2024. július 17., szerda

Mérsékelt részvételi arány

Budapesti tudósítónktól

Ahogy az Európai Unió több országában, úgy tegnap Magyarországon is választást tartottak. A polgárok 22 képviselőt delegáltak az Európai Parlamentbe. Vasárnap reggel 6-tól 19 óráig lehetett voksolni: a szavazásra jogosultak nyolc párt listája közül választhattak. A 22 európai parlamenti mandátumot a listára jutó szavazatok arányában osztják ki. A választásokon listát állított a Fidesz–KDNP, az MSZP, az MDF, az SZDSZ, a Lehet Más a Politika és a Humanista Párt, a Jobbik és az MCF Roma Összefogás.

A kora délelőtti órákban még úgy tűnt, meglehetősen sokan kívánnak élni szavazati jogukkal, ugyanis a 9 és 11 órakor közzétett részvételi arány magasabb volt, mint öt évvel ezelőtt ugyanabban az időszakban. A nap folyamán azonban nem emelkedett arányosan a voksolók száma: az Országos Választási Iroda közlése szerint este fél hétig a választásra jogosultak 34,9 százaléka szavazott. Az elemzők korábban azt állították, az alacsony részvételi arány a kis pártoknak kedvez. Az előzetes felmérések a Fidesz fölényes győzelmét jósolták, illetve azt, hogy az MSZP 4-5 mandátumhoz juthat. A két nagy párton kívül a Jobbiknak jósoltak komoly esélyt arra, hogy képviselőt küldhessen Brüsszelbe. A kampánycsend végén, tegnap este több közvélemény-kutató is közölte legfrissebb felméréseinek eredményeit. A Szonda Ipsos szerint a Fidesz 16, az MSZP 4, a Jobbik 2 mandátumot szerez. A Századvég szerint a Fidesz 17, az MSZP 4, a Jobbik 1 helyet kap az Európai Parlamentben. Az MDF és az SZDSZ egyik közvélemény-kutató szerint sem jutott be. Mindkét közvélemény-kutató a Magyar Televízió felkérésére készítette el felmérését.

„Ha a leadott voksok felét megkapnánk, az maga lenne a csoda” – nyilatkozta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, aki szerint a modern demokráciákban szinte példa nélküli, hogy egy politikai erő akkora közbizalmat élvezzen, hogy a leadott voksok felét megszerezze. Ha ez a Fidesznek sikerül, a párt már elégedett lesz, tette hozzá Orbán.

„Látjuk, hol tartanak a közvélemény-kutatások, és épp ezért nem gondolom, hogy olyan szinten áll a támogatottságunk, mint az előző uniós választáskor” – mondta Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke, akit meglepett az alacsony részvételi arány. Úgy látja: a számoknál fontosabb, hogy így is sokan vannak, akik kitartanak baloldaliságuk mellett.

Herényi Károly, az MDF tisztségviselője elszomorítónak tartja az alacsony részvételi arányt. Meglátása szerint az embereket nem érdekli az európai politika, s ezért mindenki felelős, aki a kampányban nem Európáról beszélt, hanem belpolitikával fárasztotta a választókat.

Morvai Krisztina, a Jobbik EP-listavezetője szerint az eredménytől függetlenül lesz belpolitikai üzenete a tegnapi voksolásnak, mert bebizonyosodik, hogy „megjelent egy új erő a magyar politikai porondon”.

Kampánycsendsértésre szép számban volt példa: az EP-választás napján ugyanis több megyében is telefonon buzdították a polgárokat szavazásra valamely párt, illetve pártok nevében. Másutt az automatikusan generált hívások azt közölték az emberekkel, hogy kire szavazzanak. Az Országos Választási Bizottsághoz több tucatnyi ilyen bejelentés érkezett. A bejelentésekben négy párt neve szerepel.

Az előzetes választási eredményeket tegnap 22 órakor, lapzártánk után tette közzé az OVB.