2024. július 17., szerda

Titokbalhék és kampánykezdetek

A jó hír az volt, hogy a rendőrség elfogta a romák elleni gyilkosságsorozat elkövetésével meggyanúsított személyeket. Minden más, ami az alaphírt követte, már legalábbis aggodalomra okot adó, ha nem egyenesen kínos.

A köztelevízió a múlt hét végén adta hírül: a Nemzetbiztonsági Hivatal tavaly májusig megfigyelés alatt tartotta az egyik gyanúsítottat, a korábban is szélsőséges nézeteiről ismert K. Istvánt. Aztán a hét elején a Magyar Nemzetben jelent meg egy, az Index egyik fórumába feltöltött dokumentum, amely arról számol be, hogy a fickó megfigyelését két hónappal az első, romák elleni támadás előtt függesztették fel. Ráadásul azt követően, hogy az ügynökök kiszúrták: K. fegyverek beszerzését tervezi. A kormány már aznap este elismerte, hogy az iratban olvasható információk egy része nemzetbiztonsági körökből kerülhetett ki, noha maga a dokumentum valószínűleg nem hivatalos nemzetbiztonsági irat. Másnap sajtótájékoztatót tartott az országos rendőrfőkapitány. Bencze József elmondta: a rendőrség nem tudott arról, hogy a gyanúsítottakat korábban megfigyelte az NBH. Ami azért durva, mert ha a nyomozásba még az FBI profilozóit is bevonták, érthetetlen, hogy a társszervezet hogyan maradhatott ki a buliból. Főleg annak tudatában, hogy az állítólagos megfigyeltekre pontosan illett a rendőrség által megrajzolt elkövetői profil. Magyarázhatatlan, hogy a sok ügynök közül ez a mozzanat éppen senkinek sem tűnt fel.

De a sajtó által közreadott dokumentum más érdekességeket is tartalmaz. Olyasmit, hogy a másik gyanúsított a Katonai Biztonsági Hivatal „titkos kapcsolata” volt. Meg egy olyan konklúziót, miszerint a négyesfogat egyik tagja sem „lett volna képes egy ilyen összetettségű támadássorozat kitervelésére”. Mindez már kiváló alapot szolgáltatott arra, hogy egyes médiumok azt sejtessék: az NBH szándékosan hagyta, hogy megtörténjenek a romagyilkosságok. Mások még messzebb merészkedtek, sugallván, hogy egyenesen az NBH instruálta az elkövetőket.

Az ügy kapcsán belső vizsgálatokat kezdeményeztek illetékesek, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is érdeklődést mutatott a téma iránt, lesznek tehát még újabb megállapítások. Melyek a tisztánlátást ugyan nem fogják segíteni, hiszen az NBH-ról nem igazán lehet egyértelmű dolgokat közzétenni, esetleges felelősöket nevesíteni. A titkosszolgálat lényegében van a titkosság, még ha nyilvánvaló elszúrásokat követ el, akkor is. Pedig ha valamiben, hát a romagyilkosságok ügyében nagyon egyértelműen kellene tisztázni minden mozzanatot, tekintettel arra, hogy a cigány és nem cigány lakosság között egyre mélyebb bizalmatlanságot csak így lehetne csökkenteni.

A hírek gyorsan avasodnak, a bizalmatlanság tartós ugyan, de háttérbe szorul majd a lassan éledező, igen hosszúnak ígérkező választási kampányban. Zsigereket bizsergető volt a héten az a lapinformáció, amely megszellőztette: az MSZP-ben egyre többen vannak, akik szerint Bajnai Gordon miniszterelnöki jelölésével kellene nekivágni az országgyűlési választásoknak. Bajnai ugyan szépen megmondta, hogy csak egy évre vállalja a kormányfői posztot, s esze ágában sincs jelöltetni magát, de ez a szocialista zöldlobbit nem igazán érdekli. Szabó Imre környezetvédelmi miniszter ugyanis az egyik képviselője annak az irányvonalnak, amely vallja: csak az ökör következetes, Bajnait jobb belátásra lehet majd téríteni. Nem egészen világos ugyan, hogy mivel lehetne rávenni a miniszterelnököt egy felettébb vesztésre álló csata megvívására, de hadd legyen ez a zöldek gondja. Sokkal jobbat lehet csámcsogni azon a feltételezésen, miszerint az „SZDSZ-szel érdemben szakító liberálisok között komolyan felmerült, hogy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök és Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnök együtt vezethetnék az egyik új politikai egyesület alapján létrehozandó új pártot”. A felvetés hírértékét komolyan csökkenti, hogy az a Blikkben jelent meg. A bulvárlap szerint a liberális politikusok által alapított Szabadelvű Polgári Egyesület gőzerővel keres szövetségeseket, s úgy számolnak: ha sikerül rávenni Gyurcsányt, hogy Kunczéval együtt az új párt arca legyen, akár 8–10 százaléknyi szavazatot is besöpörhetnek a 2010-es országgyűlési választásokon. A lap azt is hozzáteszi: a volt kormányfő köreiből származó értesülések szerint Gyurcsány nem ülne át egy liberális pártba.

A Fidesz elnöke az interneten elérhető OVTV-ben egy családi grillparti közepette tudatta: nemcsak a sülő húst, de az ország kormánykerekét is kész forgatni. Orbán Viktor szerint a „legfontosabb kérdés az, hogy a Fidesz képes lesz-e mély és erős változásokat elérni”, de ő maga mindenesetre felkészült az életéből néhány évet áldozni arra, hogy pártjával helyreüsse azt, amit a szocialisták tönkretettek. Ebben nem maga a bejelentés a meglepő, hanem az, hogy ez a nyilatkozat egyeseket komolyan meglepett. Sokan azzal számoltak ugyanis, hogy Orbán inkább lenne köztársasági elnök, mint kormányfő. Egy kétharmados Fidesz-győzelem esetén persze választhatna is a közjogi posztok közül, hiszen Sólyom László mandátuma jövő nyáron jár le, államfőt pedig a parlament választ. Ezeket a számításokat húzta most keresztül a Fidesz-vezér.

Persze, ahogyan azt a környezetvédelmi miniszter mondotta volt: csak az ökör következetes…