2024. szeptember 8., vasárnap

Hatezer eurót fizetne az EU egy migráns befogadásáért

Az olasz belügyminiszter szerint országának nem kell alamizsna

Migránsonként hatezer euró összegű pénzügyi támogatást nyújtana az Európai Unió az úgynevezett ellenőrzött központok létesítését vállaló tagállamok számára, és teljes mértékben fedezné e központok infrastrukturális és működési költségeit, hogy tehermentesítse a migránsokat befogadó dél-európai országokat, köztük Olaszországot – derül ki az Európai Bizottságnak a migrációs válság kezelését célzó, kedden közzétett javaslataiból.

Migránsok étkeznek egy boszniai menekültközpontban (Fotó: Beta)

Migránsok étkeznek egy boszniai menekültközpontban (Fotó: Beta)

Olaszországban nem fogadták kitörő örömmel az elképzelést.

„Olaszországnak nem kell alamizsna” – ezekkel a szavakkal utasította el Matteo Salvini olasz belügyminiszter kedden ezt az uniós javaslatot.

„Ha valaki másnak pénzt akarnak adni, tegyék meg. Olaszországnak nem kell alamizsna. Mi a menekültáradatot akarjuk feltartóztatni, mert jelenleg is migránsok százezreit kell ellátnunk. Nem pénzt, hanem megbecsülést követelünk” – hangoztatta Salvini az olasz tűzoltóság római parancsnokságának látogatásakor.

Az olasz tárcavezető szerint – aki a civilszervezetek mentőhajói előtt lezárta az országa kikötőit – minden egyes illegális bevándorló átlagban ötvenezer euró ráfordítást jelent Olaszországnak. Mint mondta, azon van, hogy csökkentsék a migránsok ellátási költségeit.

Olaszország jelenleg 180 ezer menedékkérőt lát el. Az olasz belügyminiszter egy korábbi interjújában arról beszélt, hogy Olaszország az elmúlt négy évben 654 ezer migránst fogadott be, s sokan közülük menedékjogot is kaptak.

A migránsok földközi-tengeri mentésére és európai partra szállítására, valamint az ellenőrzött központokra vonatkozó brüsszeli javaslatok elsődleges célja állításuk szerint az lenne, hogy javítsák a nemzetközi védelemre szoruló menekültek megkülönböztetését az EU-ban való tartózkodásra nem jogosult, illegális migránsoktól, s felgyorsítsák ez utóbbiak visszaküldését.

A bizottsági tájékoztatás szerint az EU és ügynökségeinek támogatását élvező központok irányítása a fogadó tagállam hatáskörébe tartozna, és elhelyezkedésüktől függően azok ideiglenesek vagy alkalmi jellegűek is lehetnek.

A javaslat szerint a Földközi-tenger partján fekvő valamennyi államot arra kell ösztönözni, hogy kutatási és mentési körzeteket és a mentést koordináló központokat hozzanak létre a tengeren bekövetkező halálesetek számának csökkentése, valamint a rendezett partraszállás biztosítása érdekében.

Nyitókép: Migránsok étkeznek egy boszniai menekültközpontban (Fotó: Beta)