2024. szeptember 8., vasárnap
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Szaúd-Arábia virtuális G20-csúcsot tervez

Szaúd-Arábia a G20 országcsoport rendkívüli virtuális csúcstalálkozóját tervezi jövő hétre, hogy megvitathassák az új típusú koronavírus-járvány elleni intézkedések összehangolását.

A Párizs felé vezető autópálya Villacoublaynál. Normál körülmény között az autóktól nem látni az aszfaltot, most meg... (Fotó: AP via Beta)

A Párizs felé vezető autópálya Villacoublaynál. Normál körülmény között az autóktól nem látni az aszfaltot, most meg... (Fotó: AP via Beta)

Jelenleg a G20-ban szunnita királyság elnököl, és Rijád folyamatos kapcsolatban áll a világ 19 legnagyobb gazdaságát, valamint az Európai Uniót összefogó csoport tagországaival, és meg szeretné vitatni velük a járvány társadalmi és gazdasági kihatásait.

Nyugdíjasok segítsetek!

Minden rendelkezésre álló orvos, ápoló és egészségügyben dolgozó személy szolgálatba állását szorgalmazta tegnap Attilio Fontana, az északnyugat-olaszországi Lombardia elnöke, miután a tartományban a diagnosztizált betegek száma megközelítette a határértéket, amelyet a helyi egészségügyi rendszer el tud bírni.

Fontana arra kért minden orvost és ápolót, aki az utóbbi két évben ment nyugdíjba, azonnal jelentkezzen a lombardiai egészségügyi rendszernél. Hasonlóképpen felhívást intézett a magánklinikákon, magánrendelőkben dolgozó orvosokhoz, egészségügyi személyzethez, hogy álljanak a közkórházak rendelkezésére. Hangsúlyozta, az anaszteziológus szakorvosok most nem jelenthetnek hiányzást, még akkor sem, ha már nem gyakorolják aktívan munkájukat.

„Nyújtsatok segítséget!” – esdekelt a kormányzó.

Az Olaszországban diagnosztizált több mint 31 ezer fertőzöttből több mint 16 ezret a kiemelt gócpont Lombardiában tartanak nyilván. A legkritikusabb helyzet a Milánótól 60 kilométerre található Bergamóban van, ahol a lombardiai halottak 27 százalékát regisztrálták. Lombardiában minden ötödik háziorvos megbetegedett. Az első nagy járványkórházat a milánói vásártéren építik, és további kettőt készítenek felállítani.

Az olasz közszolgálati televízió tegnap közölte, hogy a római kormány a korábban április 3-áig bevezetett országos karantén meghosszabbítására készül.

Csehországban kötelező a maszk

Csehországban mától mindenki számára kötelező lesz orrának és szájának eltakarása a köztereken. A tegnapi kormányrendelet értelmében a köztereken mindenki csak eltakart szájjal és orral jelenhet meg, lehet ez védőmaszk, de bármiféle sál vagy kendő is.

Volontőr digitális lázmérővel ellenőriz egy utast a Lahore-i (Pakisztán) állomáson (Fotó: AP via Beta)

Volontőr digitális lázmérővel ellenőriz egy utast a Lahore-i (Pakisztán) állomáson (Fotó: AP via Beta)

Védőmaszkból általános hiány van az egész országban. Jan Hamácek belügyminiszter még szerdán reggel is azt nyilatkozta, hogy a védőmaszkok használatát csak azután teszik kötelezővé, hogy vasárnap Kínából Prágába érkezik egy harmincmilliós szállítmány.

Ötven kilométeres kamionkígyó

Komoly gondokat okoz Csehországnak a Varsó és Pozsony által a lengyel és a szlovák határokon bevezetett szigorú ellenőrzés: a lengyel és a szlovák határátkelők csehországi oldalán tegnap délelőtt több tíz kilométeres sorok voltak, ami nagyon megnehezítette a személygépkocsik forgalmát, valamint a cseh kamionok visszatérését külföldről.

A lengyel hatóságok hétfőtől kezdődően minden hozzájuk érkező autót és kamiont ellenőriznek, aminek következtében például Náchodnál a kamionsor hossza elérte az 50 kilométert, Harachovnál pedig a 30 kilométert.

Szlovákia lezárta a határokat, csak bizonyos időközökben, nagyobb csoportokban engedi be az országba a kamionokat. A Prága–Pozsony autópályán Breclavnál tegnap délelőtt mintegy 35 kilométeres volt a kamionsor.

A perzsa újév felülírja a korlátozásokat 

Iránban (a vírus februári megjelenése óta) nem látott mértékben 1135-re nőtt a halottak száma. Alireza Raiszi egészségügyi miniszterhelyettes szerint a fertőzöttek száma is napról napra nő, jelenleg 17 361-nél tart. Mindemellett pénteken ünneplik a perzsa újév kezdetét, olyan aggodalmakat gerjesztve, hogy az utazó emberekkel a vírus is tovább terjedhet.

Sokan figyelmen kívül hagyták az egészségügyi tisztségviselők felszólítását, hogy tartózkodjanak a felesleges utazásoktól és a sűrűn lakott térségektől. Helyszíni beszámolók szerint Teheránban több üzlet is zsúfolásig telve volt vásárlókkal, a főutakon pedig dugók voltak, ugyanis számos család kelt útra más városokba.

Bagdadban fittyet hánynak rá

Az iraki vezetés egyhetes kijárási tilalmat rendelt el Bagdadban. A főváros utcái kihaltak voltak, a legtöbb üzlet zárva tartott. Az utcákra csak gyógyszereket, illetve élelmiszert vásárlókat engedtek a hatóságok. Felfegyverzett iraki rendőrök járőröztek és útakadályokat emeltek a városban. Egyes síita zarándokok viszont fittyet hánytak a kijárási tilalomra, a rendőrség azonban nem avatkozott közbe.

A fővárosban hónapok óta tüntető kormányellenes aktivisták kollektív közleményben tudatták, hogy felfüggesztik megmozdulásaikat a járványügyi helyzetre való tekintettel. Irakban eddig 11 haláleset volt, és 154 fertőzött.

 Az egyiptomi hatóságok tegnap megkezdték az üzletek bezáratását, hogy otthonmaradásra késztessék az embereket. Kairóban a kávézók és az éttermek is erre a sorsra jutottak. A biztonsági erők tagjai pedig sürgették a járókelőket, hogy térjenek haza.

Egyiptomból eddig hat halálesetet és csaknem kétszáz fertőzöttet jelentettek.

Sah Mahmúd Kuresi pakisztáni külügyminiszter bejelentette, hogy Arif Alvi elnökkel karanténba vonul orvosa javaslatára, miután Kínában látogattak a héten. Imran Hán pakisztáni miniszterelnök felszólította az embereket, hogy készüljenek fel a pandémiára, mondván a vírus tovább fog fertőzni. Ugyanakkor arra kérte az embereket, hogy őrizzék meg hidegvérüket.

Pakisztán lezárta az Iránnal és Afganisztánnal közös határait, korlátozta az érkező és induló nemzetközi légijáratok számát, bezáratta az iskolákat és egyetemeket, s betiltotta a tömegrendezvényeket. Március 21-étől csak az utazást megelőzően 24 órával elvégzett egészségügyi vizsgálat teszteredményeivel engedik be a külföldről érkező utasokat a repülőtereken.

Pakisztánban 245 fertőzöttről tudni.

Átmenetileg lezárják a kanadai–amerikai határt

Az Egyesült Államok átmenetileg lezárja a Kanadával közös határát a nem feltétlenül szükséges forgalom előtt a fertőzés terjedésének feltartóztatása érdekében. Donald Trump amerikai elnök tegnap Twitter-oldalán közölte: az intézkedést Kanadával egyetértésben hozták meg. „A kereskedelmet nem fogja érinteni – fűzte hozzá.

Ottawa hétfőn záratta le határait a külföldiek előtt, kivételt csak az amerikai állampolgárok képeztek.

Járványügyi központ épül Új-Moszkvában

Rendőrség őrzi az üres hidat az orosz–fehérorosz határon Redkinél. Hétfő óta zárva ez az átkelő is (Fotó: AP via Beta)

Rendőrség őrzi az üres hidat az orosz–fehérorosz határon Redkinél. Hétfő óta zárva ez az átkelő is (Fotó: AP via Beta)

Előre gyártott elemekből álló, több mint 500 férőhelyes járványügyi központ építése kezdődött meg szerdán Új-Moszkvában, az orosz fővároshoz 2012-ben csatolt délkeleti területen. A 43 hektáros területen egy hónapon belül felépítendő kórházban 250 férőhelyes intenzív osztály lesz.

A kórházhoz mintegy 15 kilométernyi utat is lefektetnek még. Az építkezésen, amely miatt tegnap lezárták a Moszkvából Kalugába vezető országutat, korábbi bejelentés szerint 5-6 ezer ember dolgozik.

Oroszországban hétfőre 147-re nőtt az új koronavírussal megfertőzött személyek száma, ami egy nap alatt 33 fős növekedést jelent. 31 új fertőzöttet Moszkvából jelentettek, így a fővárosban 88 ilyen pácienst tartanak számon.

Szergej Kravcov oktatásügyi miniszter közölte, hogy március 23-ától április 12-éig az összes orosz iskolát be fogják zárni. Erre az időszakra a tárca szavatolni fogja a távoktatást.

Korábban Moszkva polgármestere jelentette be a fővárosi közoktatási intézmények bezárását ugyanerre a háromhetes időszakra. Az óvodák ugyanakkor, fakultatív látogatás mellett nyitva maradnak.

Tegnap lépett érvénybe az a rendelet, amely május 1-jéig erősen korlátozza a külföldiek beutazását Oroszországba. Nem érinti a korlátozás a diplomáciai, szolgálati, vagy a közeli hozzátartozó elvesztése miatt kiadott turistavízummal rendelkező, illetve az Oroszországban bejelentett lakhellyel rendelkező személyeket sem.

Az orosz szövetségi idegenforgalmi ügynökség (Roszturizm) becslése szerint a repülőjáratok törlése és a határok lezárása következtében mintegy százezer orosz turista rekedt külföldön, elsősorban a karibi térségben, Délkelet-Ázsiában és Törökországban.

Nyitókép: Volontőr digitális lázmérővel ellenőriz egy utast a Lahore-i (Pakisztán) állomáson (Fotó: AP via Beta)