2024. július 17., szerda

Nem érintik a Szülőföld Alap eszközeit a kormányzati megszigorítások

Ülést tartott kedden Budapesten a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma kulturális és oktatási albizottsága. A testület tagjai előtt Szabó Vilmos külügyi államtitkár beszámolt a szlovákiai nyelvtörvény módosításáról, illetve az aktuális szlovákiai kisebbségpolitikai helyzetről. Botka Lajosné és Gulyás Dénes, az albizottság társelnökei a közelmúltban Ukrajnában jártak, hogy személyes tapasztalatokat gyűjtsenek a kárpátaljai magyar oktatás helyzetéről; a látottakról tájékoztatták a tegnapi ülés résztvevőit. Az ülés résztvevői tájékoztatást kaptak a Szülőföld Alap működéséről is.

Botka Lajosné a Magyar Szónak nyilatkozva elmondta: a Szülőföld Alap támogatási rendszere tavaly nyerte el végleges formáját, s a tapasztalatok azt mutatják, hogy egyik régió sem talál kivetnivalót benne, bírálatot ugyanis nem kaptak miatta.

– Mint minden másban, itt is fontos, hogy az információ eljusson a legutolsó pályázó iskolához is, hogy mindenki tudjon erről a lehetőségről. Ugyanakkor buzdítani szeretnénk minden pályázót: kérjék számon, hogy az őket képviselő delegált hogyan igyekezett érvényesíteni az érdekeiket a pályázati kiírások és elbírálások során – hangsúlyozta az MSZP-s társelnök.

Botka Lajosné elmondta: mivel a környező országok is gazdasági gondokkal kénytelenek szembesülni, a támogatási összegek hatékonyabb, fókuszált felhasználására kell kérni a pályázókat. Magyarán: inkább működést kell az anyaországi támogatásból biztosítani, s nem az egyszeri akciókat.

Arra a kérdésre, hogy a kormányzati megszorítások érintik-e a Szülőföld Alapot, a társelnök azt válaszolta: az ismertetett válságkezelő program nem jelölte meg ezt a forrást azok között, amelyeket érint a szigorítás. – Bízom benne, hogy az érvényben lévő költségvetési törvény továbbra is hatályban marad, s a Szülőföld Alap eszközei nem szűkülnek – tette hozzá.

Gulyás Dénes elmondása szerint az albizottság tagjai számára megrázó élményt jelentett a szlovák nyelvtörvény szigorítása, amely rendkívül hátrányos helyzetbe hozza a felvidéki magyarságot.

– A szlovák nyelvtörvény megítélése az albizottságban teljesen egyöntetű, és rendkívül negatív – szögezte le a fideszes társelnök, aki hozzátette: dicséretes, hogy a magyar kormány lépéseket tervez tenni ennek kapcsán, noha Szabó Vilmos államtitkár nem említett konkrétumokat arra vonatkozóan, hogy ezek a lépések milyen jellegűek lesznek. Gulyás Dénes elmondta azt is: Botka Lajosnéval a közeljövőben szeretnének ellátogatni Szlovákiába, hogy személyesen is tapasztalatokat szerezzenek a nyelvtörvény alkalmazásáról.

Az összejövetelen a vajdasági magyarságot László Gyula képviselte.