2024. szeptember 11., szerda

Trump dinamitot dobott a lőporos hordók közé

Az iráni tábornok célzott likvidálása szinte biztosan elmélyíti az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktust

Amerikai drónból kilőtt rakéta végzett péntekre virradóra a bagdadi nemzetközi repülőtéren Kászim Szulejmáni iráni tábornokkal, az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű különleges egységének parancsnokával és Abu Mahdi al-Muhandisz, a Népi Mozgósítási Erők nevű, iráni támogatást élvező milicistákat tömörítő ernyőszervezet vezetőjével. Ennek az ernyőszervezetnek a tagja az a Katáib Hezbollah milícia, amely a múlt pénteken rakétatámadást intézett az iraki Kirkuk melletti katonai támaszpont ellen, s amely támadásra hivatkozva Washington vasárnap légicsapásokat mért Iránhoz köthető iraki és szíriai célpontokra.

A parancsnokra a repülőtérre vezető egyik úton csaptak le felfegyverzett drónnal. Szulejmani Libanonból vagy Szíriából érkezett repülőgépen, kiszállt a gépből, és átült abba a gépkocsiba, amelyben Muhandisz és mások tartózkodtak.

A légicsapást Donald Trump elnök rendelte el, és ezt a Pentagon is megerősítette, közölvén: Trump arra adott utasítást, hogy az Egyesült Államok hadereje „határozott lépést tegyen a külföldön élő amerikaiak biztonságának védelmében”. A Pentagon hangsúlyozta azt is, hogy „e csapásmérés célja az volt, hogy elrettentse Iránt a támadásoktól”, szerintük ugyanis Kászim Szulejmáni aktívan dolgozott azon, hogy újabb támadásokat intézzenek amerikai diplomaták és katonák ellen a térségben.

A csapásmérést az amerikai politikusok párthovatartozásuk szerint értékelték. Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor Trump „bátor cselekedetét” dicsérte, majd Teheránnak is üzent, mondván: „ha még több ilyet akartok, akkor kaphattok”. Marco Rubio floridai republikánus szenátor amondó volt, Teherán nagyon alábecsülte Trumpot, Kászim Szulejmáni csak azt kapta, amit megérdemelt. Chris Murphy connecticuti demokrata párti szenátor szerint az nem kérdéses, hogy Szulejmáni az Egyesült Államok ellensége volt, az viszont aggodalomra ad okot, hogy Amerika, mindenfajta kongresszusi felhatalmazás nélkül, meggyilkolta Irán második legnagyobb hatalmú emberét, tudván tudva, hogy ezzel akár komoly regionális háború is kezdődhet.

A demokraták elnökjelöltségére pályázó Joe Biden volt alelnök közleményében leszögezte, hogy „nincs amerikai, aki gyászolná Kászem Szulejmánit”, de ő is felvetette a Fehér Ház felelősségét. „Trump elnök éppen dinamitot helyezett el egy gyúlékony dobozban, és most magyarázattal tartozik az amerikai népnek azt illetően, hogy milyen stratégiával és tervekkel akarja megőrizni az amerikai katonák és követségi munkatársak biztonságát, népünket és érdekeinket itthon és külföldön egyaránt” – fogalmazott Biden.

Jön a bosszú

Kemény válaszlépés várható az iraki fővárosban végrehajtott amerikai légitámadások után, amelyben meghalt egy iráni tábornok is – figyelmeztetett pénteki közleményében Ali Hamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vallási és politikai vezetője.

„Kászim Szulejmáni mártírhalála az elmúlt évek fáradhatatlan munkájának a jutalma. (.) Ha Isten is úgy akarja, életműve és életútja nem szakad itt meg, könyörtelen bosszú vár az ő és más mártírok vérét kiontókra” – írta Twitter-oldalán a legfőbb iráni vezető, és háromnapos nemzeti gyászt rendelt el.

Hamenei (Mohammad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszterrel egybehangzóan) arra figyelmeztetett, hogy Szulejmáni meggyilkolása erősíteni fogja az Egyesült Államokkal és Izraellel szembeni ellenállást. „A Szulejmáni parancsnokot meggyilkoló amerikai terrorista erők kegyetlensége és ostobasága (.) kétségkívül tovább növeli az (Egyesült Államok és Izrael elleni) ellenállást a térségben és világszerte” – áll az iráni külügyminiszter közleményében.

Irán számára a tábornok nemcsak egy harctéri parancsnok volt, hanem a nemzeti büszkeség és az amerikai szankciók elleni szembenállás jelképe is. Az al-Kudsz támogatta Szíriában Bassár el-Aszad elnököt és az iraki kurdokat a Szaddám Huszein néhai diktátor elleni harcukban. Brigádjai Hamenei ajatolláhnak vannak alárendelve, akié az utolsó szó minden stratégiai ügyben.

Szakértők szerint Szulejmáni célzott csapással történt megölése erőteljes iráni megtorlást válthat ki a térségbeli amerikai érdekek ellen, és elmélyítheti az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktust, veszélybe sodorva az Irakban, Iránban és másutt állomásozó amerikai erőket. „Játszmájával Trump az Egyesült Államokat a legveszélyesebb helyzetbe taszította a térségben” – írta a Telegram közösségi portálon Hesszameddin Asena, Haszan Róháni iráni elnök tanácsadója. „Bárki lépi is át a tiltott vonalat, számolnia kell a következményekkel”.