2024. szeptember 10., kedd

Teherán trójai falova

A légicsapásban meggyilkolt Abu Mahdi al-Muhndisz Irán trójai falova volt Irakban, és évtizedek óta az Egyesült Államok első számú célpontjai között szerepelt. A Népi Mozgósítási Erők műveleti parancsnokán kívül barátja, Kászim Szulejmáni iráni tábornok, valamint Muhandisz veje, Mohammed Rida al-Dzsaberi is életét vesztette a támadásban.

A magas, ősz szakállú, szemüveges férfit – polgári nevén Dzsamal Dzsaafar Ibrahimit – heves Amerika-ellenességéről ismerték. Részt vett a Katáib Hezbollah, más néven Hezbollah Brigádok megalapításában, amelyet Washington azzal vádol, hogy a múlt héten rakétatámadást hajtott végre egy Irak északi részén található támaszpont ellen. A Washington által terroristának tartott, és 2009-ben szankciókkal sújtott parancsnok Irán beépített embere volt Irakban.

„Az Irakban található összes nagyobb iráni befolyási körhöz köze volt” – mutatott rá Philip Smyth, a fegyveres síita csoportok szakértője. „Nincs megfelelője, ő a tökéletes megtestesítője annak az évtizedek óta sűrűsödő hálónak, amelyet Irán szőtt Irak köré” – tette hozzá.

Muhandisz (magyar jelentése: mérnök) 1954-ben született az Irak déli részén található olajipari központban, Bászrában iraki apa és iráni anya gyermekeként. Mérnöki tanulmányai befejeztével csatlakozott a Szaddám Huszein iraki diktátor rezsimjével szemben álló Dava Párthoz, majd annak betiltását követően Iránba menekült. Itt csatlakozott azokhoz az iraki emigránsokhoz, akiket Teherán Szaddám rezsimjének megdöntése céljából képzett ki. 1983-ban kezdett a Forradalmi Gárdának dolgozni Kuvaitban, ahol még ugyanabban az évben segédkezett az amerikai és a francia nagykövetségnél végrehajtott merényletek megtervezésében. Ezért, illetve a kuvaiti emír elleni, 1985-ös gyilkossági kísérletben való bűnrészességért egy kuvaiti bíróság távollétében halálra ítélte. Ezt követően Iránban telepedett le, az al-Kudsz katonai tanácsadója lett, és iraki célpontok elleni támadások megtervezésében segédkezett.

2003-ban, Irak amerikai megszállását követően tért vissza szülőhazájába azzal a céllal, hogy részt vegyen a politikai életben. 2005-ben parlamenti képviselővé választották, amikor azonban Washington rájött, hogy ki is ő valójában, újra Iránban keresett menedéket. Csak 2011-ben, az amerikai csapatkivonást követően tért haza, és az Iszlám Állam terrorszervezet elleni küzdelemben tovább növelte hírnevét a Népi Mozgósítási Erők műveleti parancsnokaként.

A harctéri sikereknek köszönhetően az iráni befolyás is egyre nőtt, elérve egészen Libanonig, Izrael küszöbéig. A Népi Mozgósítási Erők és szövetségesei ma nagy területeket tartanak ellenőrzésük alatt Irakban és a szomszédos Szíriában, és ott állnak Bassár el-Aszad szíriai elnök, illetve a libanoni Hezbollah mögött. Izrael és az Egyesült Államok a térségbeli elsőségért folytatott agresszív iráni küzdelem eszközének tartja a szövetséget, amelyet tavaly Ádil Abdel Mahdi iraki kormányfő beleegyezésével integráltak az iraki hadseregbe.