerült kimenteni, de mintegy hatvanan még a romok alatt hevernek (Fotó: AP/Beta)

A mentőalakulatoknak sikerült egy nőt kimenteni az egyik szálloda, a Roa Roa romjai közül. A szálláshely tulajdonosa elmondta, hogy mintegy hatvan ember lehet még a romhalmaz csapdájában. Egy bevásárlóközpontnál emberek százai kutatnak hozzátartozóik után a törmelékek között.

A hatóságok és a nem kormányzati szervezetek egy másik terület, a Palutól északabbra fekvő Donggala halásztelepülés miatt is aggódnak, az ott történtekről ugyanis egyelőre nem érkeztek jelentések, a megrongálódott utak és a távközlés rossz állapota miatt. További gondot okoz a sérültek ellátása, egyrészt mert a térségben lévő kórházak megrongálódtak, másrészt azért, mert olyan nagy a sérültek száma. Számos beteget a szabad ég alatt ápolnak.

A jakartai kormány 37,6 millió dollárt különített el a mentési munkálatok végrehajtásához és a segélyezésre. A területet egyébként további 170 rengés érte. Szombaton megnyitották a palui repülőteret, amely több mint 20 órán át zárva tartott. A légikikötő azonban kizárólag segélyszállítmányokat fogad majd. A reptér irányítótornya is megrongálódott, illetve egy légi irányító meghalt az épületben.

Mintha tornádó söpört volna végig (Fotó: AP/Beta)

Mintha tornádó söpört volna végig (Fotó: AP/Beta)

Pénteken először egy 5,9-es, majd egy 7,4-es erősségű földrengés rázta meg Celebesz szigetének középső részét, a rengések miatt csaknem három méter magas szökőár alakult ki. A földrengés fészke a felszínhez közel, alig 10 kilométer mélyen volt, Donggala városától mintegy 50 kilométerre északnyugatra. Szombat reggelig több kisebb utórengést regisztráltak. A városban és közvetlen környékén csaknem háromszázezren laknak.

A hozzávetőleg 17 ezer szigetből álló Indonézia a mintegy 40 ezer kilométer hosszú, úgynevezett csendes-óceáni tűzgyűrű mentén fekszik, ahol az átlagnál sokkal több a földrengés és a vulkánkitörés. Legutóbb augusztusban pusztítottak sorozatos földrengések Lombok és Sumbawa szigeteken, az áldozatok száma meghaladta az ötszázat.

Limlom, rom és törmelék (Fotó: AP/Beta)

Limlom, rom és törmelék (Fotó: AP/Beta)

1,5 milliós uniós sürgősségi segély

Az Európai Unió 1,5 millió euró sürgősségi segélyt bocsát az indonéz földrengés áldozatai számára – közölte tegnap az Európai Bizottság. Hrisztosz Sztilianidesz humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős uniós biztos közleményében hangsúlyozta, gyors és hatékony segítségre van szükség a hétvégén Indonéziában bekövetkezett földrengés és az azt követő szökőár okozta károk helyreállítási munkálataihoz és a sérültek ellátásához.

Elmondta, az Unió szolidaritását kifejező támogatás a legkiszolgáltatottabbakat segíti, és hozzájárul az olyan alapvető ellátások biztosításhoz, mint az élelmiszerek beszerzése, a menedékhelyek kialakítása, valamint a víz-, és az orvosi ellátás fenntartása.

Az Európai Bizottság ezenkívül humanitárius szakértőt küld a helyszínre, valamint a mentésben és kárelhárításon dolgozó szolgálatok rendelkezésére bocsátja az Unió Kopernikusz nevű műholdjának képeit – tette hozzá.