2024. július 17., szerda

Díjat kapott a 75 éves Híd

Kisebbségekért Díjjal jutalmazták a Híd irodalmi folyóiratot Budapesten

A Nemzeti Táncszínház épületében tartotta meg csütörtökön a Kisebbségekért Díj Külhoni Magyarságért Tagozata idei díjátadóját. Az elismerést az idén öt egyén és hat szervezet, intézmény képviselője vehette át.

A Kisebbségekért Díjat azok a külhoni magyar egyének, szervezetek kaphatják meg, akik a külhoni magyar közösségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban, a gazdasági önszerveződésben kiemelkedő tevékenységet végeznek. A kormány azzal, hogy a Kisebbségekért Díjat 2008. augusztus 20-án, a nemzeti ünnep alkalmával adja át, hangsúlyozni kívánja a külhoni magyar közösségek ügyének szentelt kiemelt figyelmet.

A díjat a fennállásának 75. évfordulóját ünneplő Híd irodalmi folyóirat főszerkesztője, Faragó Kornélia vette át.

A díjat Bajnai Gordon miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke és Gémesi Ferenc, nemzetpolitikai ügyekkel megbízott szakállamtitkár adták át.

A magyar miniszterelnök köszöntő beszédében leszögezte: „Augusztus 20-a nem csak az államalapítás és Szent István királyunk ünnepe, hanem a magyarság nyugodt és békés összetartozásának mindenkori ünnepe is.” A továbbiakban elmondta: „A külhonban élő magyarság „muszály-Herkuleseit” köszöntjük és példának állítjuk mindenki elé.”

A Híd méltatása alatt pedig elhangzott: a legrégebbi vajdasági magyar nyelvű kiadvány, amely idén ünnepelte alapításának 75. évfordulóját, „amellett, hogy a vajdasági magyar irodalom reprezentatív helye, kapcsolatot tart fenn a magyarországi és a kisebbségi magyar írókkal, de foglalkozik a vajdasági és szerbiai irodalommal is”. A díj odaítélésekor értékelték azt is, hogy a Híd „állandóan alakuló és változó értékrendet érvényesít”, hogy sikerült maga köré gyűjtenie a vajdasági magyar irodalom és kultúra legjelesebb képviselőit is, valamint azt, hogy a lap fontos feladatának tekinti „kettős hídszerepét”, vagyis az anyaországi mellett a délszláv irodalmi alkotások műfordításainak bemutatását.

A rangos elismerést az idén megkapta Bernjak Elizabeta egyetemi docens a magyar és a szlovén nyelv és kultúra megismertetése terén folytatott munkásságáért, Burian László ebedi plébános, Fedinec Csilla történész, kisebbségkutató Kárpátalja történelmének új megközelítésű, magas színvonalú tudományos feldolgozásáért, Goldschmied József, az Égtájak Iroda programigazgatója és Simon Gábor, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója. A díjazott szervezetek, intézmények között van a dévai Geszthy Ferenc Társaság, a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet, a bécsi Szent István Egylet. Megosztott díjban részesült az idén 20 éves fennállását ünneplő két, Ukrajna Kárpátokon túli részén működő magyar egyesület, a Lembergi Magyarok Kulturális Szövetsége és a Magyarok Kijevi Egyesülete is.

A jutalmak átadását követően a vajdasági Bakos-Verebes zenei konzorcium adott ünnepi hangversenyt a Biennálé-Külhoni Magyarok Kulturális Fesztiválja keretében.

A rendezvényen vajdasági magyar közéleti személyiségek mellett részt vettek a vajdasági magyar pártok közül a VMSZ, a VMDP és a VMDK vezetői.