2024. július 16., kedd

A kisebbség esete az uniós uborkával

A szombaton Csíkszeredában megtartott RMDSZ-kongresszus előtt már ismertették a Nem vagy egyedül: egymillió európai polgár a sokszínűségért mottóval meghirdetett kezdeményezést Kolozsvárt és Marosvásárhelyen is. A szakértők és politikusok által kidolgozott Minority SafePack által szeretné elérni – a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kezdeményezésére – az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) az európai őshonos kisebbségek helyzetének jelentős javulását.

„Ma az Európai Unió dokumentumaiban csak fél mondat vonatkozik a kisebbségekre, annál több az uborka termesztésére” – mondta az RMDSZ politikai alelnöke, Borbély László Marosvásárhelyen. Hans Heinrich Hansen FUEN-elnök pedig, aki a dániai német kisebbséget képviseli, arról beszélt, hogy az Európai Unióban különböző kisebbségek élnek, különböző érdekekkel, ám mindnek van egy közös vonása: valamennyit az asszimiláció fenyegeti. A FUEN vezetője azt már az RMDSZ-kongresszuson jelentette ki, hogy az EU nem tekinthet el több millió kisebbségi EU-polgár jogainak szavatolásától, ha ők kérik azt. Az Európai Polgári Kezdeményezés (EPK) végre konkrét és határozott lépés a kisebbségvédelem terén. A dokumentum szövegét egy hónap múlva fogadja el a FUEN kongresszusa. Ha kiállja az Európai Bizottság próbáját és napirendre kerül, legalább 7 tagállamban egy év alatt legalább egymillió támogató aláírást kell szerezniük a kezdeményezőknek. Ezután kezdődik el az Európai Parlamentben a jogalkotási folyamat. Az EPK javaslatai a következő területeket érinti: nyelvhasználat, oktatás, művelődés és a kulturális sokszínűség; regionális politika; közképviselet és európai kisebbségi képviselet; esélyegyenlőség és diszkriminációmentesség; audiovizuális média és digitális tartalom; a kisebbségi közösségek állami és regionális támogatása.

Arra a kérdésre, hogy a kezdeményezésben javasolt intézkedések orvosolhatják-e az összes európai nemzeti kisebbség gondjait, az EPK egyik legaktívabb szakértője, Vincze Lóránt a következőket mondta: „Azt szeretnénk, ha lenne egy olyan EU-s keret, amelyet minden tagállamnak el kell fogadnia, amely a változó otthoni politikai körülmények között is biztonságot jelentene a romániai magyarság és minden európai kisebbségi közösség számára. Bár az EU merevnek tűnik, nem kizárt, hogy két-három éven belül módosítják az európai szerződéseket. Lehet, hogy alapvetően nem a kisebbségi jogok miatt, de ha a kapu kitárul, mi is be kívánunk lépni az európai kisebbségek jogos követeléseivel.”

Vincze Lóránt úgy látja, az EPK már csak azért is fontos, mert az az európai kisebbségi szolidaritás eredménye, s a nagyobb és kisebb, a magyar és más nyelvű, az északi és déli, a régi és új tagállamokban élő kisebbségek összefogásával született. Ez eddig példátlan összefogás Európában. Ha sikerül elfogadtatniuk, hogy a kisebbségek is megérdemelnek akkora védelmet, mint az uborka, akkor példa nélküli sikere lesz a FUEN-nek is meg a külhoni magyarságnak is.