2024. szeptember 11., szerda

Hadrendben az Avangard

Hadrendbe állították pénteken a hiperszonikus, szárnyas siklóblokkal felszerelt Avangard rakétarendszert. Erről Szergej Sojgu védelmi miniszter tájékoztatta Vlagyimir Putyin elnököt. A rakétarendszert elsőként az orosz hadászati rakétaerők Orenburg megyében állomásozó dombarovszkiji rakétaezrednél állították rendszerbe.

Egy kilövősilóból – Szarmat rakétával indított – Avangard indul útjára (Fotó: RDMPS via AP/Beta)

Egy kilövősilóból – Szarmat rakétával indított – Avangard indul útjára (Fotó: RDMPS via AP/Beta)

Az Avangard hadászati rendszer irányítható szárnyas harci siklóegységgel felszerelt interkontinentális rakéta. A szárnyas blokkot a Moszkva megyei Reutovban található gépipari tudományos és termelési egyesülés fejlesztette ki. Kísérletek a fegyverrel 2004 óta folynak. Leírása szerint az Avangard siklóblokkja a sűrű légrétegekben a hangsebesség több mint húszszorosával (óránként több mint 24 500 kilométerrel) képes repülni, a rakétaelhárítási rendszereket a haladási irányát és magasságát módosító manőverekkel meghaladva.

Az Avangardot nyilvánosan elsőként Putyin említette a parlament két háza előtt tavaly március 1-jén mondott beszédében. A védelmi minisztérium vezető testületének tavaly év végi ülésén Putyin közölte, hogy megkezdődött a rendszer sorozatgyártása. Az orosz elnök azt hangoztatta akkor, hogy az Avangard a Szarmat rakétákkal, valamint a Kinzsal és a Pereszvet rakétarendszerekkel együtt megsokszorozza a hadsereg és flotta potenciálját. A héten ismét elmondta, hogy hazája az egyetlen ország, amelynek hiperszonikus fegyvere van, vagyis Oroszország a történelem során most először jár élen a világban egy teljes fegyverzetcsoport kifejlesztésében.

Moszkva szerint az Avangard megjelenése nem sérti a hadászati támadófegyverek korlátozásáról szóló megállapodást. A hadászati támadófegyverek korlátozásáról 2010-ben kötött új START–3 egyezmény hatálya 2021-ben jár le. Mindazonáltal Szergej Lavrov külügyminiszter múlt vasárnap kijelentette: Moszkva kész kiterjeszteni a START–3-at az Avangard rakétarendszerre és a Szarmat interkontinentális nehézrakétára is. „Abból indulunk ki, hogy az Avangard és a Szarmat az egyezmény (a START–3) hatálya alá esik. Készek vagyunk beépíteni ezeket a fegyverzeteket és rendszereket a meglévő START–3 egyezménybe, természetesen akkor, amikor meg lesz hosszabbítva” – mondta Lavrov.