2024. július 17., szerda

Eredményeket mutat fel a szórvánnyal foglalkozó tanács

Hasznos javaslatok érkeznek

Tegnap tartotta harmadik ülését Budapesten a Miniszterelnöki Hivatal mellett működő Szórványtanács, amely áttekintette a testület eddigi munkájának eredményeit, a prioritásként kezelt célokat és az azokra fordított támogatási összegeket.

A Szórványtanács tavaly őszi megalakulása óta nagyon sok olyan javaslat érkezett a testülettől, amely a szórványra vonatkozó kormányzati döntéseket megalapozta – hangsúlyozta a tanácskozás kezdetén Gémesi Ferenc, a MeH nemzetpolitikai ügyekkel megbízott szakállamtitkára. Közlése szerint a tanács javaslatai alapján az idén 300 millió forintot osztott szét a kormány különböző projektumok keretében. A szakállamtitkár örömét fejezte ki amiatt, hogy a Kárpát-medencei projekteken túlmenően a nyugati magyarság körében is olyan tevékenység bontakozott ki, amilyen az elmúlt évtizedekben nem volt tapasztalható.

Gémesi Ferenc elmondta: az idei és a jövő évet egy szimbólummal is emlékezetesebbé kívánja tenni a Szórványtanács: az Erdélyben található, két évtizeddel ezelőtt vízzel elárasztott település, Bözödújfalu emlékét szeretnék megörökíteni. A falu, amely egyfelől a falurombolás, másfelől a szórványosodás jelképe is lehet, ma már nem is létezik eredeti formájában, ezért emlékhelyet szeretnének kialakítani a település környékén, amely egyúttal a teljes Kárpát-medencei szórvány emlékhelye is lehetne.

A tanácskozás során a jelenlévők beszámoltak a técsői oktatási központ fejlesztésére irányuló törekvésekről, a moldvai csángó magyarok anyanyelvi képzésére irányuló erőfeszítésekről, az erdélyi Szövetség a Szórványért Alapítvány tevékenységéről, az ugyancsak erdélyi Téka Alapítvány szórványkollégiumairól, illetve tervezett iskolaközpontjának létrehozásáról, valamint a lendvai Bánffy Központban folyó tevékenységről.

A Szórványtanács által támogatásra javasolt projektek között van a nagybecskereki Miasszonyunkról Nevezett Szegény Iskolanővérek Leánykollégiuma, illetve az Emmanusz Kollégium – mindkét intézmény működési költségekre kapott pénzt, az előbbi 5 millió, utóbbi pedig 2,7 millió forintot értékben. Ugyancsak vajdasági a Pro Hungaris Alapítvány, amely könyvtár-támogatási programjának befejező ütemére kapott kétmillió forintot.