2025. január 13., hétfő
Reakciók az Izrael és az Egyesült Arab Emírségek megállapodására

Konfliktus- vagy békeesély?

Ankara szerint a történelem ezt nem bocsátja meg Abu-Dzabinak – Brüsszel. az ENSZ és Kairó üdvözli
Trump, Mohamed bin Zájid al-Nahajan és Netanjahu hasonmásait égetik a ciszjordániai Nablusban (Fotó: AP via Beta)

Trump, Mohamed bin Zájid al-Nahajan és Netanjahu hasonmásait égetik a ciszjordániai Nablusban (Fotó: AP via Beta)

Törökország szerint a történelem, továbbá a közel-keleti térség népeinek lelkiismerete nem feledi és nem bocsátja majd meg az Egyesült Arab Emírségeknek az Izraellel kötött csütörtöki békemegállapodást – közölte pénteken a török külügyminisztérium. Hami Aksoy tárcaszóvivő szerint Abu-Dzabi úgy próbálja tálalni ezt a képmutató lépést, mintha azt a Palesztina iránti elkötelezettségből tenné, közben saját önös érdekeiért elárulja a palesztin ügyet. Leszögezte: jogosak azok reakciók, amelyeket a palesztin nép és a Palesztin Hatóság fogalmazott meg válaszul a békeegyezményre.

Mahmud Abbász palesztin elnök hevesen bírálta és elutasította a megállapodást. „A palesztin vezetés elutasítja és elítéli Izrael, az Egyesült Arab Emírségek és az Egyesült Államok háromoldalú, váratlan bejelentését. A megállapodás Jeruzsálem, az al-Aksza és a palesztin ügy elárulása” – közölte Abbász szóvivője.

Legutóbb januárban, az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatban bejelentett amerikai béketerv korbácsolta fel a török vezetés indulatait, miután Washington elismerte Izrael szuverenitását a ciszjordániai palesztin területeken létesített zsidó telepek felett, vagyis ezek a telepek amerikai álláspont szerint Izrael szerves részei. Recep Tayyip Erdoğan török elnök akkor azt mondta, az amerikai béketerv célja az Izrael által már megszállt Palesztina földjének bekebelezése, és már akkor bírálta az Abu-Dzabit, amiért az „még tapsolt is” Washington bejelentéséhez.

Ankarával ellentétben Kairó üdvözölte békemegállapodást. „Érdeklődéssel és elismeréssel követtem az Egyesült Államok, a testvéri Egyesült Arab Emírségek és Izrael állam közös nyilatkozatát, amely szerint véget vetnek a palesztin föld izraeli annexiójának” – írta a Twitteren Abdel-Fattáh el-Szíszi egyiptomi elnök. Az ENSZ főtitkára is üdvözölte az egyezséget. António Guterres szóvivője útján közölte: üdvözöl minden kezdeményezést, amely előmozdítja a békét és a biztonságot a közel-keleti térségben.

Brüsszel szintúgy elégetetten nyugtázta a megállapodást, amely – az Európai Bizottság szóvivőjének pénteki véleményezése szerint – mindkét ország számára előnyökkel jár, és elősegíti a közel-keleti stabilitás előmozdítását. A palesztin-izraeli rendezés témakörében az Unió továbbra is elkötelezett a két államon alapuló megoldás mellett, és készen áll arra, hogy segítse a két fél közötti tárgyalások újrakezdését – áll a kommunikében.

Izrael és az Egyesült Arab Emírségek az Egyesült Államok közvetítésével írt alá békeegyezményt csütörtökön. A felek mindenekelőtt arról állapodtak meg, hogy diplomáciai és gazdasági kapcsolat létesítenek egymással, amelynek nyomán közvetlen légi járatok indulnak, valamint fellendítik a kölcsönös turizmust is. Jordánia és Egyiptom után az Egyesült Arab Emírségek a harmadik arab állam, amely diplomáciai kapcsolatot létesít Izraellel. A kapcsolatok normalizálásával egyidejűleg Izrael felfüggeszti a ciszjordániai palesztin területek bekebelezését. A közös nyilatkozatot Donald Trump amerikai elnök, Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő és Mohamed bin Zájid Al Nahajan, az emírségek trónörököse írta alá.

„A történelmi jelentőségű diplomáciai áttörés elősegíti majd a megbékélést a közel-keleti térségben, és bizonyítéka a merész diplomáciának, a három vezető víziójának és az Egyesült Arab Emírségek és Izrael bátorságának” – szögezték le a közös nyilatkozat aláírói. Új korszak kezdődik Izrael és az arab világ kapcsolataiban, az Egyesült Arab Emírségeket további államok fogják követni a békekötésben Izraellel – vélekedett Netanjahu.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás