2024. július 17., szerda

Vízumügyben őszre várható döntés

Szerbia teljesítette az eltörlési feltételrendszert

Tegnap zárult a szerbiai képviselőház európai integrációs ügyek bizottsága delegációjának budapesti látogatása. A küldöttséget fogadta a magyar Országgyűlés európai ügyek bizottsága, Németh Zsolt, a külügyi és határon túli magyarok bizottságának elnöke, valamint Mandur László, az Országgyűlés alelnöke. A tárgyalások témájáról Varga László, a szerbiai delegáció vezetője számol be a Magyar Szónak.

A tárgyalások középpontjában két téma állt: a Szerbiával szembeni vízumkényszer megszüntetésének lehetősége, illetve Szerbia uniós integrációjának folyamata, a tagjelölti státus elnyerésének feltételrendszere – mondta Varga. A találkozókon szó esett a kisebbségi jogokról, elsősorban a vajdasági magyarság helyzetéről is.

A szerbiai küldöttség már korábban is tapasztalta, hogy több európai ország támogatja Belgrád integrációs erőfeszítéseit, s ez Budapesten ismét megerősítést nyert. „Új elem volt számunkra, hogy Magyarország a jövőben még aktívabbá szeretné tenni szerepvállalását a vízumkényszer eltörlésében” – hangsúlyozta Varga László, aki szerint biztató, hogy Eörsi Mátyás, az európai ügyek bizottságának SZDSZ-es és Németh Zsolt, a külügyi és határon túli magyarok bizottságának fideszes elnöke egybehangzóan állította: Budapest fokozná ilyen jellegű tevékenységét.

A szerbiai küldöttség a külügyminisztériumban és az igazságügyi tárcánál szakértőkkel tárgyalt. A két tárca szakemberei, akik nap mint nap foglalkoznak akár az EU-csatlakozási folyamatokkal, akár a vízumliberalizáció kérdéseivel, megerősítették azt, amit egyébként a politikai egyeztetéseken is lehetett hallani, nevezetesen, hogy a vízumkényszer eltörlése ügyében reálisan őszre várható pozitív döntés Brüsszelben. „A szakemberek megerősítették: nem tévedünk amikor azt állítjuk, hogy Szerbia teljesítette azt a feltételrendszert, amely a vízumkényszer megszüntetésének előfeltétele” – szögezte le Varga László.

A szakemberek azt is megerősítették: Szerbia EU-csatlakozási folyamatában a tagjelölti státus megszerzése elsősorban Belgrádtól függ, illetve attól, hogy a két, háborús bűnök elkövetésével vádolt személyt mikor szolgáltatja ki a hágai nemzetközi törvényszéknek. „Magyarország nem osztja azt az álláspontot, amelyet Hollandia, s amely szerint a háborús bűnösök kiadása nélkül nem szerezhető meg a tagjelölti státus. Ugyanakkor azt is világossá tették tárgyalópartnereink: nem látnak esélyt arra, hogy Hollandiát sziklaszilárd álláspontjától eltántorítsák” – emelte ki a szerbiai küldöttségvezető.

Varga László elmondta: Mandúr László parlamenti házalelnökkel megállapodtak abban, hogy a magyar Országgyűlés szakértői apparátusának egy csapata Belgrádba látogat, hogy átadja az EU-s jogharmonizáció, illetve az uniós pályázati rendszer kapcsán szerzett tapasztalatait a szerbiai félnek.