2024. július 17., szerda

Nagy döntések utózöngéi

A (majdnem) biztos (Léphaft Pál)

A nagy döntések időszakán vagyunk túl. A Magyar Országgyűlés elfogadta a jövő évi költségvetés keretszámait, az Országos Rádió- és Televíziótestület elvette a Sláger és a Danubius rádiófrekvenciáit, nem lesz népi forradalom a Boros&Bochkor páros megmentésére (megmentik ők magukat önerőből is), meg aztán az is kiderült, ki lesz a magyar uniós biztos.

Mi kell még?

A büdzsékeretszámok elfogadása simán ment, ahogyan arra számítani is lehetett. Az egyetlen érdekesség a módosító indítványokra vonatkozó voksolást követően történt: ezekről az MSZP és az SZDSZ-frakció zömmel egyformán szavazott. A döntéseket követően Retkes Attila, a szabad demokraták elnöke bejelentette: az SZDSZ nem támogatja a költségvetést. Az ATV vendégeként arra a műsorvezetői észrevételre, hogy hát de éppen most szavaznak párttársai a kormány szándékai szerint, a pártelnök kénytelen volt elismerni, hogy pártjának lényegében nem 19, hanem csak 5 képviselője van. Az előbbi szám a frakció létszámát jelöli, az utóbbi pedig azokat, akik az SZDSZ szerveinek döntése értelmében voksolnak… Ritka megalázó helyzet, de úgy tűnik, Retkes már kezd hozzászokni, hogy szava a frakció számára sokat nem jelent, s úgy van vele, hogy még csak néhány hetet kell kibírni, aztán a parlament befejezi munkáját, a frakció sem működik majd többé, és az ő gondjai is megoldódnak.

Az ORTT döntése, melynek értelmében a jövőben a Sláger és a Danubius helyett a Klassz és a Neo szól majd, jóval nagyobb vihart kavart. Nem titok, hogy politikai döntés született: két olyan társaság nyerte meg az országosan (és országhatáron túl) fogható sávban sugárzó frekvenciákat, amelyek közül az egyik az MSZP-hez, a másik a Fideszhez áll közel. Majtényi László, az ORTT elnöke ezzel a döntéssel nagyon nem értett egyet, le is mondott posztjáról, mondván, a két társaság annyira irreális összegeket ígért a frekvenciákért, hogy azt egyszerűen lehetetlen lesz rajtuk behajtani, ezért igazából ki kellett volna őket zárni a pályáztatásból. Mások a demokrácia végét látják abban, hogy a két nagy párt szépen megosztozott a frekvenciákon. És van egy széles réteg, amely a Bumerángot siratja. Ez utóbbi fel is szólított minden együtt érzőt, hogy szalagok kitűzésével demonstráljon az ORTT döntése ellen – de nem igazán látni, hogy tömegek hordanák a szalagokat a kabáthajtókákon vagy az autókra erősítve. Közben a szólásszabadság és a demokrácia eltökélt védelmezői szépen tárgyalásba kezdtek a Sláger utódjával, a Neo FM-mel, hogy akkor a Bumeráng éppenséggel maradhatna is, de már a TV2 is segítő kezet nyújtott a két műsorvezetőnek. Éhen tehát nem maradnak, csak az a kérdés, hogy ki lesz hajlandó százmilliós lelépti díjat kifizetni a párosnak, amelyet szerződés köt a jövő év végégig a Slágerhoz. Hiába, drága dolog a szólásszabadság, meg a függetlenség, de azért megfizethető…

Közben Bajnai Gordon komoly személyi bejelentést tett. Közölte, hogy Andor Lászlót jelöli uniós biztosnak. Teheti, csak neki van joga hozzá. Más lapra tartozik, hogy ezzel a döntéssel alaposan szembement az MSZP elképzeléseivel; a szocialisták ugyanis csak a sokadik helyre taksálták Andort a potenciális biztosok körében, s ebben a szerepkörben a legszívesebben Veres János expénzügyminisztert szerette volna játszatni. Bajnainak azonban valószínűleg sokat jelentett, hogy José Manuel Barroso előre kikötötte: csak vállalható jelölteket fogad a „kormányába”. Így aztán olyan embert választott, aki (az Index.hu jellemzése szerint) az elmúlt négy évet Londonban töltötte, kutató közgazdászként tanácsokkal segítette a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormányt, erősen balos folyóiratot szerkesztett, de a gyakorlati politizálást az EBRD igazgatójaként tanulta meg. Az MSZP lenyelte a békát, a Fidesz felháborodott, hogy „kommunista bankárt” jelölt a miniszterelnök Brüsszelbe, és hozzátette: illett volna olyasvalakit kiküldeni, akinek személye kapcsán konszenzusra jutnak a parlamenti pártok. Csak azt nem tette hozzá a kormányzásra készülő párt, hogy akkor valószínűleg soha nem lett volna biztosa az országnak. Habár tényleg szép lett volna, ha sikerül olyan élő embert találni, aki mindkét félnek megfelelne…