2024. július 17., szerda

A külhoni magyarság egy kötetben

Tizedik éve jelennek meg régiójelentések
Gémesi Ferenc

Budapesti tudósítónktól

Elkészült a külhoni magyar közösségek helyzetére vonatkozó 2008-as régiójelentés, melyet tegnap Budapesten Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára mutatott be.

– Nemzetpolitikát többféle módon lehet folytatni: lehet úgy, hogy felkérünk embereket, akik leülnek, gondolataikat papírra vetik, ehhez intézményeket igazítunk, s végül mindehhez megpróbálunk szövetségeseket keresni. A másik mód, ha megpróbáljuk feltárni a valós helyzetet, megpróbálunk utánamenni az ügyeknek, feltérképezni, hogyan néznek ki a közösségek, és milyen valós folyamatok zajlanak térségünkben. Ezzel párhuzamosan a magyar szervezetekkel, politikusokkal, szakértőkkel olyan rendszert építünk, amely hatékonyan tudja a közös munkát segíteni. Mi ez utóbbit választottuk, és 2006 óta az együttműködésre, a kölcsönösségre és a valós folyamatok feltárására épülő reálpolitikát folytatunk – hangsúlyozta Gémesi Ferenc. Az államtitkár kiemelte: a reálpolitizálás fontos eleme, hogy reális ismereteink legyenek a folyamatokról, pontosan tudjuk, mi történik közvetlen környezetünkben, mi a valós helyzet a határon túli magyar közösségekben, egy-egy régióban hányan vannak, kik ők és mit csinálnak. A külhoni magyarság helyzetéről készült legújabb jelentés olyan szempontból képvisel újdonságot a korábbiakhoz képest, hogy egy kiadványban, nem pedig önálló regionális füzetekben foglalja össze a régiókat. Tekintettel arra, hogy az első ilyen kiadvány tíz évvel ezelőtt jelent meg, készítői úgy gondolták, hogy a kötet formátumában is emlékeztet a jubileumra.

A jelentés minden egyes régió vonatkozásában külön kezeli a nyelvi-kulturális identitás megőrzésére irányuló támogatáspolitikát és azokat a fejlesztési, gazdasági kérdéseket, amelyek egyre markánsabban tűnnek fel. „2006-ban talán megmosolyoghatóak voltunk, amikor először beszéltünk arról, hogy kétpillérű nemzetpolitikára van szükség, amelynek fejlesztéspolitikai ága is lesz. Mára világossá vált, hogy a valós gazdasági folyamatok helyes értelmezése nélkül nem lehet jó nemzetpolitikát csinálni” – szögezte le az államtitkár, emlékeztetve: nem lehet kiszakítani a magyar közösségek helyzetének alakulását a térség egésze helyzetének alakulásából. Gémesi Ferenc meglátása szerint a most kiadott jelentés jól mutatja ennek a két pillérnek a helyzetét, az erre irányuló kormányzati politikát, azokat az intézményeket, rendszereket, amelyekre a nemzetpolitika épül.

A kiadvány rámutat: erős, jól működő intézményrendszert alakítottak ki a magyar közösségek, ami segíti a nyelvi-kulturális identitás megőrzését. A kötet készítői arra is igyekeztek rávilágítani, hogy hol vannak azok a lehetőségek, amelyek a nemzeti forrásokat is felhasználva lehetőségeket teremtenek az együttműködésre. Gémesi Ferenc rámutatott: a fejlesztéspolitika, a területi együttműködés, a gazdasági fejlesztések kérdése önmagában nem etnikai bázisú, de sokszor tudja szolgálni a magyar közösségek helyzetének javítását.

A jelentés az egyes régiók kapcsán bemutatja az illető ország politikai helyzetét, gazdasági adatait, a régióban élő magyarságra vonatkozó népességi és gazdasági adatokat, a közösség jogi helyzetét, közösségi életét, a politikai érdekképviselet felépítését, a civil társadalom szerveződését, az oktatás, a kultúra, a tudomány helyzetét, az egyházi intézményrendszert és az anyanyelvi tömegtájékoztatás rendszerét. Emellett részletes adatokat közöl az odaítélt anyaországi támogatásokról is.

A tájékoztató keretében a Balassi Bálint Intézet munkatársai bemutatták a magyart idegen nyelvként tanulók számára készített internetes oktatócsomagot, az úgynevezett eMagyarul programot, illetve a mintegy kétezer lexikai egységet tartalmazó digitális szótárt, amely az angol, a spanyol és a német nyelv mellett a Magyarországgal szomszédos országok államnyelvét is felvette készletébe. A szótár a keresést bármely két nyelv között lehetővé teszi, különlegessége, hogy az egyes szavak jelentését képek is szemléltetik.