2024. július 16., kedd

Döntsd a Tőkést?

Nacionalista szavazóinak is szólt Victor Ponta román miniszterelnök gesztusa, hogy tegnap átküldte Traian Băsescunak azt a levelet, amelyben felkérte őt: vonja vissza Tőkés László állami kitüntetését! De a kormányfő lépése az államelnök ellen is irányult.

Tőkés László európai parlamenti képviselő 2009-ben, a temesvári népfelkelés kitörésének huszadik évfordulóján kapta meg a legmagasabb román állami kitüntetés, a Románia Csillaga érdemrend lovagi fokozatát a romániai rendszerváltozás elindításában játszott történelmi szerepéért. (Tőkés Lászlót 1989-ben el akarták távolítani a temesvári református egyházközség éléről, de a hívek élő lánccal vették körül a paplakot, s hozzájuk számos más vallású és más nemzetiségű temesvári is csatlakozott, ők robbantották ki az 1989-es forradalmat, amely a kommunista diktátor, Nicolae Ceausescu elkergetésével, kivégzésével végződött.)

Az érdemrendet Traian Băsescu elnöktől vehette át az egykori temesvári református lelkipásztor, akivel az államfő sokáig normális viszonyt ápolt, ha jót nem is. Több ízben találkoztak a nyári politikai fesztiválon, Tusványoson is.

Az idén már nem ment el a román államfő Tusványosra, s az ott elhangzottak okán támadást intézett előbb Tőkés László, majd Orbán Viktor, végül Magyarország ellen. Magyarország a külhoni magyar kisebbség érdekében folytatott intézkedései miatt instabilitási tényező a régióban, ezért Románia szívesen állna egy – a magyar külpolitikát elítélő – koalíció élére, mondta Traian Băsescu, egyfajta új kisantantot vizionálva. Az államfő nacionalizmusán felbátorodva Tőkés László kitüntetésének visszavonását kérték a székelyföldi román civilszervezetek és több román politikus. Arra hivatkoztak, hogy elfogadhatatlan Tőkés László javaslata: Magyarország vállaljon védhatalmi szerepet Erdély érdekében úgy, ahogy ezt Ausztria tette Dél-Tirol esetében!

Victor Ponta miniszterelnök már korábban is jelezte: szívesen ellenjegyezné az érdemrend visszavonásáról szóló elnöki rendeletet. Tegnapi levelében pedig emlékeztette Traian Băsescut, hogy Tőkés tusnádfürdői kijelentései „kétségbe vonták a román állam egységét”, ezért teljesültek a „jogi és erkölcsi feltételei” a kitüntetés visszavonásának.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egyik erős embere, Frunda György, aki a román miniszterelnök tiszteletbeli tanácsosa, kijelentette, hogy nem ért egyet Victor Ponta lépésével. Szerinte a kormányfő levele „politikai válaszlépés” az államfő korábbi, Magyarországot és Tőkés Lászlót támadó nyilatkozataira. Elmondta: Victor Ponta nem kérte ki a véleményét a kitüntetés visszavonásáról. „Tőkés László volt a forradalom szikrája. Ha szimpatikus, ha nem, ez a valóság. Az 1989-es kiállásáért kapta az állami elismerést, amit szerintem nem szabad visszavonni. Ezt én is állítom, akinek nem szíve csücske Tőkés László. Több politikai nyilatkozatával, tettével, döntésével ugyanis nem értek egyet” – jelentette ki az RMDSZ volt szenátora. Hasonlóan nyilatkozott korábban Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára, aki nem ért egyet azzal, hogy az elnöknek meg kell fosztania Tőkés Lászlót az állami kitüntetéstől, mert „amit 1989-ben tett, soha senki nem fogja tudni elvenni tőle”.

A román kormányfő egyrészt nem akar kimaradni az egyre hangosabban kornyikáló nacionalista kórusból, hiszen jövő évben elnök- és európai parlamenti választások is lesznek, de nehéz helyzetbe hozza Traian Băsescut is, akinek nem lesz könnyű visszavonnia a Tőkés Lászlónak adományozott kitüntetést, s sokak számára úgy tűnhet, nem is akaródzik neki. Ha mégis megteszi, a külföldi kritikák nem maradnak el. Tőkés László emblematikus alakja a nyolcvanas évek végén történt kelet-európai rendszerváltásnak, ott a helye Lech Walesa, Václav Havel vagy Pozsgay Imre mellett. Ezt kétségbe vonni szűklátókörűségre vall. Bizonyítéka a politikai vakságnak és elvakultságnak.