2024. július 17., szerda

A kormánypártok súlyos vereséget szenvedtek

EP-választás: a Fidesz győzelme és a Jobbik térnyerése

Budapesti tudósítónktól

Akárcsak az Európai Unió több más tagállamában, úgy Magyarországon is vasárnap késő este tették közzé az Európai Parlament választási eredményeit. A voksoláson a szavazópolgárok 36,28 százaléka vett részt, ami európai átlagban nem számít rossz aránynak, noha kisebb, mint az öt évvel ezelőtti megmérettetésen. A nyolc listát állító párt/szervezet közül négy lépte át a mandátumszerzéshez szükséges ötszázalékos küszöböt: a Fidesz–KDNP 56,3, az MSZP 17,3, a Jobbik 14,7, míg az MDF 5,3 százalékos támogatottságot szerzett. A mandátumelosztásban ez annyit tesz, hogy a Fidesz–KDNP 14, a szocialisták 4, a Jobbik 3, míg az MDF 1 képviselőt küldhet Brüsszelbe.

A voksolás nagy meglepetését a Jobbik nagyarányú előretörése, az MDF mandátumszerzése, illetve az jelentette, hogy az SZDSZ-nek nem sikerült átlépnie az ötszázalékos küszöböt. Török Gábor politikai elemző az Indexnek értékelve a vasárnapi eredményeket, úgy fogalmazott: a Fidesznek adta fel a leckét a Jobbik várakozáson felüli szereplése, az MSZP nagy vereséget szenvedett, de a legnagyobb változások az SZDSZ-ben várhatók. A Vision Consulting vezetője ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy az alacsony részvételi arány torzíthatja az összképet, ugyanis az egyes pártok szavazói között jelentős eltérések lehetnek a részvételi hajlandóságban, azaz nem biztos, hogy egy 65-70 százalékos részvétel mellett tartott parlamenti választáson például a Jobbik tíz százalék fölé került volna, vagy az MDF-nek sikerült volna átlépnie az öt százalékot. Török szerint új politikai térkép rajzolódott ki a magyar politikai palettán, ahol a Fidesz és az MDF megtartotta korábbi pozícióját, ráadásul kategóriájában mindkettő egyeduralkodóvá vált, az MSZP nagy pártból zuhant a középpárti kategóriába, az SZDSZ kis pártból vált jelentéktelen méretűvé, miközben a választás két nyertese a törpéből középpárttá növő Jobbik és a semmiből törpévé előlépő Lehet Más a Politika lett.

Ebben többé-kevésbé más elemzők is egyetértenek, a lényeges eltérések annak megállapításában mutatkoznak, hogy kitől vett el szavazatokat a Jobbik. Egyesek (így például Török Gábor) szerint a Fidesztől, de szép számban akadnak olyanok is, akik arra mutatnak rá, hogy a radikális párt éppen azokban a megyékben szerezte a legtöbb voksot, amelyek korábban szilárd szocialista bázisnak számítottak.

Juhász Attila, a Political Capital elemzője szerint a Jobbiknak a cigányellenes kampány hozott sikert, a Fidesznek pedig az egységes jobboldalra vonatkozó stratégiája kudarcot vallott. Juhász meglátása szerint Orbán Viktor biztosan nem fog partneri viszonyra törekedni a Jobbikkal, de a Fidesznek valamilyen módon foglalkoznia kell majd a Vona Gábor vezette formációval.

A Nézőpont Intézet az SZDSZ megsemmisítő vereségével is foglalkozik. Szomszéd Orsolya, az Intézet munkatársa szerint a liberális pártban történő változás a kormány létére is hatással lehet, ráadásul az SZDSZ-t is komoly megrázkódtatások fenyegetik. Ennek egyik jele, hogy Fodor Gábor pártelnök tegnap már fel is ajánlotta lemondását. Az MDF eredményét értékelve Szomszéd Orsolya azt emeli ki, hogy a Bokros Lajos személyére épített kampány adekvátnak bizonyult, Dávid Ibolya pártelnök merész politikája igazolást nyert.

Lesznek még sokan, akik még sokáig fogják magyarázni az eredményeket, s minden bizonnyal lesznek majd következmények is, melyek a vasárnapi eredményekből eredeztethetőek. Az egyik legmarkánsabb kérdés, hogy lesznek-e előrehozott választások. Erre a választ ma még senki sem tudja. A szocialisták úgy nyilatkoznak, hogy folytatják a kormányzást, a liberálisok meg próbálják összeszedni magukat, s egyelőre nem mondanak semmit. A Fidesz természetesen megmérettetést szorgalmaz. Orbán Viktor pártelnök a voksolás estéjén kijelentette: az EP-választások eredménye azt üzeni az MSZP-nek, hogy Magyarország változást akar. Orbán szerint a Fidesz által elért 56 százalékos eredmény önmagáért beszél, hiszen ez rekord az európai parlamenti választások történetében. „Magyarország polgárai úgy döntöttek, nem mehetnek úgy a dolgok, ahogy eddig, talpra akarnak állni, azt követelik a szocialistáktól, ne álljanak a változások útjában” – hangsúlyozta Orbán.

Vele szemben Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke úgy látja: időt kell adni a kedélyeknek a csillapodásra és a polgároknak is a meggondolásra, ezért nem lesznek idő előtti választások. „A Jobbik erősödése, a politikai térkép sötétebbre festése minden parlamenti pártnak tennivalót ad” – mondta a Magyar Televízió műsorában a szocialista vezető, aki szerint a Jobbik sikerének oka az lehet, hogy „valószínűlegvalódi kérdéseket tesz fel”, noha „szörnyű, romboló, gyilkos választ ad” ezekre.

Morvai Krisztina, a Jobbik EP-listavezetője az eredményeket kommentálva arról beszélt: habár sokat gyalázták őket, a Jobbik nem sértődött meg, hívja és várja ellenfeleit, hogy közösen valósítsák meg az ország céljait. „Partnerei leszünk mindazoknak Európában, akik a bukott, velejéig romlott neoliberális rendszer helyére egy igazságosabb gazdaságot és világot szeretnének, akik a magunkfajták érdekeit támogatják, mert mi vagyunk többségben a világon mindenhol” – hangoztatta.

Az MDF ismét bizonyította, hogy az elemzők és a közvélemény-kutatók alábecsülik” – jelentette ki Dávid Ibolya, aki szerint a Jobbik térnyerése az MSZP és a Fidesz hisztérikus és demagóg politikájának az eredménye.